in

Son Senfoni: Robert Seethaler’in Kaleminden Bir Veda Senfonisi

Robert Seethaler imzalı Son Senfoni romanı raflarda. Avustralyalı yazar yeni kitabında besteci ve orkestra şefi Gustav Mahler ile empati kuruyor. | ÖN OKUMA

Son Senfoni - Robert Seethaler

Timaş Yayınları’nın Dünya Edebiyatı kitaplığı genişlemeye devam ediyor. Daha önce Bütün Bir Ömür ve Toprak kitaplarını yayınladıkları Robert Seethaler’in Son Senfoni adlı romanı da raflardaki yerini aldı.

Viyana doğumlu Avustralyalı yazar Robert Seethaler, önceki romanlarında olduğu gibi okuru farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Aynı zamanda ödüllü bir oyuncu ve senarist de olan yazar, Son Senfoni’de müzik tarihinin en güçlü senfonilerinden bazılarını bestelemiş olan Gustav Mahler’i anlatıyor. Seethaler, Mahler’e ölümünden önceki son yolculuğunda edebi, duygusal ve lirik bir anlatıyla eşlik ediyor.

Son Senfoni – Robert Seethaler | Arka Kapak Yazısı

“Nasıl yorgundu. Uykusu vardı ama uyumaktan korkuyordu. Bir uyku şarkısı bestelemeliydim, diye düşündü. (…) Sanki dün başlamışım gibi hissediyorum, oysa her şey bitti bile. Ölmek, demek böyle bir şey, diye düşündü. Sakince durup beklemek.”

Avusturyalı oyuncu, senarist ve romancı Robert Seethaler, karmaşık yaşamları başka bir üslupla karıştırılmayacak kadar kendine özgü sade bir dilde anlatabilmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip yazar olarak değerlendiriliyor. Son Senfoni’de müzik tarihinin belki de en güçlü senfonilerini bestelemiş olan Gustav Mahler’e ölümünden önceki son yolculuğunda edebi, duygusal ve lirik bir anlatıyla eşlik ediyor. Mahler’in kopuk düşüncelerinde canlanan anıları, yolculuk öyküsünün bütününü oluşturuyor.

Gustav Mahler, New York’tan Avrupa’ya giden bir geminin güvertesinde oturuyor. Dünyanın en ünlü, en büyük müzisyeni, ama vücudu artık dünyanın yükünü taşıyacak güçte değil, ağrıları her zamankinden de güçlü şimdi. Mürettebat onun el üstünde tutmaya çalışırken, o kendini bir ömrün hatırlarına teslim ediyor: Son yıllardan kalan, dağlardaki yazlar, hayaline düşen kızı Maria’nın ölümü, New York Filarmoni macerası, kahvaltıda onu bekleyen diğer kızı Anna, besteleri, onu çılgına çeviren hayatının aşkı Alma… Herkes, her şey -hem burada onunla, ama aslında bir o kadar da uzakta: Bu onun son yolculuğu.

Son Senfoni, geçmişle yüzleşen yorgun bir sanatçının, kristal berraklığındaki dokunaklı portresi.

Son Senfoni - Robert Seethaler

Son Senfoni hakkında ne dediler?

“Onun özel bir üslubu var… Seethaler, cümleleri süsleyip püslemeden fazlalık gibi görünecek ne varsa soyup atıyor ve özü ortaya çıkarıyor.”
-Spiegel Online

“Robert Seethaler, hayatın bir insandan talep ettiği ama büyük bir meziyet gerektiren şeyi tarif ediyor: İnsanoğlu önüne bakarak yaşarken bugünü sıkıntılı, dünü ise kasvetli olarak algılar. Ama geriye baktığında aslında ne çok güzel anlar da olduğunu şaşkınlıkla fark eder. İşte bu noktada o anları daha yoğun yaşamamış olmaktan pişmanlık duymaya başlar -yani kendi yasını tutmaya.”
-WDR Televizyonu

“Son Senfoni, Seethaler’in son iki kitabını, Bütün Bir Ömür ve Toprak’ı ölüm üzerine yazılmış bir edebiyat zaferi üçlemesi mertebesine yükseltiyor. Bestseller listelerinde yerine alacağı tartışılmaz. Üstelik edebî değeriyle gurur duyulacak bir bestseller olarak.”
-Frankfurter Allgemeine Gazetesi

“Besteci Gustav Mahler’i anlatan ustalıklı bir eser… Dil ve atmosfer açısından mükemmel bir beste.”
-SRF İsviçre Radyo ve Televizyonu

Regaip Minareci’nin çevirisini üstlendiği roman, 128 sayfadan oluşuyor. Son Senfoni, raflarda ve çevrim içi kitap satış mağazalarındaki yerini almış durumda.

Kitabın giriş sayfalarını içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Robert Seethaler’in daha önce yayınlanan kitaplarını okumuş muydunuz? Yeni kitabının konusunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Sonic The Hedgehog 2 çekimleri

Sonic the Hedgehog 2 Çekimlerinin Resmi Olarak Başladığı Duyuruldu

The Irregulars Fragmanı

The Irregulars Fragmanı: Netflix’in Yeni Sherlock Holmes Dizisi Doğaüstü Bir Resim Çiziyor