in

Japon Edebiyatının Kült Yazarı Osamu Dazai’den: “Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler”

Japon edebiyatının önemli kalemlerinden Osamu Dazai, “Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler” adlı eseri ile Türkçe raflarında.

Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler - Osamu Dazai
- Reklam -
- Reklam -

Osamu Dazai Türkçedeki yolculuğuna Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler kitabı ile devam ediyor. Japon yazarın öykülerini bir araya getiren eser İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırılıyor.

1909 yılında Japonya’nın Tsugaru Yarımadası’nın yakınlarındaki Kanagi kasabasında doğan Osamu Dazai, çalkantılı bir hayat sürdü. 1948 yılında, genç bir yaşta intihar ederek yaşamını noktaladı. Eserleri Japonya başta olmak üzere birçok ülkede ilgiyle takip ediliyor.

Dazai ismine Türkçede de bir hayli aşinayız. Yazar daha önce çeşitli yayınevleri tarafından Mor Bir Serserinin Gezi Notları, İnsanlığımı Yitirirken, Batan Güneş, Buruk Ayrılık ve Öğrenci Kız gibi eserlerle karşımıza çıktı.

- Reklam -

Orijinal adı Chikusei olan Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler ilk defa 2012 yılında yayımlandı. Eser, aynı zamanda İthaki Yayınları’nın yeni dizisi Japon Klasikleri’nin de bir parçası olarak karşımıza çıktı.

Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler – Osamu Dazai | Arka Kapak Tanıtımı

Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler - Osamu Dazai

“O yılın bir sonbahar gününde Saburou birini öldürdü. Bir oyun arkadaşını Kototoi Köprüsü’nden Sumida Nehri’ne itti. Kişisel bir sebebi yoktu. Tabancayı kendi başına dayayıp ateş etmek isteyen birinin dürtüsüne tamamen benzer bir dürtü tarafından ele geçirilmişti.”

Yirminci yüzyıl Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından, “sıradışı” hayatıyla da meşhur Osamu Dazai,Yeşil Bambu ve Diğer Fantastik Öyküler’de Japon masallarındaki tipik su perilerini, denizkızlarını ve intikamcı hayaletleri kendine has üslubuyla yorumlayarak fantastik bir alegori, çarpık bir masal dünyası ortaya çıkarıyor.

- Reklam -

Bu öykü kitabında bir denizkızı peşinde helak olan samuray Çûdô Konnai’dan onurlu yoksulluğunun altüst olmaması için elinden geleni ardına koymayan krizantem sevdalısı Sainosuke’ye, para peşindeki yalancı Saburou’dan kız peşinde kendini yakışıklı birine dönüştürmek isteyen sihirbaz Tarou’ya kadar hiç kimse, Dazai’nin acımasız ve mizahi kaleminden kurtulamıyor.

Toplamda 176 sayfadan oluşan kitabın Japonca aslından tercümesini Esmanur Yiğit ve Esranur Yiğit ikilisi üstleniyor.

İthaki Yayınları Japon Klasikleri Dizisi dizisinde yer alan diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Siz Osamu Dazai’nin öykülerini nasıl buluyorsunuz? Yeşil Bambu kitabını okuma fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

the penguin catwoman pandemi batman koronavirüs Danny DeVito

The Penguin, Danny DeVito’nun Batman Çizgi Romanında Dünyayı Koronavirüs Salgınından Kurtarıyor

Station Eleven fragmanı

Station Eleven Fragmanı: HBO Max’in Yeni Salgın Dizisi Yolda