in

Rick Riordan’dan Yeni Percy Jackson Romanı Geliyor: “The Chalice of the Gods”

Yeni Percy Jackson romanı geliyor. Rick Riordan, dünyaca ünlü kitap serisinin bir sonraki macerası olan “The Chalice of the Gods”ı duyurdu.

Yeni Percy Jackson romanı

Yeni Percy Jackson romanı geliyor. Yazar Rick Riordan, son kitabı 8 yıl önce çıkan serinin ana hikâyesini devam ettirecek The Chalice of the Gods (Tanrıların Kadehi) adlı altıncı romanı duyurdu.

İlk olarak 2005 yılında başlayan ve dilimize 2009 yılından itibaren Doğan Egmont Yayıncılık tarafından kazandırılan seri, kitaba da adını veren 12 yaşındaki Percy Jackson’ın maceralarını konu alıyor. Toplamda 5 ana kitap ve 2 ayrı yan kitaptan oluşan seri, yayımlandığı dönem boyunca onlarca dile çevrildi ve milyonlarca kopya satmayı başardı. Birçok ödül de kazanan seri aynı zamanda sinemaya da uyarlandı. Şimdi, bir de dizi adaptasyonuyla hayranların karşısına çıkmaya hazırlanan seriyle ilgili yeni bir sürpriz paylaşım Riordan tarafından geldi.

Rick Riordan, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı gönderide, The Chalice of the Gods’ın 26 Eylül 2023 tarihinde yayımlanacağını ve serinin ana karakterleri Percy Jackson, Annabeth Chase ve Grover Underwood’un hikâyelerini devam ettireceğini belirtti.

Her ne kadar Riordan 2015’e kadar Percy Jackson ve Olimposlular’a bir devam serisi yazmış olsa da yeni kitap doğrudan orijinal seriyi devam ettirecek. Bu duyuru, Disney’in Percy Jackson ve Olimposlular uyarlamasına dair ilk fragmanın yayınlanmasının bir ay sonra gerçekleşti. Dizi ilk olarak 2020 yılında duyurulmuş ve sonrasında Annabeth (Leah Sava Jeffries) karakterini canlandıracak oyuncu seçimiyle ilgili kimi kesimler tarafından eleştirilmişti.

Yeni Percy Jackson Romanı "The Chalice of the Gods"

Bu seçimden memnun olmayan bazı sosyal medya trolleri, 12 yaşındaki oyuncunun TikTok hesabının yasaklanmasına sebep olmuştu.

Rick Riordan bu durum üzerine şu ifadelerle genç oyuncuya destek oldu:

“Oyuncu seçimleriyle bir sorununuz varsa derdinizi benimle halledin. Benim haricimde kimseyi suçlayamazsınız. Bu gönderiden ne anladığınızdan bağımsız olarak bir çocuğu dijital ortamda zorbalığa maruz bırakmak ve rahatsız etmenin kabul edilemeyecek türden bir yanlış olduğunda hemfikir olmalıyız. Leah ne kadar güçlü olursa olsun, biz ne kadar bu tür bir tepkinin neden olabileceği durumlar ve böyle bir rolün getireceği baskının büyüklüğünü konuşursak konuşalım, ona yapılan negatif yorumlar haddini aşmış durumda. Bunun bir son bulması gerekiyor. Hemen.”

Disney’in dizisi, artık Disney çatısı altında faaliyet gösteren 20th Century Fox’un 2010 yılındaki yapımı ve 3 yıl sonra gelen devam filminin ardından Riordan kitaplarının ekranlara ikinci kez uyarlanışı olacak. Bu filmler olumlu eleştiriler alamamış ve sonrasında yapımların devamı gelmemişti.

Yeni Percy Jackson Romanı "The Chalice of the Gods"

Yeni Percy Jackson Romanı “The Chalice of the Gods”, Ünlü Kahramanın Yeni Görevlerini Konu Alıyor

Rick Riordan internet sitesinde yayımladığı yazısında yeni kitabın içeriğini şu sözlerle açıklıyor:

“Roman, Percy’nin New York’taki Alternative High School’da son yılını – Olimpos Kahramanları’nın eyleminden sonra, ancak Apollo’nun Denemeleri’nden öncesini- gözler önüne seriyor. Bu sefer Percy’nin dünyayı kurtarmak gibi bir derdi yok. Çok daha zor bir görevi var: Üniversiteye girmek. Yeni Roma Üniversitesi, üç tanrıdan tavsiye mektubu ister, yani … evet, doğru tahmin ettiniz. Percy’nin mektupları almak için görevler yapması gerekiyor. (Duyduğunuz, Percy’nin hayal kırıklığı içinde yastığına attığı çığlıkların sesidir.)

“İlk görev: Tanrıların sâkisi Ganymede kadehini kaybetti ve bu sadece utanç verici değil aynı zamanda potansiyel bir felaket çünkü bu kadehten bir şey içen her ölümlü ölümsüz olacak. Percy, Annabeth ve Grover kadehi bulmalı ve onu kaybettiğini kimse anlamadan Ganymede’e geri götürmeliler. Ah şu tanrılar… Sihirli şeylerine kesinlikle takip cihazı takmaları gerek, değil mi?”

Percy Jackson serisine yeni bir devam romanı gelecek olması hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar: IGN, Rick Riordan

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Rdmz Rdmz dedi ki:

    Sizce kitap ne zaman Türkçeye çevrilir ?

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

riot games Wargaming Studios satin alma

Riot Games, “World of Tanks”in Yapımcısı Wargaming Sydney’i Satın Aldı

alan moore watchmen dizi yorum

Alan Moore, Watchmen Dizisi Hakkında Konuştu: “Benim için Utanç Verici”