in ,

Stephen King, Mahşer Romanı Üzerinden Koronavirüs Uyarısı Yaptı

Stephen King, Koronavirüs salgını ile Mahşer kitabını işaret edenlere yanıt verdi. Yazar, daha sonra romandan bir pasajla virüsün yayılım hızına dair uyarıda bulundu.

Stephen King Mahşer Koronavirüs
- Reklam -
- Reklam -

Korku edebiyatının usta kalemlerinden Stephen King, Twitter’ı aktif kullanmasıyla da biliniyor. Yazar, sosyal medya hesabı üzerinden Koronavirüs salgınına dair açıklamalarda bulundu. Uyarısını ise kendisinin popüler kitaplarından Mahşer (The Stand) üzerinden yaptı.

Orijinal dilinde ilk defa 1976 yılında yayımlanan ve yazarın ününün tüm dünyaya duyuran The Stand, Türkçeye Mahşer adıyla kazandırılmıştı. Kitap, geçen yıllarda “sansürsüz – tam metin” baskısı ile yeniden okurla buluşmuştu.

Şu sıralar tam olarak bir kıyamet filminin içinde yaşadığını hisseden milyonlarca insan var. Kuşkusuz Stephen King de onlardan birisi. Ancak kendisinin bir başka özelliği daha var. Yazar, korku edebiyatının her alanında onlarca eser verdiği için; post-apokaliptik türler üzerine de ayrı bir uzmanlığa sahip. King’in Mahşer romanı da bu türün önde gelen eserleri arasında yer alıyor.

- Reklam -

Biyolojik deneylerin yapıldığı bir kuruluştan, tüm dünyaya yayılan mutasyona uğramış ölümcül bir virüsün dünya nüfusunun yüzde doksan dokuzunu öldürmesiyle başlayan kitap; karanlık gelecek tasarıları arasında da öne çıkan bir konuya sahip.

Stephen King Mahşer Corona Virüsü

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Corona Virüsü elbette böyle bir öldürücülük oranına sahip değil. Ancak yine de bağışıklık sistemi zayıf olan bireyleri ciddi derecede tehdit eden salgın; kimi yönleriyle bu kıyamet romanları ile bağdaştırılabilir.

Stephen King, Koronavirüs ve Mahşer Kıyaslaması Yapanlara Cevap Verdi

Deneyimli yazar, Koronavirüs salgını ile Mahşer kitabını işaret eden okurlarına Twitter üzerinden yanıt verdi.


“Hayır, Koronavirüs Mahşer gibi değil. Aynı noktada bulunmuyorlar. Öldürücülük oranı daha düşük. Sakin olun ve akıllı önlemler alın.”
The Stand romanında ortaya çıkan virüs yüzde 99,4’lük bir yayılma hızı ile insan ırkının çoğunu yer yüzünden silmişti. Covid-19’un öldürücülük oranı ile Mahşer’deki salgını kıyaslamak çok da doğru değil.

Oranlar, yayılma hızı, sonuçları farklı olsa da Mahşer kitabı; hâlâ başarılı bir distopya örneği ve günümüzle kimi benzerlikler taşıyor.

Yazar da kitabın 8. bölümünün sesli versiyonunu, bir uyarı notu ile paylaşmayı uygun görmüş.

- Reklam -

Salgının ne kadar kolay şekilde yayıldığını anlatan bölümde, şu pasaj insanların evde kalması için gerekli uyarıyı taşıyor gibi:
“Joe Bob Brentwood 18 Haziran’da, kuzeni Bill Hapscomb ile konuştuktan beş saat sonra Teksas Otoyolu’nda, Arnette’in yaklaşık kırk kilometre doğusunda bir aracı aşırı hızdan durdurdu. Aşırı hız yapan sürücü, Braintree’den bir sigortacı olan Harry Trent’ti. Yetmiş kilometre hız limiti olan yolda doksan kilometre süratle gidiyordu. Joe Bob, ona ceza kesti. Trent bu cezayı itiraz etmeden kabul ettikten sonra Joe Bob’a ev ve hayat sigortası satmaya çalışarak onu eğlendirdi. Joe Bob, kendisini çok iyi hissediyordu; ölmek aklındaki son düşünceydi. Bununla birlikte hasta olduğunu inkâr edemezdi. Bill Hapscomb’un benzin istasyonundan benzinden fazlasını almıştı anlaşılan. Ve Harry Trente de ceza makbuzundan fazlasını vermişti.

“İşini seven sıradan bir adam olan Harry ve o, ertesi gün hastalığı kırktan fazla kişiye bulaştırdılar. O kırk kişinin başka kaç kişiye bulaştırdığını söylemek imkânsız. Bir topluiğne başında kaç meleğin dans edebileceğini tahmin etmek gibi bir şey. Adam başı beş kişi şeklinde ılımlı bir tahminde bulunulursa iki yüz rakamı elde edilir. Aynı ılımlı formülle o iki yüz kişinin bin kişiye bulaştırdığı söylenebilir, bin kişi beş bine,  beş bin kişi, yirmi beş bine…” (Çeviri: Canan Kim)
Yazar, konuya dair gönderilerini insanları mesafelerini korumaya davet ederek noktalıyor:

The Stand şu sıralar yeniden televizyona uyarlanmaya hazırlanıyor.

Peki sizin düşünceleriniz neler? Stephen King’in virüsün yayılma hızını açıklayan pasajını nasıl buldunuz? Mahşer romanını okumuş muydunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Stephen King’in Yazar Adaylarına Önerdiği 42 Kitap

Kaynak: Mashable

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

netfflix koronavirüs

Netflix: “Yıl Sonuna Kadar İçerik Sorunumuz Yok”

Vahşi - Selvi Atıcı Ön Okuma

Selvi Atıcı’dan Yerli Fantastik Romana Dikkat Çeken Katkı: “Vahşi”