in

Tanrının Oku: Chinua Achebe’nin Afrika Üçlemesi Tamamlandı

Nijeryalı yazar Chinua Achebe’nin Afrika üçlemesi “Tanrının Oku” ile tamamlandı. Seri, İthaki Modern kapsamında tekrar yayıma hazırlanıyordu.

Tanrının Oku - Chinua Achebe - Afrika Üçlemesi

Nijeryalı romancı, şair, akademisyen ve eleştirmen Chinua Achebe imzalı Afrika üçlemesinin son kitabı Tanrının Oku raflara çıkıyor. İthaki Yayınları, modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamında Achebe’nin yeni kitabını raflara çıkarttı.

Yayınevi, daha önce İthaki Modern kapsamında yazarın Parçalanma ve Artık Huzur Yok adlı eserlerini yayımlamıştı. Ayrıca serinin üç kitabı, daha önce yine İthaki tarafından diziden bağımsız olarak da raflara gelmişti.

1930 yılında Nijerya’da doğan ve tam adı Albert Chinualumogu Achebe olan yazar modern Afrika edebiyatının önde gelen isimlerinden birisi. Man Booker dahil pek çok ödülün sahibi olan Chinua Achebe, The African Trilogy olarak geçen serinin son kitabı Tanrının Oku’nu ilk olarak 1964’te (Arrow of God) yayımlamıştı.

Tanrının Oku – Chinua Achebe | Arka Kapak Tanıtımı

Chinua Achebe’nin Afrika üçlemesinin en son kitabı Tanrının Oku, 1920’lerde İngiliz sömürgesi altında olan Nijerya’da geçmektedir. Igbo halkının yaşadığı Umuaro’nun altı köyünün en yüksek mertebeye sahip rahibi Ezeulu’nun hikâyesidir. Geniş bir aileye sahip olan Ezeulu, oğullarından birisini “gözü ve kulağı” olması, beyaz adamın dininde olan gelişmelerden haberdar olması için yerel Hıristiyan kilisesine gönderir.

İngiliz sömürgeciler Nijerya’nın kültürünü değiştirmeye devam ederken, Ezeulu, köylerin geleneksel yaşam tarzını ve ruhani hayatını korumaya çabalamaktadır. Erdemleriyle beyaz adam dahil olmak üzere herkes tarafından saygı gösterilen Ezeulu’nun gururu zaman zaman yanlış kararlar almasına, halkın ona olan inancını zaman içinde kaybetmesine neden olur.
Tanrının Oku - Chinua Achebe

Yayınevi, bu yeni baskısında daha önce okurla buluşturduğu çeviriyi korumuş. Eserin çeviri koltuğunda tıpkı Türkçedeki 2013 edisyonunda olduğu gibi Nazan Arıbaş Erbil yer alıyor. 280 sayfadan oluşan kitap Temmuz 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Uzun yıllar doğduğu topraklardan uzakta yaşayan ve ABD’de çeşitli üniversitelerde görev alan Chinua Achebe 2013 yılında, 82 yaşındayken Boston, Massachusetts, ABD’de yaşamını yitirdi.

İthaki Modern dizisinin diğer kitaplarına sıralı olarak buradan göz atabilirsiniz.

Peki siz daha önce Chinua Achebe ile tanışma fırsatı bulmuş muydunuz? Afrika edebiyatından okuduğunuz başka yazarlar var mı? Esere ve yazara dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

* * *

* Bilimkurgu Yazacaklar İçin 41 Öneri

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Sandman Dizisi Netflix

Sandman Dizisinin Hangi Zamanda Geçeceği Belli Oldu

Atiye 3. Sezon

Atiye 3. Sezon Çekimleri Başladı: Final Günü Yaklaşıyor