in

William Golding’in Romanı “Serbest Düşüş” Raflarda

Nobel ödüllü İngiliz roman yazarı ve şair Sir William Gerald Golding’in Serbest Düşüş romanı İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisi’nin 79. kitabı olarak yayımlandı.

william golding
- Reklam -
- Reklam -

Tom Sawyer’ın Maceraları-Mark Twain, Ay’a Yolculuk-Jules Verne, Felice’ye Mektuplar-Franz Kafka, Satranç-Stefan Zweig, Otomatik Portakal-Anthony Burgess gibi önemli kitapları da içinde barındıran Modern Klasikler Dizisinin bu son kitabının çevirmenliğini Nilgün Miler üstlendi. Yazarın Sineklerin Tanrısı, Kule, Çatal Dil ve Piramit eserleri de aynı diziden yayınlanmıştı.

Golding’in “bir itiraf” olarak nitelendirdiği ve kendi hayatıyla da paralellikler taşıyan yapıtı Serbest Düşüş, yazarın dehasını bütünüyle edebiyatın hizmetine sunduğu bir roman.

Gelin tanıtım yazısına göz atalım:
serbest-dususSammy Mountjoy babasını hiç tanımadan yoksulluk içinde büyümüşse de, resimlerini Tate Gallery’nin duvarlarında görebilmiş yetenekli bir ressamdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara esir düşer ve işkence tehdidiyle karanlık bir hücreye kapatılır. Kör karanlığın, tecridin ve kendisini bekleyen akıbetin dehşetiyle geçmiş hayatını gözden geçirir. Hayatının anlamını aniden nasıl yitirdiğini, hangi hatasının onu bugün olduğu kişiye dönüştürdüğünü düşünür ve yön duygusunu yitirip kendi varoluşunun labirentine düşüşünü sorgulamaya koyulur.

- Reklam -

Sorumluluğu ne zaman başlamış, karanlık ne zaman çökmüştür? Sammy hayatında özgür iradesinin elinden bütünüyle kayıp gittiği anı tespit etmeye çalışır. O anı hazırlayan olayların izini sürdüğü bu sorgulama, onu insan olmanın ne anlama geldiğine dair daha derin bir kavrayışa götürür. Golding dehasını bütünüyle edebiyatın hizmetine verdiği Serbest Düşüş’ü “Bir itiraf” olarak niteleyerek kendi hayatıyla Sammy’ninki arasındaki paralelliklere dikkat çekmişti.

- Reklam -

William Golding kimdir?

“Bugünün dünyasında insanlık durumunu aydınlatan” romanlarıyla 1983’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Golding, Corwall’da dünyaya geldi. Marlborough Grammar School’da ve Oxford’daki Brasenose College’da eğitim gördü. 1940’ta İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri’ne katıldı. Alman savaş gemisi Bismarck’ın batırıldığı harekâtta bulundu. İlk romanı Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) birkaç yayıncı tarafından reddedildikten sonra 1954’te yayımlandı. Büyük ilgi gören roman 35 dile çevrildi. Rites of Passage (1980) adlı romanıyla Booker Ödülü’nü kazanan yazarın diğer önemli yapıtları arasında The Inheritors (1955), Pincher Martin (1956), Free Fall (1959), The Spire (1964; Kule), Darkness Visible (1979), A Moving Target (1982) ve The Paper Men (1983) sayılabilir.

Efe Sarıtunalı

2001 Manisa doğumluyum. İzmir Fen Lisesi'nde okuyorum. Çizgi roman okur ve günü geldiğinde yazabilme hayali kurarım. En büyük tutkularım kitaplar (özellikle bilimkurgu, fantastik veya polisiye) ve bilgisayarım. İleride yazılım mühendisi olmak ve bilgisayar oyunları yapmak istiyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

    2016’ya ışınlandık :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Post Oyku 2.5

Post Öykü 2.5 Çıktı!

amerikali yazarlar

Amerikan Halkının En Çok Etkilendiği Yazarlar Belli Oldu