in

Booker Ödüllü George Saunders’tan Karanlık Bir Novella: Tilki 8

Booker Ödüllü Amerikalı yazar George Saunders, Tilki 8 adlı novellası ile okurun karşısına çıkıyor. Eser, Delidolu Yayınları tarafından dilimize kazandırılıyor.

Tilki 8 - George Saunders

George Saunders bir kitabıyla daha Türkçedeki kitaplığını genişletiyor. Tilki 8 adını taşıyan novella, Delidolu Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Booker Ödülü sahibi Amerikalı yazar George Saunders, ülkemizde de eserleriyle dikkat çeken bir yazar. İçSavaşDiyarı Feci Düşüşte, Arafta, Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, Pastoralya, Aralığın Onu ve İkna Ulusu gibi roman, novella ve öykü kitaplarının yazarı Saunders; yeni bir novella ile dilimizde.

Orijinal adı Fox 8 adı olan eser ilk olarak 2013 yılında yayımlanmıştı. Toplumsal meselelere kendi karanlık penceresinden bakan, hem mizahi hem de sivri dilli bir yazar olan Saunders; Tilki 8’de modern insanın yabancılaşma eğilimine değiniyor.

Tilki 8 – George Saunders | Arka Kapak Tanıtımı

Tilki 8 - George Saunders

Mutlu sonları sadece istemek yetmez, bazen onu hak etmek gerekir…

Yüzyılın en iyi öykücüleri arasında sayılan, Man Booker Ödüllü George Saunders’ın yazdığı Tilki 8, insanın içinde yaşadığı dünyaya yabancılaşma eğilimini irdeleyen ezber bozan bir novella.

Eserinde, modern toplumların insan-doğa ilişkisi bağlamında gündemden hiç düşürmedikleri çevre sorunları ve hayvan hakları gibi önemli meseleleri hicveden yazar; rant uğruna talan edilen doğal alanların ekosistem üzerinde yarattığı tahribata dikkat çekiyor.

İnsanlığı, hem yapan hem bozan, hem seven hem kıran bir varlık olarak, kurnazlığıyla nam salmış bir hayvanın gözünden anlatan kitap; ”sözde” girişimlerle devamlı koruma altına alındığı yinelenen doğal yaşamın planlı bir şekilde nasıl katledildiği gerçeğine de vurgu yapıyor.

Tilki 8, diğer tilkilerden biraz farklıdır. Sürüdeki herkes de onun biricikliğinin ayırdındadır. Hayalperesttir öncelikle. Bir de delicesine meraklı! Üstelik, çat pat da olsa insan dilini öğrenmeyi başarmıştır. Hem de pencere dibinde dinlediği sevgi dolu hikâyelerden. Zihnini kurcalayan sözcüklerden aldığı cesaretle, şimdi de insanlığa dair çok özel bir şeyi daha aramaya karar vermiştir: sevgiyi. Fakat izini sürdüğü bu ”nadir” bulunan şeyin, gerçek hayatta onu büyük hayal kırıklığına uğratacağına dair en ufak bir fikri bile yoktur…

Chelsea Cardinal’ın zarif desenleriyle resimlenmiş Tilki 8‘in dostane öyküsü, insanların kendilerine olan özsaygılarını ve doğaya karşı sergiledikleri duyarsız tutumu sorgulatıyor.

Gözü pek bir tilkinin kendi sözcükleriyle insanlara seslenişine aracılık eden bu merak uyandırıcı eser, kalıpların dışına çıkan dilsel yapısıyla da özgürlükçü bir anlatımı benimsiyor.

Tilki 8 aynı zamanda çevreci bir tutum takınıyor: İnsanlığın, pek değer verdiğini her daim iddia ettiği doğayı sistematik bir şekilde nasıl tahrip ettiğini vurguluyor.” – The Guardian

Toplamda 64 sayfadan oluşan kitaba Chelsea Cardinal’ın resimleri eşlik ediyor. Novellanın Türkçe tercümesini, yazarın diğer kitaplarını da dilimize kazandıran Niran Elçi üstleniyor. Sert kapaklı olarak basılan Tilki 8 kitabı Şubat 2021 itibarıyla raflardaki yerini aldı.

George Saunders Röportajı: “Kitaplar, Film ve Televizyon için İhmal Ediliyor” | OKU

Peki siz George Saunders imzalı kitapları takip ediyor musunuz? Yazarın Türkçedeki yeni kitabı hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

221B Polisiye Festivali

221B Polisiye Festivali Başlıyor: Türkiye’nin En Kapsamlı Polisiye Edebiyat Etkinliği

Marvel Fantastik Dörtlü Fantastic Four

Marvel Stüdyoları Fantastik Dörtlü Senaryosu İçin Yazarlarla Görüşmeye Başladı