in

Viking Efsanelerini Anlatan Seri Şimdi Tek Ciltte Toplandı

Tim Severin’in Viking efsanelerinden ilhamla kaleme aldığı roman serisi, şimdi tek cilt altında özel bir baskıyla okurun karşısına çıkıyor.

Viking - Tek Cilt - Tim Severin
- Reklam -
- Reklam -

İngiliz kaşif, tarihçi ve yazar Tim Severin imzalı “Viking” kitapları; tek ciltte toplandı! Severin’in, daha önce Türkçeye Ren Kitap etiketiyle çıkan üç kitaplık Viking serisi artık tek ciltte bir arada.

Tarihi kurgu ile fantazyayı birleştiren, ilhamını Viking efsanelerinden alan seri önce ayrı ayrı üç kitap olarak dilimize kazandırılmıştı. Macera, ilk adım olan Odin’in Oğlu (Odinn’s Child) ile başladı. Ardından Kan Kardeşi (Sworn Brother) ve Kral’ın Adamı (King’s Man) geldi.

Şimdi de bu üç kitabı bir araya getiren tek bir cilt okurun karşısına çıkıyor.

- Reklam -

Viking (Tek Cilt) – Tim Severin | Arka Kapak

Viking - Tek Cilt - Tim Severin
“Savaş, av ve aşk zevkle dolu olduğu kadar tehlikeyle de doludur.”

“Cesaret ve ihanetle örülü fırtınalı bir epik destan!” – Magnus Magnusson, The Times

Odin’in Oğlu

Şanslı Leif ve Thorgunna’nın oğlu Thorgils Leifsson’un doğumuyla başlayan hikâye, 1001 yılında geçer. Annesinden kendisine miras kalan gizemli bir görü yeteneğine sahip olan Thorgils, İskandinav kentlerinde çeşitli maceralara atılacağı bir serüvene çıkıyor. Odin’in Oğlu’nda yeni yeni yayılmaya başlayan ‘Beyaz İsa’ hareketine karşı Kadim İnançlarını korumaya çalışan Vikinglerin yaşadıklarına tanık oluruz. Maceranın başladığı bu ilk kitapta, koruyucu tanrısı Odin, Thorgils’e tehlikeli yollarda rehberlik ediyor.

Viking sagalarından ilham alınarak kurgulanmış bu tarihi romanda Kuzey’in büyük halklarının geçmişi büyüleyici karakterler ve sahnelerle yeniden canlandırılarak okura eşsiz bir fantastik evren sunuyor.

Kan Kardeşi

Viking serisinin nefes kesen bu ikinci kitabında, Thorgils’in macerası 1019 yılında Londra’da devam ediyor. Viking dünyasının en önemli adamlarından, İngiltere’nin yöneticisi hükümdar Knut’un karısı Aelfgifu ile yaşadığı aşkla Thorgils, Kan Kardeşi’nde zorlu hayatına aşkın kışkırtıcı sularını da ekliyor. Beklenmeyen sonuçlar doğuran bu tutkulu aşkın yanı sıra, Thorgils ülkede azılı bir haydut olarak aranan Grettir ile dostluğun tehlikeli sınırlarında birkaçgöç yaşamaya başlıyor. Fakat Bizans’a kadar uzanan hikâyede Thorgils’in sadakati zorlu bir teste tabi tutulacaktır.

- Reklam -

Maceranın bir sonraki durağı olan Konstantinapolis’e varmadan önce Thorgils’in gençliğinin en deli zamanlarında tanık olduğu zorluklar sizi soluksuz bırakacak.

Kral’ın Adamı

Sürükleyici maceranın son kitabı Kral’ın Adamı, yakın topraklarda, Konstantinapolis’te başlıyor. 1035 yılında, dünyanın en görkemli ve zengin şehrinde Thorgils, kraliyet muhafızlarından biri olur. Harald Sigurdsson önderliğinde Doğu Roma İmparatorluğu’ndan Ortadoğu topraklarına uzanan bir mücadeleye girişirler. 1066 yılına gelindiğinde ise İngiltere’ye savaş başlar.

Thorgils ile 11. yüzyıl dünyasında sürükleyici bir yolculuğun yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Savaşla ve bitmez bir mücadeleyle geçen Thorgils’in yaşamı bu son macerada etkileyici atmosferiyle kaldığı yerden devam ediyor.
Tamamı 896 sayfadan oluşan eser, ciltli baskısı ile okurun karşısına çıkıyor. Üç kitabı içinde barındıran Viking’in çevirmen koltuğunda da üç isim var: Kemal Gözegir, Güzin Ayan ve Doğukan Bal.

Tim Severin’in aynı zamanda benzer tarzda kaleme aldığı Hector Lynch ve Saxon serileri de mevcut.

Peki siz bu üç kitabın aynı ciltte buluşturulmasını nasıl karşıladınız? Daha önce Tim Severin okumuş muydunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Viking Kültürünün Saklı Kalmış Eğlencesi: Kemikten Kızaklar Üzerinde Avcılık

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Grudge 2020 - İnceleme

The Grudge İncelemesi: Yeniden Çevrimde Dip Nokta

Venom 2 Setinden Yeni Fotoğraflar

Venom 2 Setinden Yeni Fotoğraflar Paylaşıldı