in , ,

Sinemada Mimarlık: Usta İşi Filmler Mercek Altında

Yerli ve yabancı toplamda 68 filmin, mimarlığın ve tasarımın bakış açısından incelendiği Sinemada Mimarlık kitabı raflardaki yerini aldı.

Sinemada Mimarlık
- Reklam -
- Reklam -

Yem Yayın’ın Mimarlık ve Beslenme Alanları dizisinin ikinci kitabı belli oldu. Sinemada Mimarlık üst başlığı taşıyan eser raflardaki yerini alıyor. Hikmet Temel Akarsu, Nevnihal Erdoğan ve Türkiz Özbursalı tarafından hazırlanan eser sinema sanatında mimarlığın ve tasarımın beslenme kaynaklarını inceliyor.

Toplamda 68 sinema filminin mimarisinin 40 yazar tarafından incelendiği eserde Christopher Nolan, Halit Refiğ, Andrey Tarkovski, Yavuz Turgul, Peter Jackson, Nuri Bilge Ceylan, Wachowski Kardeşler ve Lars von Trier gibi yönetmenlerin işleri ile karşılaşıyoruz.

Sinemada Mimarlık – Hikmet Temel Akarsu, Nevnihal Erdoğan ve Türkiz Özbursalı | Arka Kapak Tanıtımı

Sinemada Mimarlık
YEM Yayın’ın, “Mimarlık ve Beslenme Alanları” dizisinin ilk kitabı Edebiyatta Mimarlık’ın devamı, tamamlayıcısı olması arzusuyla Hikmet Temel Akarsu, Nevnihal Erdoğan ve Türkiz Özbursalı tarafından yayına hazırlanan yeni kitabı Sinemada Mimarlık yayımlandı…

- Reklam -

Sinemada Mimarlık, mimarlığın ve tasarımın beslenme kaynaklarında sanatsal ağırlığın artmasının toplumun tümünün estetik algılarının gelişmesinde büyük rol oynayacağına ve bu izlek üzeinden giden tasarımcıların hayal güçlerini çok daha çarpıcı şekilde kullanabileceğine olan inançla hazırlandı.

Bu yaklaşımla Christopher Nolan, Halit Refiğ, Andrey Tarkovski, Yavuz Turgul, Peter Jackson, Nuri Bilge Ceylan, Wachowski Kardeşler, Lars von Trier gibi yönetmenlerin Mimar Babam, Kış Uykusu, 1984, Muhsin Bey, Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir, Bulut Atlası, Matrix, Otomatik Portakal, Truva, Yüzüklerin Efendisi gibi dünya ve Türk sinemasından 68 görkemli yapıtı, 40 yetkin yazar tarafından irdelendi. Eserler incelenirken mimarlığın hayal gücünü tetikleyen, ütopik ya da distopik düşüncelere insanı sevk eden, estetik ve sanatsal beğeniyi yükselten, sosyolojik algılara, ekolojik sorunsallara yaklaşımlar sunularak kültürel, eleştirel, estetik ve sanatsal birikimimize katkı sağlamak amaçlandı. Ki böylece kitabın, başta mimar, iç mimar, şehir plancısı vb. olmak üzere tüm okuyuculara, yitirdiğimiz hayal kurma, mutluluğu arama ve güzele erişme yetisini geri vermesi umud ediliyor.

“… Mimarlık eğitimi bilindiği üzere, uzun zamandan bu yana ‘stüdyo’ çevresinde örgütlenmiş disiplinler arası bir erginleşme sürecidir. Bizler, mimarlık stüdyosunun beslenme kaynaklarında sanatsal ağırlığın artmasının öğrencilerin, mimarların ve toplumun diğer üyelerinin estetik algılarının ve hayal güçlerinin gelişmesinde büyük rol oynayacağına ve bu izlek üzerinden giden erginleşmiş yaratıcıların hayal güçlerini çok daha çarpıcı bir şekilde kullanacağına inanan mimarlarız. O nedenle stüdyolarımızda edebiyatı, sanatı, kültürü, görselliği ve hatta müziği ön plana alan eğitsel ekoller geliştirmek peşindeyiz. Edebiyatta Mimarlık kitabımızın yarattığı yankılar hâlâ devam etmekteyken şimdi de ‘vizörümüze’(?) sinemayı koymaya ve mimarlık sanatına bileşke katkı sunan görkemli sinema yapıtlarını incelemeye ve bunları mimarlık kamuoyunun dikkatine sunmaya çabaladık elinizdeki derlememizle…”

- Reklam -

YEM Yayın’ın “Tasarımın Beslenme Alanları” dizisi Edebiyatta Mimarlık ve Sinemada Mimarlık kitaplarından oluşuyor. Dizinin yeni kitapları Çağdaş Türk Edebiyatında Mimarlık ve Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık’ın da 2020 Sonbaharında okuyucu ile buluşması planlanıyor.
Toplamda 432 sayfadan oluşan ve kapak tasarımı Yeşim Demir Pröhl tarafından gerçekleştirilen Sinemada Mimarlık okurla buluşuyor.

Edebiyatta Mimarlık kitabı ile başlayan Mimarlık ve Beslenme Alanları dizisi, Çağdaş Türk Edebiyatında Mimarlık ve Çağdaş Dünya Edebiyatında Mimarlık kitapları ile devam edecek.

Peki siz sinema sanatında mimarinin yerini nasıl buluyorsunuz? Filmleri bu gözle de incelemeyi seviyor musunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Her Mimar Tarafından Mutlaka İzlenmesi Gereken 8 Film

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for atakangngor atakangngor dedi ki:

    Çok pahalı be. YEM den kitap alınmaz bu yüzden.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Memeliler Dinozor Beslenme

Memeliler, Dinozorlar ile Besleniyordu

Suçun Altın Devri - Gökcan Şahin | Yazarının Kaleminden

Suçun Altın Devri – Gökcan Şahin | Yazarının Kaleminden