in ,

Yaşar Kemal’in Yazamadığı Roman “Zilli Kurt” Belgesel Oldu

Yaşar Kemal’in ölmeden önce tamamlamak istediği son çalışması Zilli Kurt belgesel oldu. Film ilk gösterimini Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapacak.

Yaşar Kemal
- Reklam -
- Reklam -

Yaşar Kemal. Türk edebiyatının en büyük isimlerinden ve dünyada da hatırı sayılır derecede tanınan yazarlarımızdan belki de en önemlisi. Yaşar Kemal’in hayatının son döneminde kaleme almayı planladığı Zilli Kurt ise artık başka bir formda bizlerle.

2015 yılında 92 yaşında hayatını kaybeden Yaşar Kemal, Zilli Kurt adında son bir eser vermeyi planlıyordu. Bu kitap usta yazarın, cinayete kurban giden babası nedeniyle çocuk yaşta Adana’da ırgatlık yapmak zorunda kaldığı günlerde geçiyordu. “Komünistlik” suçlamalarıyla gözaltına alınması ve Çukurova’yı terk etmek zorunda kalması kitabın geçtiği zamanları tanımlıyor.

Hayatının bu dönemini kaleme almak isteyen Kemal’in ömrü ne yazık ki eseri yazmaya yetmedi.

- Reklam -

Şimdiyse yazarın anlatmak istediği bu dönemi konu alan “Zilli Kurt” adlı belgeselle karşı karşıyayız.

Filmin İlk Gösterimi Adana Altın Koza Film Festivali’nde Olacak

Yönetmenliğini Ecevit Kılıç’ın yaptığı filmin ilk gösterimi, Yaşar Kemal adına en çok yakışacak yerlerden birisi olan Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak.

Belgeselde Yaşar Kemal’in, o dönemini anlattığı ve, “Boynuma komünistlik zili asarak beni zilli kurt yaptılar,” dediği kendisine ait ses ve görüntü kayıtları yer alıyor.

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle çekilen usta yazarın çocukluğunu Mehmet Güçlü canlandırıyor. Filmde ayrıca o döneme tanıklık eden, dostları, yakınları ve birlikte tarlalarda ırgatlık yapan köylüler de usta yazarı anlatıyor.

- Reklam -

28 Eylül Cumartesi günü saat 13.00’te Adana Altın Koza Film Festivali’nde ilk kez gösterilecek olan Zilli Kurt, ayrıca Yaşar Kemal’in yazarlık serüvenini aktarıyor. Kemal’in ilk yazılarını yazdığı ve “İnce Mehmed”le taçlandırdığı döneme de ışık tutulacak.

Belgeselin Altın Koza sonrası vizyona girip girmeyeceğine dair bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Geçtiğimiz sene, yazarın hayatı hakkında bir başka belgesel yayınlanmıştı. “Yaşar Kemal Efsanesi” adlı yapımdan sonra, şimdi edebiyatımızın ulu çınarına dair yeni bir yapım görmek bizleri heyecanlandırdı.

Zilli Kurt hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yaşar Kemal’e dair üretilen yapımların artması sizi de mutlu ediyor mu?

Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Italo Calvino’dan Klasikleri Okumak İçin 15 Neden

* Hangi Yerli Yazarımızın Telif Hakkı, Ne Zaman Sonlanıyor?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Orhan_Kolibandi Orhan_Kolibandi dedi ki:

    Güzeeel.

    Üçüncü cilt Anavarza’yı göremediğimiz Akçasazın Ağalarını da diziye çekersek bu iş tamamdır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Breaking Bad

Breaking Bad Filminde Orijinal Diziden Karşımıza Çıkması Olası 10 Karakter

rambo first blood sylvester stallone

Sylvester Stallone, Rambo’nun Geçmişini Anlatan Bir Film İstiyor