in

Firdevs Ev’in Büyülü Gerçekçilik Rüzgârları Esen Öykü Kitabı “Tavana Bak” Yayımlandı

Firdevs Ev, büyülü gerçekçi öğeler taşıyan ilk öykü kitabı “Tavana Bak” ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, İthaki Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Tavana Bak - Firdevs Ev

Firdevs Ev ilk kitabı Tavana Bak ile okurların karşısına çıkıyor. Öykü türündeki eser, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

1990 yılında İzmir’de doğan Firdevs Ev, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Öyküleri çeşitli mecralarda yayımlandı. Samuel Moyn ve Stefan Zweig’dan çeviriler yaptı. Kısa bir dönem yayımlanmış olmasına rağmen dikkat çekmeyi başaran Kırtıpil Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Firdevs Ev ayrıca edebiyat topluluğu Metin Deneyleri Alanı’na da çalışmaları ile katkıda bulundu. Yazar şu sıralar bir kültür sanat kurumunda Medya ve Pazarlama Koordinatörü olarak görev alıyor.

Yazarın ilk kitabı büyülü gerçekçi öğelerin ağır bastığı Tavana Bak oldu. Kitap, Çoğalma, Eksilme, Denklik ve Döngü ana başlıkları altında sıralanan 4’er öyküden oluşuyor.

Tavana Bak – Firdevs Ev | Arka Kapak Tanıtımı

Tavana Bak - Firdevs Ev

Kuş kusan kadınlar, yumurtadan çıkan çocuklar, kelimeleri tükenen bir dil ve sinestezik bir çeviri denemesi…

Büyülü gerçekçi öğelerin ağırlığını hissettirdiği öyküleriyle Tavana Bak, oyunbaz bir ses eşliğinde tekinsiz bir yolculuğa davet ediyor okuru. Topluluk olmanın facialarını, mesafe ve boşlukları merak eden, biçimsel denkliği ve akışı sorgulayan bu ilk kitap, tavana bakarken mırıltıyla anlatılacak öyküleri bulmayı hedefliyor.

Ve onlara dedim ki, utancınızı size ben vermedim, korkunuzu da. (…) Sizi doğurduktan sonra doktor ya da avukat olsun diye büyüten de başkasıydı, arkanızdan bir kova hayal kırıklığını döken de başkası. Değerlerinizi veren de ben değildim, değersizliğinizi de. Sadece doğurdum sizi, sadece doğurdum ve sonra izledim. Bakmayın bana öyle. Nefreti size ben öğretmedim. Ne borçluyum size ne de sizden alacaklıyım. Tıpkı beni doğurduğunuz gibi, ben de doğurdum sizi sadece. Bir şey beklemeden okudum, üfledim, koydum sizi yola. Çırılçıplak, oracıkta.

Toplamda 144 sayfadan oluşan kitabın editörlüğü Ceyhan Usanmaz’a, kapak tasarımı Hamdi Akçay’a, dizgisi B. Elif Balkın’a ait. Tavana Bak kitabı Şubat 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Firdevs Ev’in öyküleri ve ilk kitabı Tavana Bak hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore | Karakter Posterleri

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore’dan Karakter Posterleri Yayınlandı

Another Life 3 sezon netflix iptal

Netflix’in Bilimkurgu Dizisi “Another Life” 2. Sezonun Ardından İptal Edildi