in

Isaac Asimov’un Vakıf Serisi “Vakıf’ın Sınırı” ile Türkçedeki Macerasına Devam Ediyor

Isaac Asimov’un kült bilimkurgu serisinde beklenen yeni baskı sonunda geldi. Vakıf’ın Sınırı bir kez daha Türkçede.

Vakıf’ın Sınırı - Isaac Asimov
- Reklam -
- Reklam -

Vakıf serisi Türkçedeki yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor. Isaac Asimov’un Vakıf’ın Sınırı adlı romanı, İthaki Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

İthaki Yayınları, Isaac Asimov Kitaplığı’nı genişletmeye devam ediyor. Daha önce Kabalcı ve yine İthaki tarafından dilimize kazandırılan eserler, yıllar sonra yeni baskılarına kavuşuyor.

Yayınevi basım sırasına göre Asimov’un Vakıf eserlerini raflara sunmayı sürdürüyor. Şimdiye dek Vakıf, İkinci Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk okurla buluşmuştu.

- Reklam -

Vakıf’ın Sınırı kronolojik olarak basılan 4. Vakıf romanı olarak karşımıza çıkıyor. Üçüncü kitabın 1953 tarihinde yayımlandığını hatırlatalım. Haberimize konu olan eser ise ilk olarak Foundation’s Edge adıyla 1982 yılında yayımlanmıştı. Onu takip edecek olan roman ise 1986 çıkışlı Vakıf ve Dünya (Foundation and Earth).

Bilimkurgu edebiyatının klasikleri arasında yer alan Vakıf Serisi, şu sıralar Apple TV+ tarafından diziye de uyarlanıyor.

Vakıf’ın Sınırı – Isaac Asimov | Arka Kapak Tanıtımı

Vakıf’ın Sınırı - Isaac Asimov

Hugo ve Locus En İyİ Roman Ödülü

- Reklam -

1941 yılında genç bir biliminsanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Birinci Vakıf ve İkinci Vakıf arasındaki acı savaş nihayet sona ermişti. Birinci Vakıf’ın biliminsanları savaştan galip çıkmış ve Hari Seldon’ın eski İmparatorluk’un kalıntılarından yeni bir imparatorluk kurma planına geri dönmüşlerdi. Fakat İkinci Vakıf’ın yok edilmediği ve intikam almak için hazırlandığına dair söylentiler her geçen gün artıyordu. Birinci Vakıf’tan sürgün edilmiş Encümen üyesi Golan Trevize ve tarihçi Janov Pelorat zoraki ve tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktı. Amaçları İkinci Vakıf’ın hâlâ var olduğunu ortaya çıkarmak ve insan ırkının doğduğu mitik gezegeni bulmaktı, yani Dünya’yı.

Ertuğrul Bilal tarafından çevrilen roman toplamda 512 sayfadan oluşuyor. Serinin detaylı okuma rehberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Isaac Asimov’un kült serisi hakkındaki görüşlerinizi ve Vakıf’ın Sınırı hakkındaki yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Oyuncu

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Korkutan Ayrılık: “İşler Farklı Bir Yöne Gidiyordu”

Şibumi - Trevanian

Şibumi – Trevanian: İnceleme – Hayatla Oyun Oynamak