in

Edebiyat Teorisine Yaptığı Katkılarla Tanınan Northrop Frye’ın “Yaratma Yeniden Yaratma” Kitabı Türkçede

Northrop Frye imzalı “Yaratma Yeniden Yaratma” kitabı okurla buluşuyor. Eser, Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Yaratma Yeniden Yaratma - Northrop Frye
- Reklam -
- Reklam -

Northrop Frye tarafından kaleme alınan Yaratma Yeniden Yaratma çalışması raflardaki yerini alıyor. Kitap, Ketebe Yayınları’nın Eleştiri dizisi çatısı altında okurlara sunuluyor.

1912 yılında dünyaya gelen Kanadalı eleştirmen, akademisyen ve editör Northrop Frye, çalışmalarıyla kültür dünyasında önemli izler bırakmış bir isim. Felsefe, İngiliz Dili, teoloji gibi alanlarda okuyan Oxford’da yüksek lisans yapan ve Victoria College’ın İngilizce bölümünde müdür olarak çalışan Frye; edebiyat teorisine yaptığı katkılarla anılıyor.

Kanada Bilim ve Sanat Akademisi olan Frye, Kanada edebiyatına katkılarından ötürü Lorne Pierce Madalyası’na da layık görülmüştü.

- Reklam -

Türkçede daha önce Kudretli Kelimeler, Hayal Gücünü Eğitmek, İkili Görüş & Dinde Dil ve Anlam, Eleştirini Anatomisi ve Büyük Şifre kitapları yayımlanan yazar; şimdi bir başka çalışmasıyla daha raflarda.

Orijinal adı Creation and Recreation olan Yaratma Yeniden Yaratma ilk olarak 1980 yılında University of Toronto Press tarafından yayımlandı. Eser, okura sanatta yaratma kavramı üzerine yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Yaratma Yeniden Yaratma – Northrop Frye | Arka Kapak Tanıtımı

Yaratma Yeniden Yaratma - Northrop Frye

Edebiyat teorisine yaptığı dahiyane katkılarla, yaşadığı yüzyılın öncü kuramcılarından olan Northrop Frye, bu kitapta “yaratma” kelimesini kuşatan düşünceler ve imgeler bütününün, edebiyatın yapısını ve imge düzenini nasıl etkilediğini irdeliyor. Geleneksel varsayıma göre doğa, gerçeklik, kurulu düzen, olağan gidiş ve varoluşun kabul etmemiz gereken verileri ile bağlantılı gördüğümüz her şey, yaratmaya, başlangıçta evreni var etmeye yönelik tanrısal edime geri gitmelidir. “Yaratıcı” kelimesi insani faaliyetlere uygulandığında, insani olarak yaratıcı olan, “yaratma” kavrayışımızı derinden sarsan her ne ise odur; yaratmanın tersine çevrilmesi veya etkisiz kılınmasıdır. Bu bizi şöyle bir sonuca götürür: İnsan başarısının az sayıdaki olağanüstü biçimlerinden biri gibi görünen şey -sanatlara özgü yaratma- aslında bir tür yaratmamadır.

- Reklam -

Northrop Frye’ın ilk olarak 1980 Larkin-Stuart Konferansları olarak sunduğu bu kitap, okura sanatta yaratma kavramı üzerine ilginç, zihin açıcı ve düşündürücü bir bakış açısı kazandırıyor.

Toplamda 88 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini, geçen günlerde yaşamını yitiren Kemal Atakay üstleniyor. Atakay, Umberto Eco, Italo Calvino, Giacomo Leopardi ve Andrea Camilleri gibi yazarları Türkçeye kazandırmıştı.

Eserin editörlüğünü Zeynep Ekşi, redaksiyonunu Hilal Çiftçi, kapak tasarımını Harun Tan üstleniyor. Eylül 2022 tarihinde yayımlanan kitap, Ketebe Yayınları’nın Eleştiri dizisi kapsamında okurlara sunuluyor.

Northrop Frye eserleri ve yazarın Türkçedeki son kitabı Yaratma Yeniden Yaratma hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

İsmail İncekara Yaşamını Yitirdi

Kurtlar Vadisi’nin ‘İplikçi Nedim’i İsmail İncekara Yaşamını Yitirdi

The Super Mario Bros. Movie Fragmanı

Chris Pratt’li Yeni Super Mario Filminden İlk Fragman Yayınlandı