in

Venedik Gizli Servisi: Ioanna Iordanou, Casusluğun Rönesans’taki Yansımalarını İnceliyor

Yazar ve akademisyen Ioanna Iordanou imzalı “Venedik Gizli Servisi: Rönesans’ta Bir İstihbarat Teşkilatı” kitabı Türkçede.

Venedik Gizli Servisi - Ioanna Iordanou
- Reklam -

Ioanna Iordanou’nun casusluğun 16. yüzyıldaki öyküsünü konu alan araştırma kitabı “Venedik Gizli Servisi: Rönesans’ta Bir İstihbarat Teşkilatı” raflardaki yerini aldı. Eser, Kronik Kitap etiketiyle yayımlandı.

Akademisyen ve yazar Ioanna Iordanou’nun “Venedik Gizli Servisi” üzerine kaleme aldığı eser Türkçeye kazandırıldı. İstihbarat ve casusluğun erken örnekleri üzerine yaptığı araştırmalar ile tanınan Iordanou; bu konuda pek çok çalışmaya imza attı.

Spy Chiefs, Volume 1: Intelligence Leaders in the United States and the United Kingdom (Casus Şefleri, Cilt 1: Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta İstihbarat Liderleri) ve Spy Chiefs, Volume 2: Intelligence Leaders in Europe, the Middle East, and Asia (Casus Şefleri, Cilt 2: Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da İstihbarat Liderleri) kitaplarının ortak editörü olan yazar; aynı zamanda Values and Ethics in Coaching (Koçlukta Değerler ve Etik) kitabının ortak yazarı olarak karşımıza çıkıyor.

- Reklam -

Yazarın ilk olarak 2019 yılında Oxford University Press çatısı altında yayımladığı Venice’s Secret Service: Organising Intelligence in the Renaissance kitabı artık dilimizde de ulaşılabilir bir halde.

Venedik Gizli Servisi: Ioanna Iordanou | Arka Kapak Tanıtımı

Venedik Gizli Servisi - Ioanna Iordanou
CASUSLUĞUN
16. YÜZYILDAKİ HİKÂYESİ…

“Ioanna Iordanou’nun harikulade kitabı, hem Venedik tarihine büyük bir katkı hem de erken modern Avrupa’nın diğer kısımlarındaki benzer heyecan verici ve zahmetli araştırmalar için bir esin kaynağı.” Christopher Andrew

- Reklam -

Venedik Gizli Servisi, dünyanın merkezden organize edilmiş ilk devlet istihbarat servisinin daha önce anlatılmamış çarpıcı hikâyesi. Venedik Gizli Servisi, MI6 ve CIA’in kuruluşundan çok uzun zaman önce, Rönesans döneminde Venedik İmparatorluğu’nun savunmasında çok önemli bir rol oynamıştır. Meşhur devlet komitesi “Onlar Konseyi” tarafından idare edilen bu “proto-modern” teşkilat, operasyonlar (istihbarat ve örtülü eylem), analiz, kriptografi ve steganografi, kriptanaliz ve hatta ölümcül maddelerin geliştirilmesinin de dahil olduğu mühim istihbarat faaliyetlerini yürütmüştür.  Resmî muhbirlerini ve amatör casuslarını Avrupa’nın, Osmanlı topraklarının ve Kuzey Afrika’nın bir ucundan diğerine göndererek Venedik’in güvenliği ve geleceği için olağanüstü çaba göstermiştir.

İstihbaratın ve casusluğun erken modern ekonomilerdeki karmaşık rolü ile sanayileşme öncesi dünyanın proto-modern organizasyonlarının ortaya çıkışına odaklanan Ioanna Iordanou bu eserinde, bol miktarda sırrı, bu sırları tutanları ve onların peşinde koşanları açığa çıkarırken, onların varlığına olanak tanıyan, dünyanın ilk kozmopolit devletlerinden biri tarafından yaratılmış olağanüstü bir istihbarat teşkilatının temelini hazırlayan toplum ve yönetime dair süreçleri ele almaktadır. Venedik Devlet Arşivleri’nde bulunan binlerce belgenin yanı sıra, Roma, Simancas ve Londra’da saklanan arşiv belgelerinden yararlanılarak hazırlanan bu kaynak çalışma, sistemli istihbaratın çağdaş bir yenilik olduğunu öne süren yaygın kanıya karşı çıkmasıyla da büyük öneme sahiptir.

Venedik Gizli Servisi: Rönesans’ta Bir İstihbarat Teşkilatı, sistemli casusluğun 16. yüzyılda siyasî ve askerî amaçlara nasıl hizmet ettiğini gösteren, daha önce adı duyulmamış çok sayıda casusu, sırrı, şifreyi, işkenceyi ve suikastı ortaya çıkaran sıra dışı bir çalışma.
Kronik Kitap’ın Gizli Teşkilatlar adlı dizisinin bir parçası olarak yayımlanan eser toplamda 416 sayfadan oluşuyor. Fatih Yücel’in çevirmenliğini üstlendiği kitabın kapak tasarımı Kutan Ural’a ait.

Peki siz gizli teşkilatlara dair hazırlanan çalışmalara ilgi duyuyor musunuz? Esere ve konuya dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Edebiyat Dünyasının Gizli Örgütleri

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yakuza Film SEGA

Yakuza Film Oluyor: SEGA’nın Popüler Oyunu Sinemaya Geliyor

Kit Harington Jon Snow Maskülen

Kit Harington, Jon Snow Rolü Sonrası: “Dünyanın Daha Fazla Maskülen Karaktere İhtiyacı Yok”