in

Bradbury’nin Bir Eseri Daha Karanlık Kitaplık’ta

Ray Bradbury’nin korku türündeki öykülerini içeren derlemesi Sonbahar Ülkesi, Karanlık Kitaplık serisiyle bir kez daha raflara geliyor.

Ray Bradbury Sonbahar Ülkesi

Yazdığı bilimkurgu öyküleriyle birçok okurun aklında yer edinden, bu türe önemli katkılarda bulunmuş ve 2012 yılında, 91 yaşındayken aramızdan ayrılan Ray Bradbury bir eseriyle daha İthaki Yayınları’nın Karanlık Kitaplık serisinde yerini alıyor. Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana kitabından sonra Sonbahar Ülkesi adlı öykü derlemesi de raflardaki yerini ikinci kez alıyor. Üstelik seriye uygun yeni kapak görseliyle birlikte çıkıyor.

Sonbahar Ülkesi kitabında yer alan öykülerin bilimkurgu türüyle pek bir alakası yok. Daha çok yazarın edebiyat serüvenindeki ilk döneminde ele aldığı korku alanından öyküler içeriyor. Buradaki hikâyelerden bazıları aslında ilk kitabı ve derlemesi olan Dark Carnival’da yayımlanmış. Daha sonradan eklemeler yapılıp Sonbahar Ülkesi adını almış.

Sonbahar Ülkesi, İnsanın İçindeki Cinayetleri Anlatıyor

Korku öykülerinden oluşan Sonbahar Ülkesi’nde insan psikolojisinin üzerine eğilen metinler var. Çaresizlik hissine dair sorular soran Ray Bradbury’nin bu öyküleri, insanlığın içinde saklı duran dehşet ve şeytanların yaşadığı ruh dünyasını da simgeliyor.

Bu kitap, haritasını her daim yanımızda bulundursak da ziyaret etmeyi sürekli ertelediğimiz bir yeri, sonbahar ülkesini anlatıyor.

İthaki Yayınları’ndan çıkan 288 sayfalık eserin çevirisi Mehmet Moralı tarafından yapıldı. Sonbahar Ülkesi adlı öykü kitabının birkaç gün içerisinde raflardaki yerini almaya başlayacak. Ama siz şimdiden çevrimiçi kitap satış sitelerinden ön sipariş verebilirsiniz.

* * *

* Agatha Christie’nin “Nil’de Ölüm”ü Yeniden Raflarda

* Philip K. Dick’in Yaratılan Dünya’sı Tekrar Türkçede

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

antartika buzul ust

Antarktika’da Buzul Sahanlığı Erimeye Devam Ediyor

Yapay zekâ

Robotların Daha İyi Yöneteceği Görüşü Güçleniyor