in

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Tepki: “Kitap Okumak Lüks Değildir, Temel Bir İhtiyaçtır!”

Türkiye Yayıncılar Birliği, derinleşen ekonomik krizle birlikte kitap okumanın lüks haline gelmesini işaret ederek yayıncılık sektöründeki maliyet yükünün hafifletilmesi için çağrıda bulundu.

Türkiye Yayıncılar Birliği Açıklaması Kitap Okumak Lüks

Türkiye Yayıncılar Birliği “Yayıncılık Sektörünü ve Paydaşlarını Zorlu Günler Bekliyor” başlıklı bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride Koronavirüs salgınının ve giderek artan ekonomik krizin, yayıncılık dünyasında yarattığı problemler dile getirildi. Kitap okumanın bir lüks değil, temel ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

Türk lirasının dolar ve avro karşısındaki değer kaybı sürüyor. Kitabın hammaddesi olan kâğıdın, boyanın ve tutkalın  yurt dışından temin edilmesi de kitap fiyatlarının artışına direkt olarak yansıyor. Bu konuda Haziran 2018 tarihinde yayınevlerine, “Ne Olacak Bu Ekonominin Hali?” diye sormuş ve aldığımız yanıtlardan dolayı bir hayli endişeye kapılmıştık.

Soruşturmayı hazırladığımız Haziran 2018 tarihinde dolar kuru 4,6 TL, avro ise 5,4 TL’ye denk geliyordu. Şu an 1 dolar, 8,3 Türk lirası; avro ise 10 lirayı geçti. Haliyle kitap üretiminde sektörün paydaşlarının yaşadığı sıkıntılar katlanarak (kelimenin tam anlamıyla katlanarak) arttı. Üzerine de 1.5 yıldır yaşadığımız Covid-19 salgını gelince işler içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Açıklaması Kitap Okumak Lüks

Yayıncılığın bir “kalkınma meselesi” olarak görülmesi gerektiğini savunan Birlik, mali yükü azaltmak üzere kamu desteği için çağrıda bulundu.

Türkiye Yayıncılar Birliği Açıklaması: “Yayıncılık Sektörü Üzerindeki Mali Yük Kaldırılmalı”

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin resmi sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı basın açıklaması aşağıdaki gibi:

Dövize bağlı olarak artan kâğıt ve ham madde fiyatlarıyla yayıncılık sektörünü ve sektör paydaşlarını sıkıntılı ve zorlu günler bekliyor. Kültürel yaşamın zenginleştirilmesi için yayıncılık bir kalkınma meselesi olarak görülmeli, kamu desteğiyle üzerindeki maliyet ve finansman yükü hafifletilmelidir.

Pandemiyle birlikte ülkemiz yayıncılığının içinde bulunduğu ekonomik sorunlar artarak katlanmıştır. Fuarların yapılamaması, okulların ve kitapçıların uzun bir süre kapalı oluşu yayınevlerinin dağıtım kanallarını daraltmış, pek çok yayınevi yeni kitap yayınlamayı durdurmuştur.

2020 yılında TL’nin USD ve Avro karşısında yaşadığı ve halen devam eden değer kaybı, kitap basımı için gerekli olan başta kâğıt, boya, tutkal gibi ham maddelerin ithal ediliyor olması sebebiyle yayıncılık sektöründe maliyetlerin artmasına neden olmuş ve olmaktadır. Bunun yanı sıra, global olarak kâğıt fiyatlarının ve tedarik maliyetlerinin artması ülkemizde yaşanan döviz artışına da paralel olarak basılı kitap üretim maliyetlerinin olumsuz yönde etkileneceğini göstermektedir.

Döviz bazında, kitap kapak kâğıdında %100’e, çocuk ve sanat kitaplarında kullanılan kuşe kâğıtlarda %40’a, 1.hamur kâğıtta %35 ila %40’a, kitap kâğıdında şimdilik %20’ye varan fiyat artışlarını karşılamada, yayıncılığımızın büyük sıkıntılar çekeceğini söylemek için kâhin olmaya da gerek yoktur.

Kişi başına düşen kitap sayısının yıllar itibariyle sabit kalması ve artışa geçmemesi, yazarların eserlerini yayımlayacak yayınevi bulmakta zorlanmaları, pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı kalan kitabevlerinin satış yapamaması, kitap dağıtımında yaşanan sıkıntılar, online satış sitelerinde yaşanan görünürlülük ve tedarik problemleri gibi sorunlara ek olarak kâğıt fiyatlarında yaşanan artışla; yayıncılar yeni kitap başlığı ve baskı adetlerini azaltmak, kitap fiyatlarına ciddi oranda zam yapmak mecburiyetinde kalacaklardır.

