in

“Türk Dünyası Masal Araştırmaları” Bizlerle

Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan çok kapsamlı bir masal araştırmaları derlemesi raflardaki yerini aldı.

turk dunyasi masal arastirmalari ust

Son yıllarda hem dünya hem de Türk masalları üzerine az ama öz sayıda inceleme kitabıyla karşılaşır olduk. Ve kabul edelim, bu tür çalışmalara karşı ayrı bir ilgimiz var. Şimdi de bunlara Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Türk Dünyası Masal Araştırmaları” katılıyor.

Prof. Dr. İsa Özkan tarafından derlenen kitap “Tastarakay’dan Keloğlan’a Türk Masalları Uluslararası Sempozyumu“nda sunulan bildirilerin birleştirilmesiyle oluşmuş. İçeriğinde sadece Anadolu topraklarından çıkanlar değil, Kazak, Tuva, Özbek, Türkmen ve Kırgız gibi Türk halklarının masallarıyla ilgili araştırmalar da yer alıyor.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:
turk dunyasi masal arastirmalariMasallar, yazılı kültürün yaygın olmadığı eski çağlarda geniş halk kitlelerinin hâl, geçmiş ve geleceğe ait algı, duygu, düşünce, hayal ve beklentilerini yansıttığı anonim bir türdür.

Türk Dünyası Masal Araştırmaları, Türk dünyası masalları üzerine uluslararası nitelikte ilk kez düzenlenen sempozyumda sunulan bildirilerden oluşmaktadır. Söz konusu bildirilerde Türk boylarına, topluluklarına ait masalların özellikleri incelenmiş ve genel yapıları açıklanmaya çalışılmıştır.
Prof. Dr. İsa Özkan‘ın hem derleyip hem de editörlüğünü yaptığı, tam 630 sayfadan oluşan bu kapsamlı araştırma kitabına sanal kitap mağazaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

iste insan ust

İthaki Bilimkurgu Klasikleri “İşte İnsan” İle Devam Ediyor

yayınevlerine sorduk ekonomi

Yayınevlerine Sorduk: “Ne Olacak Bu Ekonominin Hâli?”