in

Susan Sontag’ın Günlükleri Yeni Baskıları ile Raflarda

Yazar ve düşünce insanı Susan Sontag’ın günlükleri tekrar okurla buluşuyor. Yeniden Doğan ve Bilinç Tene Kuşanınca kitapları raflardaki yerini aldı.

Susan Sontag

Susan Sontag imzalı günlükler Yeniden Doğan ve Bilinç Tene Kuşanınca yeniden Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eserlerin yeni baskıları Everest Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

1933 yılında New York’ta dünyaya gelen Sontag, 1960’larda New York Review of Books, Nations, Atlantic Monthly ve Harper’s gibi dergilerde yazılar kaleme aldı. Öykü, roman ve deneme türlerinde eserler verdi. Kuramları, eleştirmen kimliği ve insan hakları savunuculuğu ile tanındı. 20. yüzyılın en derinlikli düşünürlerinden birisi olarak anıldı.

Yazarın daha önce Agora Kitaplığı tarafından yayımlanan ve uzun süredir baskısı bulunmayan günlükleri bir kez daha okurun karşısına çıkıyor. Yeniden Doğan, 1947 – 1963 yılları arasına; Bilinç Tene Kuşanınca ise 1964 – 1980 yıllarına odaklanıyor. Yazarın diğer kitapları da son dönemlerde Everest Yayınları tarafından yayımlanıyordu.

Susan Sontag Günlükleri Tekrar Okurla Buluşuyor: Yeniden Doğan | Arka Kapak Tanıtımı

Yeniden Doğan - Susan Sontag

Yeniden Doğan, Susan Sontag’ın 1947-1963 yılları arasında tuttuğu günlükleri içeriyor. Susan Sontag Berkeley, Harvard ve Oxford’da başarılı bir eğitim hayatının ardından akademik dünyayı ardında bıraktı. Bunun yerine deneme ve romanlar yazdı, kuramcı, eleştirmen, insan hakları savunucusu olarak haklı bir ün kazandı. Adeta birden fazla hayat yaşayan Sontag’ın günlüklerini yayına hazırlayan oğlu David Reiff, “Bu günlükleri çekici kılan şey, Susan Sontag’ı, olmak istediği kişiyi ve edinmek istediği benliği, özbilinçli ve kararlı bir şekilde yaratan bir genç kız olarak sunuşuydu. İşte bu yüzden bu cilde Yeniden Doğan adını vermeyi seçtim,” diyor. Sontag da günlüğe yüklediği anlamı benzer bir yaklaşımla açıklıyor: “Günlük yalnızca kişinin özel, gizli düşüncelerinin kaydı değildir – günlüğü sağır, dilsiz, okuma yazması olmayan bir sırdaş gibi görmek yüzeysel bir kavrayış. Günlük yazarken kendimi başkalarının karşısında yapamadığım kadar açık yüreklilikle ifade etmekle kalmıyor, kendimi yaratıyorum. Günlük bireysellik algımın bir aracı. Duygusal ve tinsel bağımsızlığımı simgeliyor. Dolayısıyla (ne yazık ki) sadece güncel, gündelik hayatımın kaydını tutmuyor, daha ziyade –çoğu zaman– ona bir alternatif sunuyor.”

Bilinç Tene Kuşanınca – Susan Sontag | Arka Kapak Tanıtımı

Bilinç Tene Kuşanınca - Susan Sontag

Bilinç Tene Kuşanınca, yazarlığı ve insan hakları için verdiği mücadeleyle bellekte duran Susan Sontag’ın 1964-80 yılları arasında, otuzlu-kırklı yaşları boyunca tuttuğu günlükleri içeriyor. Sontag’ın ölümünden sonra bu metinleri yayına hazırlayan oğlu David Reiff “Bu cildin –özellikle annemin eğitimi, olgunluğa erişmesi anlamında, siyasal bir bildungsroman olduğunu da söylemek mümkün,” diyor ve devam ediyor: “Bir anlamda, annemin hayatını eksik bir şekilde anlatıyor günlükleri; çünkü günlüklerine mutsuzken yazma eğilimindeydi, ne kadar mutsuzsa o kadar sık yazardı. Mutluyken günlüğünü eline almazdı pek. Dolayısıyla, günlükteki ölçülerle gerçek hayattaki ölçüler birbirini tutmasa bile, bana kalırsa aşktaki mutsuzluğu da yazmaktan aldığı derin tatmin duygusu gibi karakterinin bir parçasıydı.” Susan Sontag ise “Hayatım boyunca mucizelere inandım,” diyor. “Sonunda, bir mucize yaratmaya karar verdim. Başarısız oldum. Ölmek istedim. Ama başarısız olmak istemiyorum, dedim. Hayatta kalanlardan biri olmak istiyorum.” Bilinç Tene Kuşanınca, Susan Sontag’ın ani kararların, kırılmaların ve keskin dönemeçlerin temsil ettiği hayatının bir dökümü.

Her iki kitabın da çevirmen koltuğunda Begüm Kovulmaz, editör koltuğunda Nuray Önoğlu oturuyor. Yeniden Doğan toplamda 292 sayfa, Bilinç Tene Kuşanınca ise 542 sayfa.

Susan Sontag eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Yaratımın Özü edebiyat pranga

Yaratımın Özü ve Prangalar Aşkına

Drakula Kalesi Koronavirüs Aşı Merkezi

Drakula’nın Kalesini Ziyaret Edenlere Kovid Aşısı Teklifi: Vampir Dişleri, Aşı Korkusuna Karşı