Yayıncılık bir kalkınma meselesi olarak görülmeli, kültür yaşamının zenginleştirilmesi amacıyla desteklenmelidir. Bunun yanı sıra yazarlar ve çevirmenlerden kesilen %17 gelir vergisi ve %18 KDV kaldırılmalı, bu meslek gruplarının finansal kaygıları olmadan üretim yapmalarının önü açılmalı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, yerel yönetimler ve üniversitelerin kitap alım bütçeleri arttırılarak kitap satın alınmalı ve bu yolla yayıncılık sektörü üzerindeki maliyet ve finansman yükü hafifletilmelidir.

Kitap okumak bir lüks değildir, temel bir ihtiyaçtır!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İlgili bakanlıklardan yayıncılık sektörü paydaşlarına maddi destek sağlanır mı dersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: turkyaybir

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Tek bir asgari ücretin girdiği 3 kişilik bir aile veya öğrenciler, işsizler… için kitap satın almak zaten bir lüks.

 2. Avatar for murgul murgul dedi ki:

  İş Bankasının bastığı karton kapaklı Hasan Ali Yücel Klasikleri, Modern Klasikler, Türk Klasikleri vs. hariç uygun fiyatlı kitap kalmadı.

  Hyperion, Körelten Hançer, Kralların Son Çaresi gibi hacimli eserleri %50 indirim + indirim kodu ile birlikte bile 30 Lira civarındaki fiyatlara alabiliyoruz.

  Kurgu dışı kitaplarda durum çok daha vahim bence. Son zamanlarda Michel Foucault’nun kitaplarını alıyorum, 300 sayfalık kitap bile 35-50 lira civarında. %50 indirim de olmuyor bu kitaplarda veya ben denk gelmiyorum.

  Tabii ucuz, pahalı vb. tanımlar son derece göreceli ancak göreceli olmayan bir şey var o da; sabit döviz geliri olanlar ve her yıl TL gelirlerini %30-40 gibi oranlarda arttırabilen şanslı azınlık dışında kalan belki de nüfus olarak ülkenin %90’ını oluşturan kesimin alım gücü devamlı olarak azalıyor.

  %30-40 diyorum çünkü metropollerde yaşayan ve gıda, barınma dışında da tüketim alışkanlığı olan kişilerin enflasyonlarının bu seviyelere yakınsadığını düşünüyorum.

 3. Avatar for fortknoxt fortknoxt dedi ki:

  Evet tepkilerinde haklılar. Ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kitaplardan şuan KDV alınmıyor ancak fiyatlar düşmesi gerekirken aksine artmaya devam ediyor ki bu söylediklerim KDV ilk kalktığı dönemlerdeydi.

  Örneğin bir kitabı 30 TL’ye satıyorlardı KDV kalktı dediler fiyat 32 TL oldu. O zaman KDV kalkmasaydı biz 35 TL’ye mi okuyacaktık. Bence burda yayınevleride fırsatçılık yapıyorlar. Yok kağıt masrafı yok telif yok ürettim maliyeti. Evet bunlar arttı ama suistimal edilerek fazla fazla fiyat konuldu.

  Bilmiyorum benim kendi düşüncem bu yönde. Herkesin görüşüne saygı duyuyorum.

  Bir konuya da değineyim. Örneğin A kitabı pandemiden önce 10 TL’ye satıyorladı. Sonuçta bunun baskı ücreti, maliyeti, kağıdı ödenmiş. Kitap yeni baskı yapmadan aynı kitap depodan çıkarılıyor arkasına 30 TL etiket vuruluyor. Ne oldu altından mı yapıldı sayfalar da durduğu yerde değerlendi. Bunu anlamak mümkün değil.

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Hatırladığım kadarıyla 2013 - 2014 gibi 36’lı tuvalet kağıdını ortalama 12-13 TL’ye alıyordum. Bugün ise normalde 38 - 45 TL, denk getirirsem 32-33 TL’ye alıyorum.

 5. Avatar for shmebulock shmebulock dedi ki:

  Yayıncılar Birliği ile ilgili düşüncelerimi burada yazmıyorum çünkü hem suç hem de forumdan atılırım. O yüzden gerek yok.

  Sadece niye sızlanmaya başladıklarını merak ettim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

13 cevap daha var.

Spotify, Storytel Sesli Kitap

Spotify, Sesli Kitap Yayınlayacak: Storytel ile 500 Bin Kitaplık Dev İş Birliği

The Batman fotoğrafları

The Batman Filminden Yeni Fotoğraflar: Batmobile, Catwoman ve Riddler Sahnede