in ,

Yeni Dünya Yeni Ağ: Cem Say Yeni Kitabı ile Okurla Buluşuyor

Prof. Dr. Cem Say’ın Yeni Dünya Yeni Ağ adlı kitabı Bilgi Biliminin Bakışıyla Evren, Hayat ve İnsanlığın Yükselişi alt başlığı ile yayımlandı.

Yeni Dünya Yeni Ağ Cem Say

Prof. Dr. Cem Say, Yeni Dünya Yeni Ağ adlı çalışmasıyla bir kez daha okurla buluşmaya hazırlanıyor. Bilgi Biliminin Bakışıyla Evren, Hayat ve İnsanlığın Yükselişi alt başlığı ile yayımlanan eser Destek Yayınları etiketiyle raflara çıkıyor.

İlk olarak Ekim 2018’de “50 Soruda Yapay Zeka” adlı kurgu dışı kitabıyla raflara çıkan Prof. Dr. Cem Say bu eseriyle oldukça büyük bir ilgi gördü. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Say, yapay zeka, kuantum hesaplama, olasılıksal bilgi işlem ve karmaşıklık kuramı üzerine çalıştı.

Prof. Dr. Cem Say aynı zamanda Odatv internet sitesi ve Herkese Bilim Teknoloji dergisi gibi popüler yayın organlarında da yer aldı. Radyo ve televizyon programlarında bilimin yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüttü.

Yeni Dünya Yeni Ağ kitabı ise gezegeni saran yeni bilgi ağını, “Bilgi Devrimi” veya “Bilgi Çağı” diye adlandırılan bu sürecin bilimsel temellerini, doğayı anlayışımızı ve yaşamımızın çeşitli yönlerini nasıl değiştirdiğini ve gelecekte neler getirebileceğini herkesin anlayabileceği bir şekilde ele alıyor.

Yeni Dünya Yeni Ağ Cem Say

Yeni Dünya Yeni Ağ – Cem Say | Arka Kapak Tanıtımı

Bilime sarılın…

“Bilgi” kavramı yüzlerce yıllık bir keşifler zincirinin sonunda nasıl bilimin konusu oldu?

“Alın yazısı” diye bir şey var mı?

Evrenimiz nasıl ölecek?

Bilgisayarın iki babası Turing ve Shannon’ın II. Dünya Savaşı’ndaki gizli görevleri neydi?

Bir şeyi gerçekten unutabilir miyiz?

Atomlar bir araya gelerek nasıl akıl ve “ruh” sahibi canlılar oluşturdular?

İnsanlar makine midir?

Devlet nedir?

Bir “merkez”in kontrolünden kurtulabilir miyiz?

İnternet nasıl çalışır?

Matematik ve kuantum fiziği her türlü iletişimin başkalarının bilgisayarlarından geçtiği ağ ortamında mahremiyetimizi nasıl garantileyebilir?

Para nedir?

Kanser nedir?

Tıp, “bilgi bilimi” bakışından neler kazanabilir?

Zihnimi bir bilgisayara yükleyip bedenim öldükten sonra da yaşamaya devam edebilir miyim?

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say, Yeni Dünya, Yeni Ağ adlı bu kitabında gezegeni saran yeni bilgi ağını, bazen “Bilgi Devrimi” veya “Bilgi Çağı” olarak adlandırılan bu sürecin bilimsel temellerini, dünyayı anlayışımızı ve yaşamımızı farklı yönlerden nasıl etkileyeceğini de sorgulayarak, keyifli ve sürükleyici bir anlatımla aktarıyor okura.
208 sayfadan oluşan eserin editörlüğü Özlem Küskü tarafından yapıldı. Eser mayıs sonu itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Kitaba dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Simülakrlar ve Simülasyon Çerçevesinde Günümüz Youtube Camiası

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

SpaceX Astronot Kıyafetleri

SpaceX Astronot Kıyafetleri Bazı Süper Kahraman Kostümlerini Tasarlayan Kişinin Elinden Çıktı

Nâzım Hikmet Kitap Liste

Nâzım Hikmet Ran’ı En İyi Anlatan 10 Eser