Terry Pratchett’ın Denemelerinden Oluşan “Klavye Sürçmesi” Raflarda

Terry Pratchett'ın yazarlık tavsiyelerinden, Diskdünya serisiyle ilgili bilinmeyenlerden ve hayata dair görüşlerinden bahsettiği makalelerden oluşan "Klavye Sürçmesi" raflarda.

Eğer Diskdünya romanlarıyla az çok içli dışlı olduysanız Terry Pratchett‘ın ne kadar nevi şahsına münhasır bir insan olduğunu da zaten biliyorsunuz demektir. Mizahi fantastik romanlarında insanı güldürürken düşündüren bir üslubu vardır merhum ustanın. Dahası, size inanılmaz derecede komik ve son derece fantastik şeyler anlatmasına rağmen yazdıklarının arkasında günümüze, dünyaya ve hayata dair ince dokundurmalar ve eleştiriler olduğu da gözünüzden kaçmaz. Zaten biraz da ondan gülersiniz yazdıklarına… Hatta keşke karşılıklı bir-iki laf edebilseydik dedirttiren yazarlardandır kendisi.

İşte bu usta kalemin yazarlıkla ilgili tavsiyelerinden, hayatının bilinmeyen yönlerinden, hayvan hakları gibi konulardaki fikirlerinden ve Diskdünya evreninin arka planına dair yazılarından oluşan bir kitap var karşımızda: Klavye Sürçmesi. Kendisini ve fikirlerini yakından tanımak için gerçekten de güzel bir fırsat.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Terry Pratchett’ın harikalar diyarına düşmek isteyenlere…

85 milyonun üzerinde satan efsanevi Diskdünya serisinin yaratıcısı Sör Terry Pratchett’ın, 50 yıllık bir döneme yayılan yazılarını derlediği Klavye Sürçmesi, edebiyatın en nevi şahsına münhasır zihinlerinden birine içeriden bakmak için olağanüstü bir fırsat sunuyor.

Neil Gaiman’ın önsüzüyle yayımlanan Klavye Sürçmesi, çok geniş bir yelpazenin kanatlarına açılıyor ve Pratchett’ın bilhassa fantezi ve bilimkurgu türlerine dair görüşlerine, “eşsiz” Diskdünya evrenine, çocukluk anılarına, Alzheimer hastalığına ve hayvan haklarına kadar onlarca farklı konuya değiniyor.

Terry Pratchett hayranlarını canevinden vuracak bu samimi derleme, Diskdünya kitaplarının arka planına ve yazarın hayatına dair bilinmeyen pek çok önemli gerçeğe birinci ağızdan yer veriyor.

Fantastik evrende yarattığı edebi tınıyla Terry Pratchett, daha ziyade alametifarikası Diskdünya serisiyle tanınsa da, onu “fantastik kitaplar yazan komik bir yazar”dan çok daha öteye taşıyan bambaşka gerçekler var: Söyledikleri, yazdıkları ve yaptıkları. Kadın-erkek eşitliği, hayvanların yaşamı ve elbette son döneminde, Alzheimer hastalığı ve insan hakları konusundaki cüretkâr fikirleri… Ama emin olun, Klavye Sürçmesi’nde bunlardan çok da fazlası var: Diskdünya kitaplarının kamera arkaları, fantastik edebiyatın kökenleri, başarılı bir yazar olmanın incelikleri, çocukluğa açılan duyguların kapıları…

Pratchett, kaleme aldığı makale ve konuşma metinleri aracılığıyla yazarlık dehâsına bir kez daha hayran bırakırken, mizahın fazlaca mesafeli durduğu edebiyatın en derin konularına bile ustaca değinmeyi başarıyor.

“Fantezi, aşina olana yeni bir ışık tutmalıdır; benim Diskdünya’da yapmaya çalıştığım gibi. Fantezi, o zamana ve oraya değil, bugüne ve buraya bakmanın bir yoludur. Fantezi öncü-edebiyattır, her şey ondan doğar. Fantezi, en iyi hâliyle, gerçekten kaçış edebiyatıdır. Ama kaçış edebiyatının özelliği şudur: Bir şeyden kaçarken, aynı zamanda bir şeye doğru da koşmanız gerekir. Gitmeye değer bir yere gitmelisinizdir ve bu deneyim sizi daha iyi birine dönüştürmelidir…”

“Zeki, eğlenceli, anlayışlı, samimi… Terry Pratchett, hayatın –ve kitapların– tadını çıkarmayı gerçekten bilen biri…”
– George R.R. Martin

Diskdünya romanlarında olduğu gibi yine usta çevirmen Niran Elçi tarafından dilimize kazandırılan, 428 sayfalık bu kıymetli eser kısa süre önce satışa sunuldu. Yazarı daha yakından tanımak ve bir ustanın tecrübelerinden faydalanmak isteyen herkese duyurulur.

GÖZ ATIN  Diskdünya'nın Son Kitabının Kapağında Çizer Bize Bir Mesaj Gizlemiş
Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Terry Pratchett’ın Denemelerinden Oluşan “Klavye Sürçmesi” Raflarda

Terry Pratchett’ın yazarlık tavsiyelerinden, Diskdünya serisiyle ilgili bilinmeyenlerden ve hayata dair görüşlerinden bahsettiği makalelerden oluşan “Klavye Sürçmesi” raflarda.

Başa dönün