in

Hakan Bıçakcı’nın Tuhaflıklarla Dolu Yeni Romanı “Silinmiş Sahneler” Yayımlandı

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü sahibi Hakan Bıçakcı’dan tuhaflıklarla dolu yeni bir roman. “Silinmiş Sahneler” raflardaki yerini aldı.

Silinmiş Sahneler- Hakan Bıçakcı
- Reklam -
- Reklam -

Hakan Bıçakcı yeni romanı Silinmiş Sahneler ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

1978 İstanbul doğumlu Hakan Bıçakcı, ilk romanı Rüya Günlüğü ile 2002 yılında edebiyat dünyasına adım atmıştı. Öyküleri, eleştirileri ve sinema yazıları çeşitli dergilerde yayımlanan Bıçakcı, senaryo ve çizgi roman çalışmalarında da yer buldu. Eserleri birçok yabancı dile çevrilen yazar, 2020’de Normal Nefes Almaya Devam Edin ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

2003 yılında Boş Zaman, 2008’de Apartman Boşluğu, 2010’da Karanlık Oda, 2014’te Doğa Tarihi, 2017’de Uyku Sersemi romanlarını yayımlayan Bıçakcı; 2011’de Ben Tek Siz Hepiniz, 2015’te Hikâyede Büyük Boşluklar Var, 2019’da Normal Nefes Almaya Devam Edin adlı öykü kitaplarıyla okurların karşısına çıktı. 2017’te Otel Paranoya adlı resimli öyküye, 2019’da İki Rüya Dokuz Gerçek ile resimli novellaya imza attı.

- Reklam -

Yazar son olarak Kayıp Rıhtım’ın ilk matbu öykü antolojisi Tüm Panayırların Heyulası’na Çöp Atmaya Çıkmış İnsan öyküsüyle katkıda bulunmuştu.

Bıçakcı’nın yeni romanı Silinmiş Sahneler, bir kurgu operatörünün giderek tuhaflaşan hikâyesini konu alıyor.

Silinmiş Sahneler – Hakan Bıçakcı | Arka Kapak Tanıtımı

Silinmiş Sahneler- Hakan Bıçakcı

“Gırç, gırç, gırç. Uykuma karışan dikenli gıcırtılarla kaskatı bir halde uyanıyorum. Salıncaktaki arkası dönük çocuk. Sesler salondan geliyor. Gırç, gırç, gırç. Yatakta büzüşüp kalıyorum. Kalkıp bakarsam, onu salonun ortasında sallanırken bulacağımı düşünüyorum. İçeride olmasına rağmen saçları uçuşarak.”

- Reklam -

“Gırç, gırç, gırç. Bu düşünce beni dehşete düşürüyor. Tuhaflıklara evde rastlamak yeni bir aşama olur çünkü. Eve kaçmak işe yaramaz o zaman. İlk şoku atlattıktan sonra, en azından aynı odada değiliz diye rahatlıyorum.

Gidip bakmazsam endişelenecek bir şey yok. Başka odada olması, başka evde, başka şehirde, başka ülkede olmasından farksız. Sonuçta görüş alanımda değil. Ritmi düzenli gıcırtıları ninni gibi dinleyerek yeniden uykuya
dalabilirim.”

Sinemacı olma hayaliyle yola çıkıp, kendini sansürcü olarak bulan bir kurgu operatörü. Çalıştığı kanaldaki görevi “sakıncalı” görüntüleri kesmek, mozaiklemek, silmek. Monitörde akan sahnelere müdahale ederken, hayatının kontrolünü kaybetmeye başlar. Kurgu karışır. Beklenmedik anlarda, dehşet verici manzaralar çıkar karşısına. Olmaması gereken sahneler. Mesleğinin yan etkisi olduğundan şüphelendiği bu görüntülere “tuhaflıklar” adını verir. Sinir uzmanına görünüp ilaçlı kafayla başı önünde gezinmek veya yakınlarına anlatıp onları endişelendirmek istemez. Niyeti kendi kendine çözmektir. Donup kalır. Görmezden gelir. Üstüne gider.

Hakan Bıçakcı’dan Silinmiş Sahneler. Bugün burada yaşamanın, sürekli haberdar olmanın, her şeyi görmenin, hiçbir şey yapmamanın yorgunluğu.

Toplamda 172 sayfadan oluşan romanın editörlüğünü Duygu Çayırcıoğlu ve Emre Bayın ikilisi üstleniyor. Kitabın kapak tasarımı Koray Ekremoğlu, düzeltisi Nebiye Çavuş imzalarını taşıyor. Eser, Şubat 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Hakan Bıçakcı eserleri ve yazarın son kitabı Silinmiş Sahneler hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dark Crisis Geliyor: DC Evreni

Dark Crisis Geliyor: DC Evreni Yeni Bir Krize Hazırlanıyor

komedi animeleri mizah öneriler

Komedi Türündeki Tüm Zamanların En İyi 20 Anime Yapımı