in

Uğur Kılınç Mitoloji ve Müziği Bir Araya Getiriyor!

Uğur Kılınç heavy metal ve İskandinav mitolojisinin evliliğinden doğan melodilerin peşine düşüyor! Bu kapsamlı araştırma “Mitolojinin Müziği” adıyla raflardaki yerini aldı.

Uğur Kılınç yeni bir araştırma kitabıyla geliyor bu sefer karşımıza. “Mitolojinin Müziği -Amon Amarth ve İskandinav Mitolojisi Üzerine Bir Deneme” ana başlıklı bu kapsamlı araştırmasında heavy metal ve İskandinav Mitolojisinin tuhaf evliliğinden doğan melodilerin peşinden gidiyor.

Nebel Şatosu ve Diğer Öyküler ile Oegtar’in Felaketi adlı kitaplarıyla tanıdığımız Uğur Kılınç, şarkıların hikâyelerini, mitolojiyle bağlantılarını inceliyor; satırların altındaki gizli anlamların izini bir dedektif gibi sürüyor.

Mitolojinin Müziği – Uğur Kılınç | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Viking gemileri 9. yüzyılda o zamanki adıyla Konstantinopolis’e demir atmış, şehri istila etmek için dört bir taraftan saldırı gerçekleştirmişti. Viking askerleri, o dönem bu şehri almayı başaramadı ama günümüzde Viking kültürü dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de hiç olmadığı kadar popüler. Thor gibi çizgi roman uyarlaması filmler ve Vikings gibi televizyon dizileriyle İskandinav mitolojisine ve Vikinglere duyulan ilgi her geçen gün büyüyor. Viking kültürünün müzik sahnesindeki elçiliğini ise Amon Amarth yapıyor. İsveçli grup şarkı sözlerinden sahne şovlarına kadar attıkları her adımda Viking kültürünü yaşatıyor.

Uğur Kılınç “Mitolojinin Müziği” ana başlıklı bu kapsamlı araştırmasında heavy metal ve İskandinav Mitolojisinin tuhaf evliliğinden doğan melodilerin peşinden gidiyor. Şarkıların hikayelerini, mitolojiyle bağlantılarını inceliyor, satırların altındaki gizli anlamların izini bir dedektif gibi sürüyor. Yeri geliyor, Amon Amarth’ın vokalisti Johan Hegg’e kayıt cihazını uzatıyor, şarkı sözlerindeki mitolojik altyapıyı bizzat bu Viking cüsseli müzisyenden dinliyor, yeri geliyor, göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle grubun diskografisini masaya yatırıyor. Mitolojinin Müziği kadar müziğin mitolojisini de ele alıyor yazar. Ses ve müziğin hikâyesini kabilelerin büyülerinden başlatıyor, notaların yolculuğunu dönemleştirerek irdeliyor ve günümüze uzanmasını hiçbir nüansı atlamadan başarıyla anlatıyor.

Ve tabii konu Amon Amarth’a ve heavy metal’e gelince distortion pedalına basılıyor, elektro gitarlardan çığlıklar yükseliyor, davulun temposu artıyor. Hayatında ağır metal dinlemeyenlere Amon Amarth’ın müziğini son ses dinletebilecek bir araştırma metni bu. Vikinglerin İstanbul işgalini anlatan Varyags of Miklagaard şarkısı eşliğinde okursanız okyanusu ve denizleri aşarak boğaza demir atmış ejderha kafalı Viking gemilerini görebilirsiniz. Odin aşkına, merak etmeyin. Bu defa baltaları ve kalkanlarıyla değil, gitarları, davulları ve nefis hikâyeleriyle gelmiş olmalılar!

Doğu Yücel

176 sayfadan oluşan kitabın editörlüğünü Ömer Ünal, yayına hazırlığını ise Haydar Barış Aybakır üstleniyor. Kapak görselini de ekimizden Uygar Ödemir hazırladı. Karakum Yayınevi etiketiyle çıkan kitabı çevrim içi satış sitelerinden ve kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Mahir Ünsal Eriş 2 Yeni Kitapla Okurla Buluştu

Yeni Detective Pikachu Fragmanıyla Pokémonlar Görücüye Çıkıyor