in

Son Kelime: Patricia Forde’un Distopik Serisi Liste, 2. Kitabıyla Devam Ediyor

İrlandalı yazar Patricia Forde’un distopik serisi Liste, ikinci kitabı “Son Kelime” ile maceraya kaldığı yerden devam ediyor. | ÖN OKUMA

Son Kelime - Patricia Forde (Liste 2)

Patricia Forde eserleri Türkçedeki yoluna devam ediyor. Yazarın bir başka kitabı Son Kelime, Genç Timaş etiketiyle okurlarla buluştu.

Liste serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyan Liste’nin ardından, ikinci cilt olan Son Kelime de raflardaki yerini aldı. Açlık Oyunları, Artemis Fowl gibi serilerle karşılaştırılan Liste; Türkçedeki macerasını sürdürüyor.

İrlandalı yazar Patricia Forde, çocuklar için kaleme aldığı kitapları ile tanınıyor. Aynı zamanda öğretmen olan Forde, Galway Sanat Festivali’nin de yöneticileri arasında.

İklim değişikliğinin yıprattığı bir dünyada geçen bu distopik seri, korkuyla yönetilen toplumda her şeye karşı çıkma cesareti gösteren bir kızın öyküsünü konu alıyor.

Kelimelerin önemini vurgulayan seri, farklı sözcüklerin kullanımının insan zekâsındaki gelişimi ve kendini daha doğru ifade edebilmenin özgürlükle olan ilişkisini de ortaya koyuyor.

Fahrenheit 451 ve 1984 gibi distopik romanların izinden giden seri; ekolojik problemlere karşı da okuru düşünmeye itiyor.

Patricia Forde
Patricia Forde

Orijinal adı The Last Word olan roman anadilinde Ağustos 2019 tarihinde raflara çıkmıştı. Eser, 1 yıllık bir bekleyişin ardından dilimize kavuştu.

Kitabın ilk bölümünü içeren ÖN OKUMAsı için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Kelime: Liste 2. Kitap – Patricia Forde | Arka Kapak Yazısı

İklim değişikliğinin harap ettiği bir dünya, korkuyla yönetilen bir toplum ve bunlara karşı gelecek cesarete sahip bir kız…

Letta’nın hayatı her zamankinden daha da tehlikede. Ark’ın yeni yöneticisi dilin kullanımını beş yüz kelimeyle sınırladı ve geceleri bebeklerin kaybolduğuna dair söylentiler dolaşıyor. Letta büyük bir risk alarak kendini gizlice okullarda dil öğretmeye ve dili canlı tutmaya adar. Felaket yaşandığında ise Letta suçu üstlenir ve Marlo’yla kaçak zorunda kalır. Bu kaçışta dili sonsuza dek yok etmeyi planlayan korkunç planı keşfederler…

Son Kelime - Patricia Forde (Liste 2)

Son Kelime için ne dediler?

“Yaratıcı yaklaşımı, anlatımının güzelliği ve dilinin dikkatli kullanımıyla sağlam temeller üzerinde parlayan bir eser.” – The Literary Review  

“Aynı Açlık Oyunları serisindeki gibi, sahip olduğu karanlık atmosferle insanı derinden kavrayan bir anlatı.” – Inis Magazine

“İnsan doğası ve gezegenimizin geleceği hakkında temel soruları sordurtan bir eser.” – Book Trust UK

“Fantastik sevenlerin kucaklayacağı bir yapıt.” – Irish Independent

“Sayfalarını nasıl çevirdiğinizi fark edemeyeceğiniz ölçüde muazzam sürükleyici bir eser: Umarım bu cesur ve canlı kahramanımız Letta’dan duyduğumuz son ses olmaz.” – School Library Association

Türkçe çevirisini Esma Fethiye Güçlü’nün üstlendiği eser toplamda 288 sayfadan oluşuyor. Son Kelime raflardaki yerini aldı.

Kitaba ve seriye dair düşüncelerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

papa francis yapay zeka

Papa Francis’ten Yapay Zekânın İnsanlığa Karşı Ayaklanmaması İçin Dua Çağrısı

RTÜK Deezer Tidal Uyarı

RTÜK, Spotify Sonrası Şimdi de Deezer ve Tidal’ı Uyardı