in

Burhan Sönmez, Taş ve Gölge Adlı Yeni Romanı ile Geliyor

Burhan Sönmez üç yıllık aranın ardından yeni romanı Taş ve Gölge ile okurların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Taş ve Gölge - Burhan Sönmez

Ödüllü yazar Burhan Sönmez, yeni kitabı ile okurun karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yazarın Taş ve Gölge adını taşıyan yeni kitabı İletişim Yayınları etiketiyle raflara çıkacak.

Çağdaş edebiyatımızın önde gelen yazarları arasında yer alan Burhan Sönmez’i 2009 yılında Kuzey, 2011’de Masumlar, 2015’te İstanbul İstanbul ve 2018’de Labirent romanları ile tanımıştık. 1965 yılında İstanbul’da dünyaya gelen yazarın beşinci romanı ise Taş ve Gölge oldu.

2011 yılında Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne ve İzmir St. Joseph Roman Ödülü’ne layık görülen yazar, yurt dışında da dikkat çekmeyi başardı. Kitapları 41 dile çevrilen Sönmez ABD’de Vaclav Havel Ödülü’nü ve Britanya’da EBRD Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Yazarın yeni romanı üç yıllık bir aranın ardından okurla buluşuyor. Taş ve Gölge kitabı okuru evren ve insana, yaşam ve ölüme farklı bir gözle baktırmayı hedefliyor.

Burhan Sönmez – Taş ve Gölge | Arka Kapak Tanıtımı

Taş ve Gölge - Burhan Sönmez

“Gece, sessizlik değil damıtılmış ses demekti. Gündüz bütün sesler birbirine karışıp gürültüye dönerken, gece her ses kendi sadeliğiyle belirirdi. Çocukluğun şarkıları, ruhların iniltileri, baykuşun ötüşü. Gündüzün karmaşasında bunlar anlaşılmazdı. Acılar, özlemler de öyle. İnsan geceleyin kendisiyle yalnız kaldığında hissederdi saf sızıyı… Gündüz o yükleri taşımak kolay, insan gerçekten yalnız olduğuna geceleri inanabilirdi.”

Avdo, hünerli bir mezartaşı ustası. Çocukluğu mu onun, yoksa o mu çocukluğunun peşinden bir ömürdür gidiyor? Bilmiyor…

Belki de ölümden daha büyük bir hakikat olmadığı düşüncesiyle, ölümün bağrında konaklıyor. Günü geldiğinde, en uzun ve karanlık gecede, erguvan ağacının altındaki mezarda onu bekleyen kadının yanına uzanacak…

Burhan Sönmez, varoluşa ve hakikate dair bilinmezlere, asırlardır yanıt aranan sorulara, atmosferiyle büyüleyen, kurgusuyla merak uyandıran güçlü bir anlatı içinde yer veriyor.

Taş ve Gölge, evren ve insana, yaşam ve ölüme farklı bir gözle baktıran derin bir roman.

Toplamda 328 sayfadan oluşan kitabın editörlüğünü Tanıl Bora üstleniyor. Eseri yayıma hazırlayan koltuğunda ise Duygu Çayırcıoğlu ve Emre Bayın yer alıyor. Kitabın düzeltisi Büşra Bakan’a ait. Taş ve Gölge kitabı Şubat 2021 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz Burhan Sönmez romanlarını takip ediyor musunuz? Yazarın yeni kitabı için heyecanlı mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Kitapyurdu Kullanıcı Hesabı Çalındı Hack

10 Bin Kitapyurdu Kullanıcı Hesabı Bilgisayar Korsanları Tarafından Çalınmış Olabilir

Six Feet Under HBO

Six Feet Under 20 Yaşında: Dizinin Kadrosu Yıllar Sonra Yeniden Bir Araya Geldi