in

Truman Capote Yeni Yayınevine Kavuştu: “Soğukkanlılıkla” Tekrar Okurla Buluşuyor

Truman Capote Türkçe macerasına Siren Yayınları ile devam ediyor. Yazarın kült romanlarından “Soğukkanlılıkla” yeniden okurla buluşuyor.

Soğukkanlılıkla - Truman Capote

Truman Capote yeni yayınevinde bir kez daha okurla buluşuyor. Yazarın önemli eserlerinden Soğukkanlılıkla, Siren Yayınları etiketiyle raflarda.

1924 – 1984 yılları arasında yaşayan ve modern Amerikan edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Truman Capote Türkçedeki yolculuğuna devam ediyor. 1961’de yazarın eserinden sinemaya uyarlanan Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany’s) filmi, iki dalda Oscar almış ve başrolünde Audrey Hepburn’e yer vermişti. Yazarın bir başka önemli romanı In Cold Blood (Soğukkanlılıkla) 1965’te yayımlanmış ve 1967’de Richard Brooks tarafından beyaz perdeye taşınmıştı.

Ülkemizde eserleri son olarak Sel Yayıncılık tarafından okurla buluşturulan yazarın telif hakları, yayınevinin karıştığı bandrol skandalı sonrasında el değiştirmişti. Hatırlayacağınız üzere Sel Yayınları, Ferit Edgü’nün kitaplarına korsan bandroller basarak yazarın hak kaybına uğramasına neden olmuştu. Bu olayın ardından birçok yerli yazar yayıneviyle bağını kopartmıştı. Yayınevi bünyesindeki Harper Lee ve John Steinbeck gibi önemli yabancı yazarlar da yayıncıyla ilişiğini kesmişti. Böylelikle Truman Capote de Sel’den ayrılanlar arasına katılmış oldu.

Jonathan Safran Foer, Shirley Jackson, Jack Kerouac, Colson Whitehead, Etgar Keret ve Don DeLillo gibi yazarları yayımlayan Siren Yayınları, yazar kadrosuna bir klasik ismi daha katmış oldu.

Soğukkanlılıkla – Truman Capote | Arka Kapak Tanıtımı

Soğukkanlılıkla - Truman Capote

“İnsan bir hiçti, bir toz bulutu, gölgeler tarafından yutulacak bir gölge.”

1959 yılının sonbaharında bir gece, ABD’nin Kansas eyaletinin küçük bir kasabasında yaşayan bir aile kendi evlerinde canice katledilir. Kasaba sakinlerinin yaşamları derinden sarsılmış, iz süren polisler bu cinayetleri anlaşılır bir neden olmaksızın işlemiş gibi görünen katillerin peşine düşmüştür. Soğukkanlılıkla, Truman Capote’nin bu katliamı ve sonrasını bir cerrahın dikkat ve özeniyle incelediği eseridir. Yazarının, “kurmaca olmayan roman” olarak tanımladığı bu metin, gelmiş geçmiş en önemli gerçek suç metinleri arasında anılmakla kalmaz, modern Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında yer alır.

Gerçek bir hikâye değil, gerçeğin hikâyesidir anlatılan…

Soğukkanlılıkla.

“Amerika’da suça dair yazılmış en iyi belgesel anlatı… Kanınızı donduruyor ve zihninizi çalıştırıyor… Sinir bozucu.”  – New York Review of Books

“Felaketlerle yoğrulmuş çağımızın trajediye hâlâ müsait olduğunu gösteren bir başyapıt.”  – New York Times

Toplamda 384 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini, eski baskıda olduğu gibi Ayşe Ece üstleniyor. Kitap, Ocak 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Truman Capote eserleri ve Soğukkanlılıkla kitabının yeni baskısı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

    Capote filmiyle birlikte okunduğunda müthiş bir etki yaratıyor bu kitap. Ayşe Ece de harika bir çevirmen.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Stephen King’in “Billy Summers” Romanı Dizi Oluyor: Proje J.J. Abrams’a Emanet

The Rings of Power yüzüklerin efendisi dizi karakter posterleri

Yüzüklerin Efendisi Dizisi “The Rings of Power”dan İpuçları Veren Yeni Karakter Posterleri Paylaşıldı