in

Simone de Beauvoir İmzalı “Ayrılamazlar” Romanı İlk Kez Gün Yüzüne Çıkıyor

Simone de Beauvoir, daha önce hiç yayımlanmamış bir kitabıyla okurla buluşuyor. Beauvoir’ın kayıp romanı Ayrılamazlar (Les Inséparables) ortaya çıktı!

Simone de Beauvoir - Les Inséparables - Ayrılamazlar
- Reklam -
- Reklam -

Fransız yazar ve düşünür Simone de Beauvoir, daha önce gün yüzüne hiç çıkmamış bir romanıyla gündemde. Yazarın, hayattayken “fazla kişisel” bulduğu için yayımlamayı uygun görmediği “Ayrılamazlar” adlı romanı ilk defa okurun karşısına çıkacak.

Feminist kuramcı, gazeteci, yazar ve filozof Simone de Beauvoir’ın 1954 senesinde kaleme aldığı ve uzun yıllardır ortalıkta olmayan “Les Inséparables” (Ayrılamazlar) kitabı sonunda ortaya çıktı. Yazarın fazla kişisel bulduğu için rafa kaldırdığı roman, şimdi Fransa’da yayıma hazırlanıyor.

Modern feminizmin temellerinin atıldığı Le Deuxième Sexe (İkinci Şans) adlı çalışması ile 1949 yılında oldukça ilerici bir çıkış yapan Beauvoir, 20. yüzyıl kültür ve felsefe dünyasına önemli katkılarda bulunmuştu.

- Reklam -

Simone de Beauvoir İmzalı Ayrılamazlar Romanı Yazarın Kızı Tarafından Ortaya Çıkartıldı

Yazarın manevi kızı Sylvie Le Bon de Beauvoir, annesinin arşivleri arasında bulduğu dosyayı yakın zamanda ortaya çıkarttı. Felsefe profesörü olan Sylvie, Les Temps Modernes ekibine olan katkıları ile de tanınıyor.

Simone de Beauvoir - Les Inséparables - Ayrılamazlar

Ayrılamazlar romanı, tutkulu bir arkadaşlık kuran ve kültür normlarının karşısında duran iki genç kadının dostluğunu konu alıyor. Aktarılanlara göre kitap, yazarın 21 yaşında beyin iltihabı nedeniyle yaşamını yitiren Elisabeth “Zaza” Lacoin ile arkadaşlığına ışık tutuyor.

Editör Charlotte Knight ise 1954 tarihinde yazılmış roman hakkında, “Dişil arkadaşlık ve bireyin dünyadaki yönünü bulmasıyla ilgili etkileyici ve sürükleyici bir yetişkinliğe geçiş romanı,” tanımlamasını yapıyor.

Ön sözünü Sylvie Le Bon de Beauvoir’in yazdığı roman hakkında paylaşılan teknik detaylar bunlarla sınırlı.

- Reklam -

“Les Inséparables” (Ayrılamazlar) adını taşıyan roman ilk olarak yazarın anavatanı olan Fransa’da Ekim 2021 tarihinde raflarda olacak. Kitabın İngilizce tercümesi için verilen tarih ise 2021. Eseri Türkçede ne zaman görebileceğimiz ise şimdilik bilinmiyor.

Simone de Beauvoir - Les Inséparables - Ayrılamazlar

Simone De Beauvoir eserlerini Türkçede İmge Kitabevi, Alfa Yayıncılık, Koç Üniversitesi Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları gibi pek çok farklı mecradan okuma fırsatı bulmuştuk. Les Inséparables kitabı için hangi yayınevinin öne çıkacağını ise hep birlikte öğreneceğiz.

Peki siz yeni bir Simone De Beauvoir kitabı okumak için heyecanlı olanlardan mısınız? Beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Feminist Teori: Josephine Donovan’ın Merceğinden Feminist Hareket

Kaynak: Sanat Karavanı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sylvester Stallone - Demolition Man 2

Sylvester Stallone Yeni Filmi Demolition Man 2 ile Geliyor

battlestar galactica yapımcı

Battlestar Galactica Dizisi Yeni Yapımcısını Buldu