in

Isaac Asimov’un Vakıf Serisinde Eksikler Tamamlanıyor: “Vakıf İleri” Çıktı

Isaac Asimov imzalı Vakıf serisinin öncesini anlatan ikinci kitap “Vakıf İleri” bir kez daha okurların karşısına çıkıyor.

Vakıf İleri - Isaac Asimov

Isaac Asimov imzalı Vakıf serisi yeni baskılar ile Türkçedeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Yazarın, Vakıf İleri adlı eseri İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Bilimkurgu edebiyatının en önemli yazarları arasında gösterilen, Üç Robot Yasası’nın yaratıcısı, Vakıf ve Robot serilerinin yazarı Isaac Asimov’un Türkçedeki külliyatı hız kesmeden yenilenmeye devam ediyor.

Son olarak Vakıf ve Dünya’yı geçen nisan ayında okurlarla buluşturan İthaki, ilk beş kitabı tamamlamıştı. Şimdi de öncül hikâyelerine Vakıf İleri ile devam ediyor.

Orijinal adı Forward the Foundation olan eser ilk olarak 1993 yılında yayımlanmıştı. Kitabın Türkçedeki ilk baskısı ise 2006’da yine İthaki Yayınları tarafından yapılmıştı.

Vakıf İleri, ana Vakıf serisinin öncül hikâyesinde ikinci basamağı oluşturuyor. Serinin yazılış sırasıyla 7., olayların gerçekleştiği sıra göz önüne alınırsa ise 2. kitabı böylece tekrar okurla buluşuyor.

Vakıf’ın öncesini anlatan ve kronolojik olarak ilk kitap olarak geçen Prelude to Foundation (Vakıf Kurulurken) de geçen günlerde raflardaki yerini almıştı.

Böylece Foundation üst başlığında tanımlanan 7 ana kitap da bir kez daha okurların karşısına çıkmış oldu.

Seri aynı zamanda Apple TV+ platformunda Foundation adı ile dizi olmaya da hazırlanıyor.

Vakıf İleri – Isaac Asimov | Arka Kapak Tanıtımı

Vakıf İleri - Isaac Asimov

Psikotarih biliminin yaratıcısı Hari Seldon, engin Galaktik İmparatorluk çöküşün eşiğindeyken zamanla yarışarak devrimci kuramını geliştirip yıldızların arasında insanlık için bir yer sağlamaya çalışıyordu. Ve Seldon’ı kontrol eden hem psikotarih hem de tüm galaksinin geleceğini kontrol edebilecekti.

Psikotarih bilimini bilinen en güçlü silaha dönüştürmek isteyenlerin arasında popülist bir hizipçi, kurnaz politikacı İmparator I. Cleon ve acımasızlığıyla ünlü bir general de vardı. Hari Seldon bir yandan bütün yaşamını adadığı kuramını kötü niyetlilerin ellerinden kurtarmaya çalışırken diğer yandan da yeni bir vakıf düşünü gerçekleştirmek için araştırmalara başlayacaktı. İnsanlığın geleceği kurulacak Vakıf’a bağlıydı. Daha doğrusu, vakıflara.

Yayımlanış tarihine göre: 7. kitap / Kronolojiye göre: 2. kitap

Toplamda 488 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Ertuğrul Bilal, düzeltisini Ozancan Demirışık, yayıma hazırlığını Ömer Ezer, kapak tasarımını Hamdi Akçay üstleniyor.

Isaac Asimov’un hayatı hakkında daha fazlasını öğrenmek için buraya, kitaplarının okuma sırasına göz atmak için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Vakıf serisi hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

charlotte 2. sezon

Charlotte Animesi 2. Sezon Potansiyelini Nasıl Harcadı?

leyla ile mecnun bölüm sayısı exxen

Leyla ile Mecnun’un Yeni Sezonu Toplam 10 Bölüm Olacak