in

Oya Baydar’dan Bir Gizem Romanı: “Yazarlarevi Cinayeti”

Oya Baydar yeni romanı “Yazarlarevi Cinayeti” ile okurun karşısına çıkıyor. Gizem temalı eser, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Yazarlarevi Cinayeti - Oya Baydar

Oya Baydar yeni kitabı Yazarlarevi Cinayeti ile raflarda. Kitap, Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi kapsamında yayımlanıyor.

Son olarak 80 Yaş Zor Zamanlar Günlükleri ile kurgu dışı bir eser aracılığıyla okurların karşısına çıkan Baydar, şimdi yeni romanı ile raflarda.

1940 doğumlu Oya Baydar, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı. Doktorasını Türkiye’de İşçi Sınıfının Doğuşu üzerine kaleme aldı. 12 Eylül döneminde Almanya’da sürgünde yaşadı. 1991’de Elvada Alyoşa kitabı ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 1993’te Kedi Mektupları ile Yunus Nadi Roman Ödülü’ne değer bulundu. 2001’de Sıcak Külleri Kaldı ile Orhan Kemal Roman Armağanı’nı, 2004’te Erguvan Kapısı ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü aldı.

Baydar gizem soslu yeni kitabında günümüz edebiyat dünyasına, yazmak, yazarlık gibi kavramlara eleştirel bir bakış açısı getiriyor.

Yazarlarevi Cinayeti – Oya Baydar | Arka Kapak Tanıtımı

Yazarlarevi Cinayeti - Oya Baydar

Babam bizi bırakıp gittikten sonra Ada’yı da evi de orada geçirdiğim mutlu çocukluk anılarını da silmiştim aklımdan. Öyle sanıyordum. Demek ki silememişim, sadece bastırmışım, bilinçdışının en karanlık dehlizlerine itmişim ki şimdi Ada’nın bahar kokularıyla birlikte o duygular da birer birer çıkıyor saklandıkları geçmiş zaman mezarlarından.

Edebiyatına eşik atlatmak için yeni bir “ses” bulma peşinde tehlikeli sulara açılan ünlü bir yazar. Hayatında yeterince bağ kuramadığı babasını ölümünden sonra anlamaya, yazdıklarının izini sürerek ardında bıraktığı gizemi aydınlatmaya çalışan bir evlat. “Büyük yazar”a hayran edebiyat tutkunu gençler. Bir zamanlar edebiyatçılara ev sahipliği yapmış ama zamanın acımasız tokadını yiyip kimliğini kaybetmeye başlamış bir ada…

Oya Baydar, gizem ve merak unsurlarıyla harmanladığı romanında yazma tutkusunu, yazarlık hevesini, yazarın “vasat”ı aşma kaygısını, günümüz dünyasında edebiyatın metalaşmasını, ses-söz-yazı ilişkisini irdeliyor.

Yazmak, yazarlık, edebiyat dünyası ve zamanın insanları da, mekânları da, edebiyatı da öğüten gücü üzerine bir roman.

Toplamda 360 sayfadan oluşan eserin editörlüğü Mustafa Çevikdoğan, redaksiyonu Melis Oflas’a ait. Kapak tasarımı Kubilay Aydemir imzasını taşıyor. Kitabın dahil olduğu Can Çağdaş dizisi ise Cem Alpan tarafından yayıma hazırlanıyor.

Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi’nde yer alan diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Oya Baydar eserleri ve yazarın son kitabı Yazarlarevi Cinayeti hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Mis Dergi emrah ablak

600 Sayfalık Çizgi Roman Dergisi “Mis” Çıktı: Dergi, NFT Atılımıyla Dikkat Çekiyor

Teslimat Robotu ormanda yolunu kaybetti

‘Hüzünlü’ Teslimat Robotu Ormanda Yolunu Kaybedince Gündem Oldu