Sivrisinek Şehirde | Tanıtım

“Bazen, onların bizim başka yaşamlarımız olduğu duygusuna kapılıyorum, bu küçücük bedene sığınmış. Biz de onlar gibi aciz, korunmasız, iğrenç, sahipsiz, can sıkıcı, gereksiz yaratıklarız. Belki de böcekler, bizim gerçek varlığımızı daha iyi göstermek için varlar.”

sivrisinek-sehirde-ust

Gürcistan coğrafyamızda çok yakından bildiğimiz bir ülke ismi, ama edebiyatına da bir o kadar uzağız. İşte Dedalus Kitap zoru başarıp Gürcüceden Sivrisinek Şehirde’yi, kaliteli bir çeviri ve editörlükle bizlerle buluşturdu. Artık Gürcü edebiyatı da bize çok yakın!

Yazarın yukarıda alıntıladığım sözleri aslında tüm kitabın özeti, ancak bunun nasıl ve neden olduğunu kitabı bitirdiğimizde anlayabiliyoruz. Erlom Ahvlediani’nin bu deneysel, felsefik kurgusu okuduğunuz çoğu esere hiç mi hiç benzemiyor. Çünkü ölmek için katilini arayan bir mavi gözlü sivrisineği her zaman göremezsiniz. Ya da yağmurları, odasına dolan yıldızları, apartmanlar arasındaki göğün bir sokak ötedeki gökten farklı olduğunun düşünen genç bir kızı da öyle. Belki Lia adlı bu kızın fazlasıyla normal ve kız kardeşine anlam veremeyen abisi Gia’yı hem çevrenizde, hem de başka eserlerde görürsünüz. Gia bizim dünyamızın sıkıcı gerçekliğiyle olan bağlantısı. Ama Lia’nın küstüğü Manana’nın gizemi de bize çok yabancı. Daha da önemlisi, bir türlü sabahları yola çıkarken sola dönemeyen, uzun süre sadece bir hayal olarak kalmış, kendi adını kendine söyleyerek hatırlatan ve biri tarafından aranan Cimşer’e de öyle her yerde rastlayamazsınız.

sivrisinek-sehirdeSivrisinek Şehirde’de, mavi gözleriyle kurutulmuş bataklığında diğer sivrisineklerle ölmeyi seçmemiş ve ondan başkasına kendisini öldürme iznini vermediği katilini arayan sivrisineğin sorgulatan kurgusudur. O mavi gözler bazen diğer karakterlere devrolur, sivrisineğin taşıdığı sıtma hastalığı bulaştırılır. Ama bulaşan gerçekten sıtma mıdır? Bir türlü kabullenilemeyen aşk mıdır? İlahi bir güç müdür? Hem sivrisinek, neden yüzyıllarca, döngüsel biçimde aynı katilini aramaktadır?

Erlom Ahvlediani’nin bu deneysel eseri sizi çok mu çok düşündürecek. Sık sık kitabın yazarı anlatıların arasına kendi düşünceleriyle girecek, bazen filmi başa saracak! Yazar da en önemli karakterlerden biri ve biz onun asıl rolünü yine kitabın sonlarında anlayacağız.

GÖZ ATIN  Spencer Holst Rüyası "Büyücünün Kızı" İle Devam Ediyor! | Tadımlık Ön Okuma

Hepimiz birer gergedanız ve üzerimize konan, bize seslenen, bize ısrarla bir şeyler anlatan mavi gözlü sivrisineklerin farkında bile değiliz. Oysa onlar mevcut. Onlar var. Eğer onlara kulak verirsek, yazarın en tepede dediği şeyi fark etmiş oluruz: gerçek varlığımızı.

Var oluşun hafif korkunçluğu, tuhaf mı tuhaf kurgusu, altı çizilesi bir dolu cümlesi, kaliteli çeviri ve editörlüğüyle Sivrisinek Şehir’de tatmadığınız türden bir lezzet. Eğer damağınız yeni tatlara açıksa, sayfalarından bir lokma alın. Kim bilir, belki bu sırada Lia’nın tuhaf soruları, Cimşer’in kendini arayışı ve size ait bir sivrisineğin tesellisi kulaklarınızda çınlar.

Bu kitabı okuduktan sonra sinekleri öldürebileceğinizi pek sanmıyorum.
2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sivrisinek Şehirde | Tanıtım

“Bazen, onların bizim başka yaşamlarımız olduğu duygusuna kapılıyorum, bu küçücük bedene sığınmış. Biz de onlar gibi aciz, korunmasız, iğrenç, sahipsiz, can sıkıcı, gereksiz yaratıklarız. Belki de böcekler, bizim gerçek varlığımızı daha iyi göstermek için varlar.”

Başa dönün