in

Arthur C. Clarke ve Pulitzer Ödüllü “Yeraltı Demiryolu” Artık Türkçe!

Colson Whitehead’ın bol ödüllü eseri “Yeraltı Demiryolu,” Siren Yayınları aracığıyla dilimize kazandırıldı.

Amerika’nın son yıllardaki parlayan yıldızlarından Colson Whitehead’in Arthur C. Clarke ve Pulitzer Ödülü’ne layık görülen son romanı “Yeraltı Demiryolu” (Underground Railroad), Siren Yayınları aracılığıyla raflardaki yerini aldı.  Colson Whitehead roman yazarlığının yanı sıra eleştirmenlik, gazete ve dergi yazarlığı, televizyon programcılığı gibi kimlikleri de bulunuyor. Harvard mezunu olan yazar gazetelerde yayınladığı makaleler ve incelemelerle 2000 yılında kurgu alanında Whiting Ödülü’ne layık görülmüştü. Ayrıca New Voices, The Ansisfirld- Wolf, Dos Passos gibi birçok ödülü de 18 yıldır devam eden yazarlık kariyerine eklemiştir.

Yazar şimdiye dek 6 basılı eser vermekle birlikte “Yeraltı Demiryolu” isimli son romanıyla Pulitzer, Arthur C. Clarke ve Amerikan Ulusal Kitap ödüllerini de kazanmıştır. Bu eseri aynı zamanda The New York Times, Amazon, Wall Sreet Journal, Washington Post, Time, NPR, Goodreads ve Oprah’s Book Club tarafından yılın en iyi eserleri arasında gösterilmiştir.

Siren Yayınları aracılığıyla dilimize kazandırılan eserin tanıtım yazısı şöyle:

2017 Pulitzer Ödülü

2017 Arthur C. Clarke Ödülü

2016 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü

Amerikan edebiyatının en yeni yıldızı Colson Whitehead’den, yayımlanır yayımlanmaz çağdaş klasikler arasında anılan cesur ve sarsıcı bir roman: Yeraltı Demiryolu. Whitehead, Amerika’nın adeta bağırsaklarını deştiği bu romanında “rüya” ülkesinin geçmişine uzanıyor ve okurunu uzun zaman terk etmeyecek ilham verici bir mücadele öyküsü anlatıyor. Dünyada bir başına kalmış bir kadının, Cora’nın dünyaya kafa tutma öyküsü bu; öldürmeyip güçlendiren darbelerin, birer nişan gibi taşınan yara izlerinin ve zamanı gelince ya ödenen ya da ödetilen bedellerin öyküsü. Öyle bir öykü ki, çağın karanlığında pırıl pırıl parlıyor ve dört bir yanı saran kötülüğün bataklığında kaybolan ruhlara kuzey yıldızı misali yön gösteriyor.

Eleştirmenlerden tam not alan, çoksatarlar listelerinde aylar boyunca bir numarada kalan ve ödüllere doymayan Yeraltı Demiryolu, Sefiller’den Sevilen’e uzanan bir yelpazede yer alan engin çağrışımlarıyla son yılların en önemli ve en çok ses getiren kitaplarından biri.

Çevirmenliği Begüm Kovulmaz’a ait olan eserin kapak tasarımını Nazlım Dumlu ve iç tasarımla mizanpaj ise Çelebi Şenel üstlenmiş oluyor.  Ayrıca yazarın dilimizde yine Siren Yayınları aracılığıyla “Bölge Bir” isimli 2014 yılında yayınlanmış bir eseri daha bulunuyor. Sevgili okuyucu, esere mağazalardan ve internet sitelerinden ulaşabilirsiniz, keyifli okumalar.

Oyla!

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

2 Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Haftanın Kitabı #60 – Hafiyenin El Kitabı

    Ödüllü Öykücü Ahmet Büke’den 2 Harika Çocuk Kitabı