Star Wars: The High Republic ile Yeni Bir Dönem Başlıyor

Star Wars: The High Republic ile Yıldız Savaşları evreninde yeni bir dönem başlıyor! The Phantom Menace'ten 200 yıl öncesini konu alacak yeni seri duyuruldu.

Star Wars markası Disney tarafından satın alındığından beri çeşitli yeniliklere kavuştu. Bu yeniliklerin kimi hayranlar tarafından hoş karşılanmazken, bazıları gerçekten büyük başarılar elde etti. Elde edilen bu başarılan büyük bir kısmıysa Star Wars çizgi romanlarına ve kitaplarına aitti.

Lucasfilm geçen günlerde Disney’in önderliğinde Project Luminous ismi verdikleri uzun süredir üstü kapalı olan bir projeyi hayata geçirdiklerini açıkladı. Bu projeye göre sıradaki Yıldız Savaşları kitapları ve özellikle çizgi romanları Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999) filminden 200 yıl öncesini konu alacak bir dönemi işlemeye başlayacak.

Star Wars: The High Republic başlığı altında yayınlanacak kaynakların tümü daha önce ekranlarda veya kitaplarda asla gösterilmemiş kişileri ve olayları işleyecek. Hatta yapımcı firmanın iddiası bu yeni dönemdeki hiçbir şeyin diğer Yıldız Savaşları yapımlarıyla örtüşmeyeceği yönünde. Her ne kadar ülkemizde bu kitaplara ve çizgi romanlara olan ilgi filmlere olan ilgi kadar büyük çaplı olmasa da, bu eserler Disney’e dünya çapında kayda değer bir gelir sağlamakta.

Yeni Star Wars Eserleri Jedilar’ı Bile Korkutan Bir Kötülüğü İşleyecek

High Republic dönemi yapımcılar tarafından Jedilar’ın en tepe noktada oldukları dönem olarak nitelendiriliyor. Star Wars yapımlarının başındaki isim Kathleen Kennedy bu konu hakkında şöyle konuşuyor:

“Star Wars: The High Republic Jedilar’ı bizim hep görmek istediğimiz şekilde sergiliyor: Barış ve adaletin gerçek koruyucuları. High Republic dönemi Jedilar’ın ve Galaktik Cumhuriyet’in en üst noktada olduğu; umut dolu ve iyimser bir zaman dilimi. Ancak bu büyüleyici çağda tabii ki yaklaşan bir kötülük var. Bu girişim okuyuculara galaksinin yeni ve eski köşelerinden anlamlı hikâyeler sunacak. Ayrıca okuyucular Jedilar’ı korkutan şeyin ne olduğunu da öğrenecekler.”

Star Wars The High Republic

High Republic yazarları, daha önce en çok satan ve en yüksek notu almış eski eserlerin yazarları arasından seçiliyor. Bu yazarların Yıldız Savaşları evrenine olan müthiş hakimiyeti bilindiğinden dolayı hayranlar konu hakkında oldukça olumlu bakış açısına sahipler. Bu isimler arasında Claudia Gray, Justina Ireland, Daniel José Older, Cavan Scott ve Charles Soule bulunuyor. Yazar kadrosunun genişlemeyi sürdüreceği de biliniyor.

GÖZ ATIN  Mary Poppins: Ailemizin Fantastik D(C)adısı Geri Döndü

İlk The High Republic kitabı Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Star Wars Celebration Anaheim sonrası yayımlanacak. Genel olarak dönemin diğer hikâyelerle örtüşmemesi beklense de, ilk kitap olacak olan The High Republic: Light of the Jedi’ın önceki hikâyelerle devasa bir bağı olacağı söyleniyor.

Light of the Jedi sonrası devam kitapları ise şu şekilde: Into the Dark, A Test of Courage, Adventures ve The High Republic.

Bu eserlerin dilimize kazandırılıp kazandırılmayacağı ise henüz belli değil.

Star Wars The High Republic

Siz bu yeni bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Locke & Key 1. Sezon İncelemesi: Fantastik Kurgunun “Kafa Açan” Anahtarları

Kaynak: ScreenRant
1999 Ankara doğumluyum. Çizgi romanlar, fantastik romanlar, bilgisayar oyunları özellikle ilgili olduğum alanlar. Hacettepe Üniversitesi'nin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde okumaktayım. 2013'ten beri serbest olarak bazı çizgi romanların ve çeşitli akademik makalelerin çevirilerini yapmaya devam ediyorum.

Star Wars: The High Republic ile Yeni Bir Dönem Başlıyor

Star Wars: The High Republic ile Yıldız Savaşları evreninde yeni bir dönem başlıyor! The Phantom Menace’ten 200 yıl öncesini konu alacak yeni seri duyuruldu.

Başa dönün