in

Yazarlara İlk Eser Desteği Başvuruları Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan yazarlara ilk eser desteği için başvuru süreci 1 Ağustos 2020 tarihinde başlıyor.

Yazarlara İlk Eser Desteği Kültür Bakanlığı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni yazarları desteklemek amacıyla başlattığı “ilk eser” desteği için bu yılki ikinci başvuru döneminin başlamak üzere olduğunu ilan etti.

26 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe giren ve 30166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik ile birlikte, Bakanlık ilk eserlere maddi destek sağlıyor.

Edebiyat Eserlerini Destek Projesi (EDES) için başvurular yılda iki defa olmak üzere şubat ve ağustos aylarında yapılıyor. Önümüzdeki destek dönemi için açıklanan başvuru tarihi ise 1 Ağustos 2020. Başvuru süreci ağustos ayının sonuna dek (31 Ağustos 2020) devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk edebiyatında yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesini ve yayımlanmasını desteklemek için kurguladığı projede başvurular yayınevleri tarafından yapılacak.

Başvuru yapılacak eserin “yazara ait ilk eser” olması ilk öncelik olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte edebiyata yeni boyutlar kazandıran, özgün, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da hiçbir şekilde yayımlanmamış, herhangi bir fondan destek almamış eserler bu destekten yararlanabilecek.

Yayınevlerinin kygm.ktb.gov.tr adresinde bulabilecekleri form ile belgeleri Bakanlık’a ulaştırmaları gerekiyor.

İlk Yazar Desteği İçin Yazarın Alacağı Oran Yüzde 35

Bir yayınevi, başvuru döneminde en fazla üç eseri ile başvuruda bulunabilecek. Verilen desteğin yüzde 35’i yazara ödenecek.

Yapılan başvurular Edebiyat Eserlerini Destekleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından denetlenecek. Aranan bir başka şart ise destek alan yayımcının, eseri 2 ay içinde en az 1.000 adet basması ve bandrollü 150 kopyayı Bakanlık’a göndermesi gerekecek.

Yazarlara İlk Eser Desteği Kültür Bakanlığı

İlk esere verilecek destek tutarı, yönetmelikte daha önceden açıklanan usul ve esaslar çerçevesinde, eserin basımı ve teslimi sonrasında yayımcı tarafa ödenecek.

Yapılan açıklamada en çok başvuru yapılan ve destek alan türler arasında ise öykü, roman ve şiir yer alıyor.

Peki siz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Edebiyat Eserlerini Destek Projesi (EDES) hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Bakanlık, amaçladığı gibi özgün eserlerin yayımını kolaylaştırmayı başarıyor mu? Yakın gelecekte siz de eserlerinizle böyle bir fonun parçası olmayı hedefliyor musunuz?

Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Neil Gaiman’dan Genç Yazarlara Tavsiye: SIKILIN!

Kaynak: kygm.ktb.gov.tr

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Leingrad Leingrad dedi ki:

    Yazarlardan ziyade çer çöp kitapları basan ephesus gibi yayınevlerinin işine gelicek. Sanki etrafta muhafazakar ergenlerin fantazilerini dillendiren az kitap vardı, şimdi iş iyice zıvanadan çıkacak.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

100 Milyon Yıldır Uyuyan Mikroplar

100 Milyon Yıldır Okyanusun Derinlerinde Uyuyan Mikroplar Canlandırıldı

Darth Maul Dizisi - Star Wars - Disney

Darth Maul Dizisi Yolda Olabilir: Star Wars Evreni Genişliyor