in

Ulysses Moore’un Yazarından Yeni Bir Seri: Kayıp Kitap Avcıları

Domingo Yayınevi etiketiyle yayınlanan Kayıp Kitap Avcıları’nın ilk kitabı bizi Peter Pan’ın hikayesine de konuk olacağımız bir maceraya çıkarıyor.

Başta Ulysses Moore olmak üzere Şipşak Hayaller Dükkanı, Century ve Will Moogley Hayalet Ajansı gibi birçok kitabı Türkçeye kazandırılan ünlü İtalyan yazar Pierdomenico Baccalario imzalı yepyeni bir fantastik seri başladı. Seriyi Baccalario ile beraber yazan Eduardo Jauregui de çok yabancı bir isim değil bize. Kendisi dilimize yeni çevrilen ve geçenlerde haberini yaptığımız İnsanlar Sanık Sandalyesinde’nin İspanyol yazarı Jose Antonio Jauregui’nin oğlu olmakta.

Kayıp Kitap Avcıları, şimdiye kadar yazılmış en güzel öykünün kaybolup kahramanlarının, kötü adamlarının, canavarlarının ve sihirli nesnelerinin Peter Pan, Don Kişot, Oz Büyücüsü gibi çok sevilen klasiklerin içine düşmesini anlatıyor. Alba ve Diego isimli iki kardeş bir yandan bu eserlerin mahvolmasını engellemeye çalışırken bir yandan da kaybolan öykünün gizemini araştıracaklar.

Serinin yayınlanan ilk kitabı “Peter Pan’ın İzinde”nin tanıtım metni şu şekilde:

Tuhaf şeyler oluyor. Önce herkesin kitapçılarda kuyruk olup beklediği “şimdiye kadar yazılmış en güzel öykü” kimse onu okuyamadan ortadan kayboldu. Sonra, Alba ve Diego kardeşler en sevdikleri kitap Peter Pan’ı okurken aslında öyküde hiç olmaması gereken bir sahneye rastladılar: Kaptan Kanca’nın lazer tabancası kullandığı bir sahneye!

Bir tarafta kimse okuyamadan ortadan kaybolan yepyeni bir kitap, diğer tarafta içine tuhaf karakterler sızan ünlü bir klasik. Bu ikisi arasında bir ilişki olabilir mi? Alba ve Diego hem kayıp kitabı bulmak hem de Peter Pan’ı eski haline döndürmek zorundalar. Ama bunun için önce kendilerinin de bu öyküye sızmaları gerek. Kitapçılardan oluşan çok gizli bir örgüt onların Peter Pan’ın sihirli dünyasına girmelerine yardım edecek. Sonra mı? Sonrası hayal edebileceğinizin bile ötesinde.

Bana Cornelia Funke’nin yazdığı Mürekkep Yürek serisini hatırlatan Kayıp Kitap Avcıları – Peter Pan’ın İzinde’nin çevirisi Seda Ersavcı’ya ait. Şimdilik dört kitaptan oluşan serinin diğer üyelerini de kısa zamanda dilimizde görürüz umarım. Keyifli okumalar.

Oyla!

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kötülüğün estetiği

Kötünün Estetiği: İnsanoğlu Şeytan’ı Tahtından İndirince

Alfa’dan Bir Jules Verne Kitabı Daha: “Begüm’ün Beş Yüz Milyonu”