in ,

Hollandalı Ressam Van Gogh’un Hayatına Farklı Bir Gözle Bakmayı Sağlayan Çalışma Türkçede

Costantino D’Orazio imzalı “Van Gogh Gizemi” okurla buluşuyor. Kitap, Hollandalı ressamın hayatına dair yeni detayları gün yüzüne çıkartıyor.

Van Gogh Gizemi - Costantino D'Orazio

Costantino D’Orazio tarafından kaleme alınan Van Gogh Gizemi kitabı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Vincent van Gogh’un deha ile delilik tartışmalarına yeni bir bakış açısı sunuyor. Çalışma dilimizde Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

1974 yılında Roma’da dünyaya gelen İtalyan sanat tarihçisi Costantino D’Orazio, yirmi yılı aşkın süredir alanındaki yayınları, konferansları ve sergileriyle adından söz ettiriyor. Çeşitli gazetelere yazılar kaleme alan D’Orazio, Rai Radio 3’te programlar hazırlıyor ve sanat tarihi üzerine akademik çalışmalarına devam ediyor.

Orijinal adı II Mistero Van Gogh olan kitap kendi dilinde ilk olarak 2019’da yayımlandı. Eser tartışmalı bir günlükten yola çıkarak ünlü sanatçının hayatına dair bilinmeyenleri aydınlatmayı hedefliyor.

Van Gogh Gizemi – Costantino D’Orazio | Arka Kapak Tanıtımı

Van Gogh Gizemi - Costantino D’Orazio

Van Gogh toplum tarafından dışlanmış bir ressam mıydı?

Bugün eserleri rekor rakamlara satılan bir sanatçı, nasıl olup da hayatı boyunca, resimlerini satın alacak hayranlar ya da koleksiyoncular bulmayı hiç başaramamıştır?

Costantino D’Orazio, tam da bu soruları yanıtlamak için yola çıkar ve modern sanat tarihinin en büyük kahramanlarından biri hakkında bize bambaşka bir bakış açısı sunan benzersiz bir araştırma yürütür.

Geçen yüzyılın ortalarında, Theo Van Gogh’un oğlu -amcası ile aynı adı taşıyan- Vincent Willem Van Gogh, amcasının kariyerini, seçimlerini ve ızdıraplarını anlattığı bir günlük bırakır. Yeğen Vincent 1949’da gerçekleştirdiği seyahat ile amcasının gördüğü manzaların, uğrak mekânlarının, tanıştığı insanların izini sürer. Van Gogh ile ilgili kimsenin peşine düşmediği soruların peşine düşer. Son derece kişisel ve tartışmalı görünen günlük, bu kitabın ana kaynağı olmuştur.

Van Gogh söz konusu olduğunda sürekli gündeme gelen “deha ve delilik” tartışması sizi asla tam olarak ikna etmediyse, D’Orazio ile içiniz rahat bir şekilde bu maceraya çıkabilirsiniz.

Toplamda 224 sayfadan oluşan eseri İtalyanca aslından Türkçeye Kemel Atakay tercüme ediyor. Hümeyra Çalışkan’ın yayıma hazırladığı kitabın düzeltisi Asaf Taneri, kapak tasarımı Harun Tan imzalarını taşıyor.

Ketebe Yayınları’nın Sanat dizisi ise Cem İleri tarafından hazırlanıyor.

Van Gogh hakkındaki yorumlarınız ve bu kitaba dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

La Brea 2. sezon fragmanı

2. Sezonu Başlayan “La Brea” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

yeni cadilar bayrami filmi halloween ends fragmanı

Kült Korku Klasiği Cadılar Bayramı’nda Son Halka: “Halloween Ends”ten Yeni Fragman Yayınlandı