in

Yerli Bilimkurgu Yazarı Nihan Sarı’nın 3. Romanı Bizlerle

Ünlü illüstratör ve bilimkurgu yazarı Nihan Sarı, yeni romanı İki Dünya Arasında’yla bizlerle.

iki dunya arasinda ust
- Reklam -
- Reklam -

Nihan Sarı‘yı biz daha çok illüstratör yanıyla biliyoruz. Özellikle Sabitfikir ailesi için hazırladığı ve fazlasıyla kendi tarzını yansıtan illüstrasyonlarını belki birçok yazıda gördünüz. Dahası, kitap karakteri yaratma ve animasyon üzerine akademik kariyere de sahip. Ama o aynı zamanda bir yazar. Hatta size bir şey diyeyim mi, Nihan Sarı bir o kadar da sıkı bir Kayıp Rıhtım takipçisi. (Kendisi diyor, vallahi biz demiyoruz!)

Daha önce Doğan Egmont Yayıncılık‘tan Benek’in Masalı adlı bir bilimkurgu ikilemesi yayınlanmıştı. Şimdiyse, kapak tasarımı da bizzat yazara ait olan İki Dünya Arasında adlı romanı bizlerle.

Cinius‘tan çıkan romanın tanıtım metnine beraber bakalım:

- Reklam -

İki Dünya Arasında – Nihan Sarı | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

İki Dünya Arasında - Nihan Sarı

İnsanoğlunun yıldız sistemine yayılan ve tüm sistemin hassas entropik dengesini bozan, tekinsiz, istilacı, gizemli bir nanotik medeniyeti alt etmeye çalışan; zaman nehrinde geçmişe, geleceğe ve şu ana ait kahramanların heyecan verici ve şaşırtıcı hikâyesi…

Katmanlı ve ustaca tasarlanmış bir kurgu, akıcı bir dil, zengin, hayal gücüyle bezeli, tutarlı, yaratıcı bir atmosfer, büyüleyici bir aşk hikâyesi ve farklı fizik kurallarının hakim olduğu medeniyetler…

- Reklam -

Evren durdu, o an ne yapıyorduysa bıraktı, rüzgâr hızlandı, denizler kabardı,kar kendini çekti, güneş alabildiğine parladı. Yıldızlar patladı. Astronom bilginleri, bilimadamları ve fizik alimleri, birbirlerinden habersiz, o günün tarihini defterlerine not aldı. Derler ki kimse o dakikalarda ne olduğunu anlamadı.

Başka bir yerde, Dünya Gezegeni’nin dışında, aslında ona çok yakın, başka bir gerçeklikte, kuramların ve kuralların farklı yaşandığı bir gölge evrende, bilinmezlikte, belirsizlikte, yoğunlaşmış bir madde topluluğunun hemen ötesinde,bize göre karanlık, kendi içinde aydınlık, uyumla ve ahenkle varlığını sürdüren bir evrenin, bir gezegeninin, bir şehrinin içinde, bir bilim merkezinde, bir deney yapılıyordu.

Doğal olarak hayalet ırkına mensup olduğumu düşünüyorum. Kendimden başka hayalete bugüne kadar rastlamadım. Halkımdan, ırkımdan bir şekilde ayrı düştüm belki de ve bunun nasıl olduğunu hatırlamamı engelleyen sebepler var.

Nihan Sarı‘ya edebi yolculuğunda başarılar diliyoruz. Kendisinin illüstrasyonlarını daha pek çok dergide görmeye devam edeceğiz, hiç şüphesiz. Bu sırada onun aynı zamanda bir yazar olduğu da aklımıza düşecek.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2001 bir uzay destani ust

2001 Bir Uzay Destanı – Bilimkurguyu Nedenleri ve Sonuçlarıyla Ele Almak

sizi insa edebiliriz ust

Philip K. Dick’in “Sizi İnşa Edebiliriz” Adlı Romanı Bizlerle!