in

Modern Amerikan Edebiyatının Önemli Temsilcilerinden Richard Ford, “Vahşi Hayat” ile Türkçede

Pulitzer Ödülü sahibi Richard Ford imzalı “Vahşi Hayat” kitabı Türkçe raflarında. Eser, Jaguar Kitap tarafından yayımlanıyor.

Vahşi Hayat - Richard Ford

Amerikalı yazar Richard Ford, Vahşi Hayat kitabı ile raflardaki yerini alıyor. Jaguar Kitap tarafından yayımlanan eseri İpek Şoran Türkçeye kazandırıyor.

1944 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan yazar Richard Ford, öykü ve roman türündeki eserleriyle tanınıyor. En bilinen kitapları arasında The Sportswriter ve onun devamı niteliğindeki Independence Day ile birlikte The Lay of the Land ve Let Me Be Frank With You yer alıyor. Ford ayrıca Rock Springs adlı öykü seçkisiyle biliniyor.

Richard Ford 1996 yılında yayımlanan ve Türkçeye Bağımsızlık Günü (Can Yayınları, çev. Dilek Şendil) adıyla kazandırılan Independence Day ile Pulitzer Kurgu Ödülü’ne layık görüldü. 2018 yılında Wildlife adlı romanı aynı isimle sinemaya uyarlandı.

Jaguar Kitap, beyaz perdeye Paul Dano tarafından taşınan bu eseri Vahşi Hayat adıyla yayımlıyor. Orijinal dilinde ilk defa 1990 yılında çıkan roman, şimdilerde bir Amerikan klasiği olarak anılıyor.

Vahşi Hayat – Richard Ford | Arka Kapak Tanıtımı

Vahşi Hayat - Richard Ford

Sarf etmek istemeyeceğiniz bazı sözcükler vardır, mühim sözcükler, parçalanmış hayatların sorumlusu tutulabilecek sözcükler, mahvolmaması gereken ve mahvolmasını kimsenin istemediği ama mahvolmuş bir şeyi onarmaya çalışan ve yine de onaramayan sözcükler. Tüm gördüklerimi babama anlatmak ya da tek kelime etmeyeceğime dair bana güvenebileceğini anneme söylemek bu türden sözcükleri gerektiriyordu; büyük resimde hiçbir işe yaramayacağı için hiç söylenmemesi daha iyi olan sözcükleri.

On altı yaşındaki Joe Brinson anne babasıyla Montana’nın Great Falls şehrine taşınır. Babası Jerry, iş adamlarının rağbet ettiği bir golf kulübünde, annesi Jeanette ise bir yüzme okulunda eğitmen olarak iş bulurlar. Fakat Jerry golf kulübündeki işini kaybeder. Bu sırada Kanada sınırına yakın dağlık bölgedeki ormanlarda, yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangın başlar. Jerry Brinson, Great Falls’taki makûs talihlerini döndürmek için gönüllü olarak yangın söndürme ekibine katılır, fakat işler istediği gibi gitmeyecektir; zira başka bir yangın da evlerine doğru çoktan ilerlemeye başlamıştır.

Amerikan edebiyatının yaşayan en büyük isimlerinden biri olan Richard Ford’un yazarlık yaşamındaki kilit eserlerden Vahşi Hayat, İpek Şoran’ın çevirisiyle…

“Ford, Hemingway’in ilk dönemlerini anımsatır. Çoğu yazar bu mukayeseden sağ çıkamaz; Ford hariç. Vahşi Hayat bu açıdan daimî bir yere sahiptir.” – Peter S. Prescot

Toplamda 168 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini İpek Şoran üstleniyor. Kitap Haziran 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Richard Ford imzalı Vahşi Hayat hakkındaki görüş ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Yeni Dragon Ball Anime Dizisi Çalışmaları Başladı

Popüler Anime Serisi Dragon Ball’un Yeni Projesi için Çalışmalar Başladı

The Old Guard 2 Çekimleri Başladı

The Old Guard’ın Devam Filminin Çekimleri Başladı: Charlize Theron Setten İlk Fotoğrafları Paylaştı