in

Napolyon Savaşları’na Fantastik Bir Bakış Getiren Temeraire Serisi’nde 5. ve 6. Kitaplar Okurla Buluşuyor

Naomi Novik’in Napolyon Savaşları’na fantastik bir bakış getiren Temeraire Serisi 5. ve 6. kitaplar ile Türkçedeki macerasını sürdürüyor.

Temeraire Serisi 5. Kitap 6 - Naomi Novik
- Reklam -
- Reklam -

Naomi Novik’in popüler fantastik kurgu serisi Temeraire 5. ve 6. kitapları ile Türkçedeki macerasına devam ediyor. Kartalların Zaferi ve Yılanların Dili eserleri Pegasus Yayınları etiketiyle okurla buluşuyor.

Türkçede daha önce Majestelerinin Ejderhası, Yeşim Taht, Barut Savaşı ve Fildişi İmparatorluğu kitapları ile karşımıza çıkan Temeraire serisi toplamda 9 ana romandan oluşuyor. Serinin 5. kitabı Kartalların Zaferi ve 6. kitabı Yılanların Dili raflardaki yerini alıyor.

Napolyon Savaşları’na alternatif bir bakış getiren ve işin içine “ejderhaları” katan seri, Amerikalı yazar Naomi Novik’in de adının duyurulmasını sağladı. Yazar daha sonra Nebula ve Locus ödülü kazanırken Hugo’ya da aday olmayı bildi.

- Reklam -

7. kitap Crucible of Gold 2012’de, 8. kitap Blood of Tyrants 2013’te, 9. kitap League of Dragons ise 2016’da orijinal dilinde yayımlandı.

Yazar, Kökler kitabında ise Güzel ve Çirkin masalına farklı bir bakış açısı getirmişti.

Kartalların Zaferi (Temeraire Serisi 5) – Naomi Novik | Arka Kapak Tanıtımı

Temeraire Serisi 5. Kitap Kartalların Zaferi - Naomi Novik

Britanya için şartlar haşindir: Napolyon’un yeniden canlanan güçleri Manş Denizi’ni aşmış ve İngiliz topraklarını başarıyla istila etmiştir. Napolyon’un asıl hedefi Londra’nın işgalidir. Ne yazık ki ejderha Temeraire askerî görevinden atılmıştır ve kaptanı Will Laurence vatana ihanetten idama mahkûm edilmiştir. Hükümet tarafından birbirlerinden koparılan ve her köşede Napolyon’un güçleri tarafından tehdit edilmekte olan Laurence ve Temeraire, savaş karmaşasının ortasında ne pahasına olursa olsun birbirlerini bulmalıdır. Ejderha ve efendisi yeniden bir araya gelebilirlerse Britanya’nın dağılan direnişi eski gücüne kavuşabilir ve kralları, ülkeleri ve kendi özgürlükleri için düşmanla her zamankinden daha güçlü bir şekilde savaşabilirler.

“Sürükleyici, göz kamaştırıcı ve mükemmel. Kendi türünde bir klasik olduğu kesin.” – SF Reviews

Yılanların Dili (Temeraire Serisi 6) – Naomi Novik | Arka Kapak Tanıtımı

Temeraire Serisi 6. Kitap Yılanların Dili - Naomi Novik

- Reklam -

Temeraire ve kaptanı Will Laurence, Napolyon’un İngiltere’yi işgal etmesine karşı ülkelerini kahramanca savunmalarına rağmen vatan hainliğiyle suçlanmışlardır. Will Laurence Avustralya’nın ücra bir köşesindeki bir ceza kolonisine nakledilmiştir, burası tam bir bela yuvasıdır. Eski kraliyet gemisinin kaptanı olan askerî vali William Bligh’ın devrilmesiyle koloni çalkantılı bir döneme girmiştir. Bligh görevine geri dönebilmek için onları kendi emri altında askerliğe yeniden çağırınca Temeraire ve Laurence politik bir güç mücadelesinin tam ortasına düşer. Bu çekişmeden kaçmak için tek şansları yasaklı Mavi Dağlar güzergâhından ilerlemeyi gerektiren bir görevi kabul etmektir. Fakat kıymetli bir ejderha yumurtasının çalınması Temeraire ve Laurence’ın yolculuğunu ümitsiz bir kurtarma harekâtına dönüştürür. Bu, Britanya ve Napolyon arasındaki küresel savaşta, şaşırtıcı bir keşfin beraberinde gelen tehlikeli bir soruna yol açacaktır.

“Novik’in serileri hakkında hiç bu kadar heyecanlanmamıştım… Yılanların Dili serinin en iyisi olabilir.” – Contra Costa Times 

“Novik zaten ilk romanıyla gönlümü kazanmıştı… Askerî tarih, sempatik karakterler ve ilgi çekici tarzının birleşimi bu seriyi mükemmel ve ustaca yazılmış bir eğlenceye dönüştürüyor.” – The Times 

“Novik hayranları, sevdikleri karakterlerin büyüyüp geliştiğini fakat özlerini kaybetmemiş olduklarını görünce mutluluk duyacak.” – Publishers Weekly 

Temeraire hayranları bu kitabın çıkmasını çok bekledi ama sabırlarının karşılığını fazlasıyla alacaklar. Karakterler her zamanki kadar hayranlık uyandırıcı. Laurence ve Temeraire’in içsel ve dışsal mücadelelerini mükemmel bir dengede tutabilmesi Novik’in bir yazar olarak üstün başarısını ortaya koyuyor.” – Booklist 

Her iki kitap da 360 sayfadan oluşuyor ve her iki kitapta da çevirmen koltuğu Seyhan Dönmez’e, editör koltuğu Pelin Zorbay’a ait.

Peki siz Naomi Novik’in eserlerini ve Temeraire Serisi takip ediyor musunuz? Diziye dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for ali1234512 ali1234512 dedi ki:

    İlk 4 kitap yada 6 kitap tek başına okunabilir mi? Bir kitapta başlayan hikaye aynı kitapta bitiyor mu? 9 kitabı beklemek mi lazım?

  2. Avatar for Elmakurdu23 Elmakurdu23 dedi ki:

    Beklemek lazım. Tüm hikaye bağlantılı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yeni Dracula filmi Eternals Chloé Zhao

Eternals Yönetmeni Chloé Zhao Yeni Dracula Filminin Başına Geçti

Behiç Ak, 2022 Hans Christian Andersen Ödülü

Behiç Ak, Çocuk Edebiyatının Nobel’i Kabul Edilen Hans Christian Andersen Ödülü’ne Aday Oldu