in

Üç Neil Gaiman Kitabı Daha Retro Kapaklarla Yeniden Basılıyor

Amerikan Tanrıları’nın ardından Yokyer, Yıldız Tozu ve Anansi Çocukları da Robert McGinnis imzalı kapaklarına kavuştular.

american gods mcginnis
- Reklam -
- Reklam -

Neil Gaiman’ın retro kapaklara duyduğu sevginin sonucu olarak Gaiman eserlerinin bu tür kapaklarla yeniden basılacağını daha önce haber yapmıştık. Bu kapakların çizimlerini kendi alanında efsane sayılan Robert McGinnis, logo ve fontların tasarımını ise 16 Eisner Ödülü sahibi Todd Klein yapmaktaydı. Hatta Amerikan Tanrıları’nın kapağına da bu haberde yer vermiştik. Ancak başka hangi eserlerin karşımıza çıkacağı o an için belirsizdi. Bu belirsizlik Gaiman’ın kendi sitesinde yaptığı paylaşımla son bulmuş oldu.

Neil Gaiman Amerikan Tanrıları’nın kapağını “1968’e ait bir bilimkurgu kitabı” olarak değerlendiriyordu. Yeni yayınlanan üç kapağın da her biri farklı bir dönemi hatırlatacak şekilde hazırlanmış. Her ne kadar Gaiman kapakları şimdi görmeyip onlarla ilk kez küçük bağımsız bir kitapçıda karşılaşmamızın daha güzel olacağını ısrarla belirtse de bizim şu an için böyle bir şansımız yok.

İşte yeni kapaklar ve Gaiman’ın onlar hakkındaki düşünceleri:
Hepsini çok sevdim. Yıldız Tozu kapağı 70’lerin başına ait ve William Goldman’ın Prenses Gelin’i gibi zevk aldığım kitapların kapaklarına benzer şekilde eğlenceli. Harfleme stili Ballantine’in Yetişkin Fantastik Serisi’nden esinlenildi ve tüm kapağın iç açıcı olması amaçlandı.
stardust_mcginnis
Anansi Çocukları, ilk bölümden bir sahnenin 50’lerin sonu veya 60’ların başında gördüğümüz şapşal komediler örnek alınarak çizilmesiyle yapıldı (ayrıca Bay Nancy’yi nihayet kapakta görebildiğim için memnunum). Bana göre bu kapak McGinnis’in başyapıtlarından biri, ve tabi Todd’un da.
anansiboys_mcginnis

- Reklam -

 
Yokyer – Robert McGinnis bana bu tekinsiz kapağı gönderdiğinde onu Todd Klein’e gönderdim ve ona bunun bir 1970’lerin gotik romantik kapağı olduğunu düşündüğümü söyledim. Todd dediğim türdeki kapaklara baktı, bana onların genellikle şık ve kıvrımlı başlıklara ve çizgileri oldukça uzatılmış yazı tiplerine sahip olduklarını söyledi. Ve en az kapak kadar güzel ve tekinsiz bir şey ortaya koydu.
neverwhere_mcginnis

Yıldız Tozu 27 Eylül’de yayınlandı. Anansi Çocukları 25 Ekim’de ve Yokyer ise 29 Kasım’da piyasaya sürülecek. Umarım bu kapakların Türkçe baskılarda da kullanıldığını görebiliriz.

- Reklam -

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yazar adaylarına tavsiyeler listesi

Yeni Yazar Adaylarının Yapmaması Gereken 8 Şey

uc kardes turkce altyazi

Rowling’in Filme Uyarlanan “Üç Kardeşin Hikâyesi” Masalı Artık Türkçe Altyazılı!