in

Halide Edip’ten Tarık Buğra’ya, Türkiye’de “Siyaset ve Roman” Bağlantıları Araştırma Konusu Oldu

Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, Türk edebiyatında siyasetin izlerini “Siyaset ve Roman” adlı araştırma kitabında sürüyor.

Siyaset ve Roman - Mehmet Samsakçı

Mehmet Samsakçı yeni araştırma kitabı Siyaset ve Roman ile okurun karşısına çıkıyor. Kurgu dışı eser, Ketebe Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri veren Doç. Dr. Mehmet Samsakçı, daha önce Tanpınar’ın Eşiğinde, Yahya Kemal’le, Ölüme Açılan Estetik Kapı: Türk Mezar Taşı Edebiyatı, Namık Kemal ve 19. Asır Mevlevi Şairi Galatalı Safvet ve İbnülemin’in Kemalü’s – Safve’si gibi eserlerle okurların karşısına çıkmıştı.

1981 yılında Bursa’da dünyaya gelen Mehmet Samsakçı, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde aldı. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eserlerinde Güzel Sanatlar ve Çok Partili Hayata Geçiş Sürecinde Parti / Particilik Algısının Türk Romanına Aksi (1909-1980) konularını araştırdı.

Siyaset ve Roman kitabı 1909 ve 1960 yılları arasına odaklanıyor. İktidar ve muhalefet ilişkisi, demokratikleşme süreci, partiler ve particilik gibi kavramlar dönemin romanları üzerinden okunuyor.

Siyaset ve Roman – Mehmet Samsakçı | Arka Kapak Tanıtımı

Siyaset ve Roman - Mehmet Samsakçı

Üzerinde yaşadığı topraklardaki değişimlere ve kırılmalara şahit olan romancılar, Türkiye’nin sancılı ve oldukça özgün siyasi hikâyesini anlamaya, görmeye çalışmış ve romanlarında da bu siyasi meselelerin tartışıldığı mekânlar yaratmışlardır. Kimi zaman bu mekânlar; farklı partiden olduğu için kahvede çay verilmeyenlerin, vapurun parası seksene çıktığı için seçime gitmeyenlerin, partiye “yazılınca” nam veren Yönis Beylerin, çürük bir ağaca aşı vuranların Türkiye’sidir. Ekonomik, kültürel ve siyasi hayatta yaşanan değişim ve dönüşümlerin, Türkiye aynasına yansıdığı şekliyle göründüğü bu romanlarda; Türk siyasî tarihinde kurulan, diğer partilerle mücadele içerisine giren, iktidar ve muhalefet devirleri yaşadıktan sonra kapanan / kapatılan partiler; Türkiye’de partileşmenin başlangıç dönemi olan Meşrutiyet ve Mütareke yıllarında baş gösteren siyasî oluşumlar ve onların kendi aralarındaki rekabetler; iktidar-muhalefet ilişkileri, iki kez “çok partili hayata geçiş tecrübesi” yaşayan Türkiye’nin partileşme, parti çatışmaları ve halkın parti algısı açıkça görülmektedir.

Mehmet Samsakçı, Siyaset ve Roman’da Türkiye’nin çok partili hayata geçiş sürecinde parti / particilik algılarının Türk romanına aksini sorgularken incelediği meseleyi sadece “parti veya partilerin Türk romanındaki görünümleri” ile değil, aksine parti ve particilik problemlerini daima “demokratikleşme, iktidar-muhalefet ilişkileri, siyasî kültür ve seviye” gibi kavramlarla beraber düşünmektedir. Dahası, parti çatışmaları ve halkın parti algıları hakkında edebiyatçılarımızın yaptıkları yorum ve değerlendirmeler de bu çalışmada yer almaktadır. Halide Edip’ten Tarık Buğra’ya, Yakup Kadri’den Kemal Tahir’e, Reşat Nuri’den İzzettin Dinamo’ya, Ömer Seyfettin’den Orhan Kemal’e kadar daha pek çok edebiyatçının romanları kronolojik olarak bölümlendirilerek, ideolojik veya estetik herhangi bir seçmeye tabii tutmadan ele alınmaktadır. Böylelikle her dönemin veya her yazarın kendisine has meseleleri, tartışma konuları, öncelikleri veya hassasiyet noktaları da bir bir görünür olmaktadır.

Toplamda 467 sayfadan oluşan Siyaset ve Roman, Ağustos 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Edebiyat-İnceleme Serisi altında yayıma hazırlanan eserin editörlüğünü Gülşen Funda üstleniyor.

Siyaset ve Roman kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Kitaplıkta bulunası bir kitap gibi duruyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Disney+ Türkiye

Disney Plus, Türkiye Yayını için İlk Sinyali Gönderdi: Beklenen Servis Ufukta Gözüktü

George RR Martin Yeni Romanı

George RR Martin Yeni Kitabını Duyurdu: Hayır, Buz ve Ateşin Şarkısı’nın Devamı Değil