in ,

Stephen King En İyi Roman Fikrini Açıkladı: “I Jason”

Stephen King asla hayata geçiremeyeceğini bildiği en iyi roman fikrini açıkladı: 13. Cuma’nın kötüsü Jason Voorhees’in gözünden anlatılmış bir kitap!

Stephen King en iyi roman Jason Voorhees

Başta korku edebiyatı olmak üzere bilimkurgu, fantazi, dram gibi sayısız türde başarılı eserler kaleme almış olan Stephen King, yazdıkları ile birlikte yazamadıklarıyla da gündemde. Neredeyse hemen her eserini televizyon ya da sinemada uyarlama olarak gördüğümüz usta yazar, geçen günlerde Twitter hesabından hiç yazmayacağını düşündüğü en iyi roman fikrini açıklığa kavuşturdu.

Kara Kule Serisi (The Dark Tower), O (It), Mahşer (The Stand), Medyum (The Shining) ve Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary) gibi klasikleşmiş eserlerin altında imzası bulunan Stephen King, Twitter hesabını aktif şekilde kullanan yazarlardan.

Son paylaştığı Tweet dizisinde içinde ukde kalmış bir roman fikrinden bahseden yazar hayranların merakını cezbetmeyi başardı. Kötü karakterlerin gözünden anlatılan hikâyeler çoğu zaman ilgi çekici olmayı başarıyor. Geçen yıl vizyona giren Joker bunun en güçlü örneklerinden birisi.

King’in hep anlatmak istediği, ama asla yazamayacağını da saklamadığı bu kötü karakter ise 13. Cuma (Friday the 13th) filminden Jason Voorhees oldu.

Stephen King: “En İyi Roman Fikrim Jason Voohees Karakterini Birinci Şahıstan Anlatmak”

“Asla yazmadığım (ve muhtemelen asla yazamayacağım) en iyi roman fikri Jason Voohees karakterini birinci şahıs bir anlatımla aktaracak I Jason. Onun cehennemi andıran kaderi: Camp Crystal Lake’de tekrar tekrar öldürülmesi. Ne korkunç ve varoluşsal bir kader!”

Stephen King En İyi Roman - Jason Voorhees
Jason Voorhees

Usta yazar bunun kendisine ait olmayan bir karakter olduğunun farkında. Friday the 13th serisinin hakları bambaşka bir yapımcıda. King de işin bu boyutuyla uğraşmaktan başının ağrıyacağını itiraf ediyor.

“Sadece izin almak için aşılması gereken yasal yükümlülükleri düşünmek bile başımı ağrıtıyor. Kalbimi de. Ama tanrım, kimse bu hikâyeyi Jason’ın gözünden anlatmayacak mı?”

Son olarak yazar, Blumhouse’un bunun en azından bir filmini yapabileceğini belirterek en iyi roman fikri hakkındaki düşüncelerini sonlandırıyor.

King’in şu sıralar eserlerinden uyarlanacak işler arasında The Boogeyman, Revival, Firestarter ve Salem’s Lot yer alıyor. “I Jason” kitabı ise belki ünlü yazarın elinden bir roman olarak olmasa da ilerleyen günlerde Friday the 13th markası altında bir film olarak değerlendirilebilir.

stephen king

Peki siz Stephen King imzalı ve Ben Jason adını taşıyan bir Jason Voorhees macerası okumak ister miydiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Stephen King: “Yazmak, Korkudan Uzaklaşmak İçin İyi Bir Yol”

Kaynak: Indie Wire

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

salak ile avanak Jim Carrey Jeff Daniels

Salak ile Avanak Yıldızları Jim Carrey’nin Kitabı İçin Yeniden Bir Arada

Gerisayım Kenti - Ben H Winters

Gerisayım Kenti: Ben H. Winters İmzalı Kıyamet Polisi Serisi 2. Kitabı ile Raflarda