in

Star Wars İçin Yeni Bir Umut Zamanı

Star Wars: Yeni Bir Umut, İnkılap Kitabevi etiketiyle yeniden raflarda. Yıldız Savaşları serisinin başlangıç filmini bir de roman olarak okuyun.

Star Wars: Yeni Bir Umut
- Reklam -
- Reklam -

Star Wars serisini bizlerle ilk buluşturan 1977 yapımı filmi bir de roman olarak okumaya ne dersiniz? Yıldız Savaşları’nın kronolojik olarak dördüncü filmi sayılan Star Wars: Yeni Bir Umut, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Aslında en başında roman olarak tasarlanan Yıldız Savaşları evreni, daha sonra yaratıcısı George Lucas tarafından üç bölümlük bir film serisi haline getirilmişti. Ardından 2000’li yılların başında asıl maceranın öncesini anlatan ve Darth Vader’ın doğuş hikâyesini içeren yeni bir üçlemeyle karşımıza çıkmıştı. Seri uzun bir süre farklı animasyon yapımlarıyla devam etse de asıl macera, Disney’in Lucasfilm’i satın almasıyla yeni bir Skywalker Saga üçlemesine kavuşmuştu. Geçtiğimiz sene sonunda Star Wars: The Rise of Skywalker ile bu macera nihayete erdi.

İşte uzun bir süredir baskısı bulunmayan Star Wars: Yeni Bir Umut, Özlem Karakaş çevirisiyle yeniden raflarda.

- Reklam -

Star Wars – Yeni Bir Umut (A New Hope) | Arka Kapak Yazısı

Star Wars - Yeni Bir UmutUzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside…

Luke Skywalker, Tatooine’in uzak gezegenindeki amcasının çiftliğinde çalışıyor ve orada yaşıyordu; ayrıca bu tekdüze hayatından çok sıkılmıştı. Yıldızlar arasında maceralar, kendisini en uzak galaksilerin ötesindeki yabancı dünyalara götürecek maceralar yaşamak istiyordu.

- Reklam -

Ancak Luke, karanlık ve güçlü bir savaş kralı tarafından tutsak edilen güzel bir prensesin şifreli mesajını çözdüğünde istediğinden fazlası gerçekleşti. Prenses’in kim olduğunu bilmiyor ama yakın zamanda onu kurtaracağını biliyor; çünkü zaman tükeniyor.

Sadece cesaretiyle ve babasının ışın kılıcıyla donanmış olan Luke, şimdiye kadarki en vahşi uzay savaşının ortasına atıldı ve düşman savaş istasyonundaki amansız bir çatışmaya katıldı.
Editörlüğünü Kadriye Kızıl’ın üstlendiği kitabın kapak tasarımı Şenol Alanbay’a, hazırlığı ise Hasan Bahri Başkaya’ya ait. Kitap bugün itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Kitabın daha önce 2008 yılında Dost Kitabevi etiketiyle ve Murat İnceyar çevirisiyle çıktığını da hatırlatmış olalım.

Film olarak izlediğiniz bir yapımı bir de roman olarak okumak ister misiniz? Ya da daha önce bu kitabı okumuş muydunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Asterix Çizgi Romanı Corona Virüsü’nü Konuk Etmiş

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Estranged Estranged dedi ki:

    Umarım ilerde, The High Republic kitaplarını da basarlar:

  2. Avatar for birisi43 birisi43 dedi ki:

    Filmlerden sonra star wars’ a devam etme isteği kalmadı bende. Çizgi romnları fena değildi ama gittiği yön belli olunca devam etmedim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kız Çocuk Hakları Bildirgesi Kitabı

Kız Çocuk Hakları Bildirgesi Kitabı İmha Edildi, Çevirmene Dava Açıldı

Corona Virüsü Ertelenen Filmler

Corona Virüsü Sonrası Ertelenen Tüm Filmler