in

Twilight Zone Yazarı Charles Beaumont’tan Karanlık Öyküler: Tut ki Bir Rüya Gördün

Twilight Zone dizisinin önemli yazarlarından Charles Beaumont’tan karanlık öyküler! Tut ki Bir Rüya Gördün kitabı raflarda.

Charles Beaumont Tut ki Bir Rüya Gördün

Charles Beaumont imzalı Tut ki Bir Rüya Gördün kitabı raflarda. Eser, İthaki Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Korku, fantezi ve bilimkurgu türündeki öyküleri ile tanınan ABD’li yazar Charles Beaumont Türkçe raflarındaki yerini alıyor. 1929 doğumlu yazar, bir döneme damgasını vuran The Twilight Zone (Alacakaranlık Kuşağı) dizisine bölümler yazdı, kısa hikâyeler kaleme aldı, öykü derlemeleri yaptı. Film senaryoları, romanlar ve çizgi romanlar yayımladı. 1967 yılında yaşamını yitirdi.

Beaumont’un Alacakaranlık Kuşağı dizisinde yazdığı bölümlerden bazılarının isimleri şöyle: The Howling Man, Static, Miniature, Printer’s Devil ve Number Twelve Looks Just Like You.

Orijinal adı Perchance to Dream olan bu eseri ise ilk olarak 2015 yılında derlendi. Kitap, The Twilight Zone’a da uyarlanan öyküler başta olmak üzere spekülatif kurgu türündeki metinlerden oluşuyor.

Önsözünü Ray Bradbury’nin, sonsözünü William Shatner’ın yazdığı kitap İthaki’nin Karanlık Kitaplık dizisi kapsamında yayımlandı.

Tut ki Bir Rüya Gördün – Charles Beaumont | Arka Kapak Tanıtımı

Charles Beaumont Tut ki Bir Rüya Gördün

“Beaumont kendisi için bir oyun oynuyor ama sizi de içeri davet ediyor.” – Ray Bradbury

Otuz sekiz yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybeden Charles Beaumont, ismini Alacakaranlık Kuşağı için yazdığı senaryolarla duyurmuştu. Dizinin belki de en popüler bölümlerinin senaryolarında, fikirlerinde onun da imzası vardı. Ray Bradbury, ona yazdığı öyküleri gösteren genç Beaumont’a “Evet, sen kesinlikle bir yazarsın,” demişti. Tut ki Bir Rüya Gördün korku, bilimkurgu, kara polisiye, fantazi gibi birçok türde eserler kaleme alan yazarın en iyi öykülerinden bazılarının toplandığı tuhaf mı tuhaf bir seçki.

Charles Beaumont’un hayal gücüyle kurduğu tekinsizlikler âleminde tüm kâbuslar mümkün. Tut ki Bir Rüya Gördün’deki öykülerde aslanlar dolaşıyor, uzay gemileri başınızın üzerinde süzülüyor ve sihirbazlar, vampirler, canavarlar, uzaylılar, robotlar hiç beklemediğiniz biçimlerde çıkıyor gölgelerin arasından. Ve Şeytan bile aralarında olabilir.

Uzun bir iğne sert ete girdi ve güzel insanlar masanın etrafında toplandılar.

Ray Bradbury’nin önsözüyle

William Shatner’ın sonsözüyle

Toplamda 352 sayfadan oluşan öykü kitabının çevirmenliğini Kerem Sevinçli, editörlüğünü Emre Aygün üstleniyor. Kitabın redaksiyonunu Emirhan Burak Aydın gerçekleştiriyor. Eser, Furkan Kemer tarafından yayıma hazırlanıyor. Kapak tasarımı ise Hamdi Akçay’a ait.

Tut ki Bir Rüya Gördün, Karanlık Kitaplık dizisinin 38. kitabı olma özelliğini taşıyor. Serinin sıralı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Charles Beaumont ve öyküleri hakkındaki görüşlerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kitap dizinin ana temasına çok uygun bir derleme. Derleme 23 öyküden oluşuyor. Ben şimdilik 13 öyküyü okudum. Okuduklarım arasında özellikle kitaba ismini veren ve kitabın ilk öyküsü olan “Tut ki Bir Rüya Gördün” öyküsü “Orman” ve “Kendi Suretinde” öykülerini daha çok beğendim.

  Belki diğer kalan 10 öyküyü okuduktan sonra öykülerin isimleriyle birlikte yeni bir yorum daha yazarım buraya.

 2. Avatar for Corvo Corvo dedi ki:

  Kitabı beğendiniz mi hocam?

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bir üstteki yorumu yazarken okumadığım öyküler var ama okuduğum 13 öyküyü beğendim diye yazmıştım. Diğer öyküleri okuyunca da kitapla ilgili fikrim değişmedi. Benim severek okuduğum ve beğendiğim bir kitap oldu.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Black Panther Wakanda dizisi

Black Panther Yönetmeni Disney+ İçin Wakanda Dizisi Hazırlıyor

Evan Rachel Wood - Marilyn Manson Taciz

Evan Rachel Wood: “Marilyn Manson Beni Yıllarca İstismar Etti”