in

Balkan Edebiyatının Ödüllü Yazarı İsmail Kadare, “Taş Kentin Kroniği” ile Türkçede

Çağdaş Balkan edebiyatının usta yazarlarından Man Booker ödüllü İsmail Kadare, Taş Kentin Kroniği kitabı ile raflardaki yerini alıyor.

Taş Kentin Kroniği - İsmail Kadare

İsmail Kadare imzalı Taş Kentin Kroniği kitabı raflardaki yerini aldı. Eser, dilimize Ketebe Yayınları etiketiyle kazandırıldı.

Türkçede daha önce Ölü Ordunun Generali, Kuşatma, İbret Taşı ve Kaza gibi kitaplarını okuma fırsatını bulduğumuz Arnavut yazar İsmail Kadare, çağdaş Balkan edebiyatı denince akla ilk gelen isimler arasında yer alıyor.

1936 senesinde dünyaya gelen Kadare’nin ilk romanı Ölü Ordunun Generali 1963 yılında yayımlanmış ve kısa sürede Arnavutluk’un önemli edebiyatçıları arasına girmeyi başarmış, yıllar içerisinde adı sık sık Nobel Edebiyat Ödülü ile birlikte anılmıştı.

1992 senesinde Uluslararası Cino del Duca Ödülü’ne, 2005’te ise Man Booker Uluslararası Ödülü’ne layık görülen yazar, yaşamını hâlâ Arnavutluk’un başkenti Tiran’da sürdürüyor.

Orijinal adı Kronike ne gur olan eser ilk olarak 1971 yılında yayımlanmış ve pek çok dile çevrilmişti. Taş Kentin Kroniği artık Türkçe olarak da raflardaki yerini alıyor. Tarihi kurgu türündeki roman okuru yakın geçmişe tanıklık etmeye davet ediyor.

Taş Kentin Kroniği – İsmail Kadare | Arka Kapak Tanıtımı

Taş Kentin Kroniği - Heinrich von Kleist

Nesiller doğar, yaşar ve ölür. Ama taş kent hep yerindedir. Savaşlar gelir geçer, kent yara alsa da ayaktadır. Önce kentin kadim idarecileri Osmanlılar gider, bağımsız Arnavutluk idaresi gelir; sonra onlar gider, İtalyanlar gelir. Sonra Yunanlar, Almanlar, hangi milletten olduğu önem taşımayan başka ordular… Kent, hep yerindedir.

Bütün orduların gürültü ve debdebeyle girdiği ama sonra günün birinde sessiz sedasız terk ettiği bu taştan kentte hayat hiç durmaz. Bombalar düşerken kalplerde aşklar tomurcuklanır, düğünler yapılır, çocuklar büyür, dünyadaki ve toplumdaki değişimler anbean hissedilir. Hiçbir şey zamana direnemez, her şey değişir. Geriye ancak bu taş kent ve anıları kalır.

Dünyaca ünlü Arnavut yazar İsmail Kadare Taş Kentin Kroniği’nde yakın tarihe, savaşa, insanlık hallerine, son yüzyıldaki büyük toplumsal değişimlere bir çocuğun gözünden tanıklık ediyor.

Toplamda 268 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Ece Dillioğlu üstleniyor. Kitabın editör koltuğunda Kadir Daniş otururken eserin düzeltisi Meltem Ortakcı tarafından gerçekleştiriliyor. Kapak tasarımı ise Harun Tan’a ait. Taş Kentin Kroniği geçen haftalarda raflardaki yerini aldı.

İsmail Kadare ve eserleri hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

La Casa de Papel Alex Pina Netflix

La Casa de Papel 5. Sezon Fragmanı: Yayın Tarihi Açıklandı

E=mc²: Albert Einstein Mektup açık artırma

Albert Einstein’ın El Yazısı ile Yazdığı, E=mc²’li Mektup Açık Artırmada Rekor Fiyattan Alıcı Buldu