in

Twilight: Midnight Sun Çıkış Tarihi Açıklandı

Twilight: Midnight Sun çıkış tarihi açıklandı. Stephenie Meyer’ın Alacakaranlık Efsanesi 12 yıllık aranın ardından Geceyarısı Güneşi ile geri dönüyor.

Twilight: Midnight Sun - Stephenie Meyer
- Reklam -
- Reklam -

Stephenie Meyer’ın meşhur fantastik roman serisi Twilight yeni kitabı ile 12 yıl sonra geri dönüyor. Alacakaranlık Efsanesi merakla beklenen Twilight: Midnight Sun (Geceyarısı Güneşi) adlı kitap ile evrenini genişletiyor. Sıkı okurlar, serinin bu kitabının yayımlanmasını uzun yıllardır bekliyordu.

İlk olarak 2005 senesinde Alacakaranlık romanıyla başlayan ve ardından kendisine ciddi bir hayran kitlesi edinen seri 2008 yılında sinemaya da uyarlanmaya başlamıştı. Film uyarlamalarıyla adını iyice duyuran Twilight, kısa zamanda genç okurların gözdesi oldu.

Kitaplar bir yandan vampir mitini fazlasıyla değiştirdiği için (vampirler güneşin altında dolaşıyor, toz olmak yerine parıldıyordu) eleştirirken kimi okurlar da serinin yeni tarzını beğeniyle karşılıyordu. Nihayetinde 4 kitap ve 5 film uyarlaması sonrası seri noktalandı.

- Reklam -

Twilight: Midnight Sun Taslakları Yıllar Önce Çalınıp İnternete Sızdırılmıştı

Midnight Sun ise birçok anlamda talihsiz bir romandı. Kitap, aslında ilk romanı farklı bir karakterin -Edward Cullen- gözünden anlatmasıyla dikkat çekiyordu. Macera boyunca Bella Swan tarafından okuduğumuz serinin başlangıcını Edward’ın gözünden okumak serinin hayranları için çekici bir alternatifti.

Twilight 1

Ancak Stephenie Meyer’ın Midnight Sun romanının taslağı, henüz baskı aşamasına geçmeden önce talihsiz bir şekilde çalındı ve kitabın ilk 12 bölümü internete sızdırıldı. Bir yazar için son derece yıkıcı olan bu olay sonrası Meyer kitabı yazmayı bıraktığını duyurmuş ve projeyi rafa kaldırmıştı.

Yazar 2008 yılında EW’ye şu açıklamayı yapmıştı:
“Taslaklar ile kendimi yalnız hissetmiyorum. Yalnız hissetmediğimde de yazamıyorum. Amacım bir iki yıl boyunca Midnight Sun hakkında tek bir kelime bile duymadan yaşayıp gitmek. Herkesin bunu unuttuğundan emin olmak istiyorum. Ancak o zaman yalnız olduğum o yere dönebilir ve sonra tekrar gizlice üzerinde çalışabilirim.”
Neticede Meyer kitabı tamamlayacak vakti buldu. Good Morning America programında, “Bazılarınız çok uzun zamandır bu kitabı bekliyordu ve onları daha fazla bekletmek adil gözükmüyordu,” açıklamasını yapan yazar hayranlarına müjdeli haberi verdi.

Twilight: Midnight Sun - Stephenie Meyer

Okuru Alakacakaranlık serisinin başlangıcına götürecek kitap Edward’ın geçmişini inceliyor ve Bella ile ilişkilerinin detaylarını ortaya çıkartıyor.

Twilight: Midnight Sun Konusu | Geceyarısı Güneşi Ne Anlatıyor?

Edward’ın gözünden anlatılan bu unutulmaz öykü yeni ve karanlık bir etkiye sahip. Güzel ve gizemli Bella ile tanışmak onun vampir yaşamındaki en ilgi çekici ve sinir bozucu olaydır. Edward’ın geçmişi ve düşüncelerinin karmaşıklığı hakkındaki şeyleri öğrendikçe neden bunun hayatındaki bir dönüm noktası olduğunu anlıyoruz. Kendi yaşamını tehlikeye attığını bile bile nasıl Bella’ya âşık oldu?

Stephenie Meyer, Midnight Sun’da bizi milyonlarca okuyucuyu büyüleyen dünyaya geri götürüyor ve Hades ile Persephone’nin klasik efsanesine dayanarak ölümsüz aşkın derin zevkleri ve yıkıcı sonuçları hakkında epik bir roman sunuyor.

Twilight: Midnight Sun Ne Zaman Yayınlanacak, Türkçeye Ne Zaman Gelecek?

Stephenie Meyer’ın uzun zamandır merakla beklenen romanı Midnight Sun 4 Ağustos 2020 tarihinde anadilinde raflardaki yerini alacak. Peki serinin halihazırdaki yayıncısı olan Epsilon Yayınevi yeni Alacakaranlık romanını ne zaman Türkçeye kazandıracak? Bunun için okurların çok fazla beklemesi gerekecek mi?

- Reklam -

Kitabın Türkçe çevirisine dair henüz elimizde net bir tarih olmasa da Epsilon Yayınevi’nin Instagram Hikâyesi’nde paylaştığı göz kırpan emoloji, romanın Türkçe tercümesi için çok da fazla beklemeyeceğimizi işaret ediyor.

Geceyarısı Güneşi’nin Alacakaranlık 5 olarak değil de 1.5 olarak düşünmenin daha doğru olacağını da okurlarımıza hatırlatalım.

Alacakaranlık Film

Kitapların film uyarlamasında Bella Swan karakterini Kristen Stewart, Edward Cullen’ı ise Robert Pattinson canlandırmıştı. Seri son filmi Şafak Vakti: Bölüm 2 (Eclipse) ile 2012 yılında beyaz perdeye veda etti. Yeni kitap Geceyarısı Güneşi için ayrı bir uyarlamanın yapılıp yapılmayacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Yazar, Alacakaranlık serisinden sonra aynı evrende geçen bir yan hikâye olan Bree Tanner’ın İkinci Hayatı’nı 2010’da yayımladı. Bununla birlikte Meyer’ın seriden bağımsız olarak kaleme aldığı Göçebe (2008) ve Kimyager (2016) adlı iki romanı daha bulunuyor.

Stephenie Meyer ile yakın dönemde okurla buluşan Suzanne Collins’in Açlık Oyunları serisi de yeni kitabı The Ballad of Songbirds and Snakes ile geri döneceğinin sinyalini vermişti. Bakalım bu geri dönüşler okurda nasıl bir karşılık bulacak?

Peki siz bu macerayı merakla bekleyen okurlardan mıydınız? Meyer’ın geri dönüş kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Kongthong: İsim Yerine Melodilerin Kullanıldığı Masallara Yaraşır Hint Köyü

Kaynak: Tor

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Edward Edward dedi ki:

    Önce açlık oyunları şimdi de Alacakaranlık.

    Sırada ne var? Tom Riddle gözünden yeni bir seri?

  2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

    Şayet ben olsaydım o 12 bölümü siler, onları da baştan yazardım :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kongthong Köyü Melodi

Kongthong: İsim Yerine Melodilerin Kullanıldığı Masallara Yaraşır Hint Köyü

the new mutants

The New Mutants Dijital Platformlara Gelebilir