in

Steampunk Serisi Görgü Okulu’nun İlk Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

Yurtdışında hatırı sayılır bir hayran kitlesi olan seri, şimdi dilimizde!

Görgü Okulu Serisi, alternatif tarih türünü de içine katarak Viktorya devri İngiltere’sinde geçiyor. Genç-yetişkin türündeki bu seri, aslında yazar Gail Carriger‘ın yetişkinlere yönelik olarak kaleme aldığı ve en ünlü serisi olan Soulles ile aynı evreni paylaşıyor.

Görgü Okulu‘nun ilk kitabı olan Görgü ve Casusluk, genç kızlara adab-ı muaşeret dersleri veren bir yatılı okul gibi görünse de, özünde bu kisve altında gizlenen casuslar yetiştirmekte. Başkaraterimiz Sophronia görgü kurallarını hiçe sayan yapısı nedeniyle bu okula gönderildiğindeyse ortalık fena karışacak. Çünkü ailesi burayı “sadece” bir görgü okulu sanmakta.

Kitabın tanıtım metni şöyle:
On dört yaşındaki Sophronia, annesinin sabrını zorlamaktadır.gorgu-ve-casusluk

Sophronia görgü kuralları yerine saat sökmek ve ağaçlara tırmanmakla ilgilenirken ailesinin en büyük korkularından biri, kızlarının misafirlerin karşısında o korkunç reveransını yapmasıdır ve Bayan Temminnick kızının bir hanımefendi olmasını çok istemektedir. Bu yüzden onu Matmazel Geraldine’in Seçkin Genç Hanımlar İçin Görgü Okulu’na gönderir.

Ancak Sophronia çok geçmeden bu okulun, annesinin umduğu gibi bir yer olmadığını anlar. Okuldaki genç hanımlar, görgü kurallarından fazlasını öğrenmektedir. Dans, kıyafet seçimi ve görgü kurallarının yanı sıra suikast, aldatma ve casusluk dersleri de verilmektedir; tabii olabilecek en kibar şekilde.

Sophronia ve arkadaşlarını heyecanlı bir ilk eğitim yılı beklemektedir..
Pegasus Yayınları tarafından basılan eserin çevirisi Elif İlik‘e ait.

Steampunk türünde çok az eserin dilimize kazandırıldığını düşünürsek oldukça sevindirici bir gelişme. Dileriz Pegasus Yayınları genç-yetişkin ile kendini sınırlandırmaz ve daha pek çok steampunk eserini dilimize kazandırır.

Oyla!

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ransom Riggs, Bayan Peregrine’i Yeni Bir Üçlemeyle Devam Ettirecek!

Elçilik Kenti: Galaktik Boyutlu Asimilasyon Nasıl Sağlanır?