in

Şair Sina Akyol Hayatını Kaybetti

Sina Akyol yaşamını yitirdi. Şair ve gazeteci Akyol, 72 yaşında aramızdan ayrıldı.

sina akyol ölüm haberi

Sina Akyol hayatını kaybetti. Şair ve gazeteci Akyol 72 yaşında hayata veda etti.

1950 yılında Ankara’da dünyaya gelen Sina Akyol, Ayda Tümör İzleri, Haytalarla Hatmiler ve Geçen Şen Günlerim gibi eserleriyle tanınıyordu.

Ölüm haberi, şair ve Ecinniler Dergisi’nin genel yayın yönetmeni Gökhan Arslan tarafından Twitter’da paylaşıldı. Arslan gönderisinde şu ifadeleri kullandı:

“Ölüm bir kez yola çıktı mı önüne kim gelirse alıp götürüyor. Şiirinizin en az sözcükle en çok şey anlatan şairi Sina Akyol’u da kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun.”

Sina Akyol’un cenazesi hakkındaki bilgilendirmenin gün içinde yapılacağı aktarıldı.

Sina Akyol 72 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

Ankara doğumlu Sina Akyol, hayatının önemli bir bölümünde İzmir’de yaşadı. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’ndan mezun oldu. TRT’de program yapımcısı olarak görev aldı ve Türkiye’nin Sesi adlı radyo programını yayıma hazırladı. Eserleri Adam Sanat, Dost, Varlık ve Yazko Edebiyat gibi dergilerde okurların karşısına çıktı.

İlk şiir kitabı Su Tadında 1972’de yayımlandı. 1982’de Lokmanla Geçen Şen Günlerim, 1990’da Haytalarla Hatmiler, 1994’te Ayda Tümör İzleri, 1996’da Avluda, aynı yıl Meğer Söz Gümüş, 1998’de Belki Çiçek Dağına (Toplu Şiirler), 1999’da İkindi Kitabı, 2002’de Olmanın Halleri, 2007’de Yetinmek Sevindirir, 2012’de Düzyazdım, 2015’te Kişisel Antoloji, 2018’de Binbir Hece Masalları ve 2021’de Zamana Bırakılmış Yazılar yayımlandı.

sina akyol şair

1995’te Halil Kocagöz Şiir Ödülü’ne layık görülen Sina Akyol, 1996’da Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne, 1997’de ise Cemal Süreya Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Şair aynı yıl Altın Portakal Şiir Ödülü’nde ikincilik aldı.

Akyol’un ardından Altay Öktem şunları kaydetti:

“Bu ölümlere alışamıyorum, artık kabullenemiyorum, ailem dağılmış gibi. Her ölüm haberinde kendi gurbetime daha da çekiliyorum. Sina ne büyük bir kalpti o, durmazdı…”

Varlık Yayınları ise üzüntülerini şu şekilde aktardı:

“Değerli şair-yazarımız Sina Akyol’un vefatı dolayısıyla çok üzgünüz. Ailesinin, tüm sevenlerinin başı sağolsun. Son yazısını 8 Şubat’ta göndermişti bize. Şiirleri kadar zarif eleştiri ve anı yazılarıyla da hatırlayacağız onu. Kitaplarıyla edebiyat dünyamızda hep yaşayacak.

Sina Akyol hakkındaki düşüncelerinizi ve şairin en sevdiğiniz dizlerini bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

  Ne demiş Sahit Sıtkı Usta;
  Neylersin ölüm herkesin başında.

  Uyudun uyanamadın olacak.

  Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

  Bir namazlık saltanatın olacak,

  Taht misali o musalla taşında. Allah Ramet Eylesin

 2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Ruhu huzur içerisinde olsun, rahmet eylesin Allah.

 3. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Allah rahmet eylesin

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

John Williams Obi-Wan Kenobi Star Wars

John Williams, Star Wars Evrenine Geri Dönüyor: Obi-Wan Kenobi Dizi Müziği Usta Sanatçıya Emanet

kralkatili güncesi dizi uyarlaması

Kralkatili Güncesi Dizi Uyarlamasında Korkutan Haber: Lin-Manuel Miranda Yapımdan Ayrılıyor