in

Yeşim Taşı Efsanesi Macerasına “Gizemli Kitap” ile Devam Ediyor

Ömer Ünal imzalı Yeşim Taşı Efsanesi macerasına kaldığı yerden devam ediyor. Serinin ikinci adımı olan “Gizemli Kitap” raflardaki yerini aldı.

Yeşim Taşı Efsanesi 2: Gizemli Kitap - Ömer Ünal

Ömer Ünal imzalı Yeşim Taşı Efsanesi, yolculuğuna Gizemli Kitap ile devam ediyor. Karanlık Dünyaya Yolculuk ile başlayan maceranın ikinci adımında macera kaldığı yerden sürüyor.

İlk kitabı 2020’nin başlarında yayımlanan Yeşim Taşı Efsanesi serisi; yazar, editör ve halkbilimci kimlikleriyle tanınan Ömer Ünal’ın kaleme aldığı mitolojiyle harmanlanmış bir fantastik kurgu olma özelliğini taşıyor. Türk kültürü ile ilgili karakterler ve destansı olayların harmanlandığı seri üç gencin başrolünde yer aldığı bir serüveni konu ediniyor.

İlkinde olduğu gibi Karakum Yayınevi etiketiyle raflara gelen Gizemli Kitap’ta, üç arkadaş Oğuz, Umay ve Berk Yeşim Taşı’nı kullanarak ülkedeki esrarengiz olayların son bulması için ellerinden geleni yapıyorlar. Erlik Han’ın kötü planlarını boşa çıkarmak için Dede Korkut’tan yardım almaları gereken çocuklar, yine fantastik bir maceraya atılıyorlar.

İlk kitabın bıraktığı noktadan devam eden bu gizemli serüven, Türk mitolojisine dair karakterler ve olaylar eşliğinde sizleri heyecan dozu yüksek olağanüstü bir maceraya davet ediyor.

Yeşim Taşı Efsanesi 2: Gizemli Kitap – Ömer Ünal | Tanıtım Yazısı

Yeşim Taşı Efsanesi 2: Gizemli Kitap - Ömer Ünal

“Karanlık Dünya’nın yöneticisi Erlik Han, 2022 yılının Ankara’sına geldiğinde Kalgançı Çak (kıyamet) kopmaya başlıyor. Korkut Ata, Ülgen ve Mergen’in güçleri Erlik Han’ı mağlup etmeye yetecek mi? Oğuz ve arkadaşları Yeşim Taşı’nı hangi gizli mekânda kullanabilecek? Tepegözler, Aynalar Alemi’nden geçebilecek mi?” sorularının yanıtlarını aradığımız sayfaları okurken mitolojik bir serüvene eşlik ediyoruz.

Türk mitolojisine ait olağanüstü karakterlerin ve olayların merkezde yer aldığı kitapta Oğuz, Yeşim Taşı’nı kullanabilmek için rüyalarına başvurmaktadır. Ona yol gösteren rüyaları bu kez gizemli bir kitabın içindeki şifreleri aydınlatırken kadim Türk tarihine de fantastik bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak.

Yeşim Taşı Efsanesi / Gizemli Kitap için ne dediler?

“Fantastik edebiyatı çocuklarla buluşturan bu kitabı ve yazarını herkesin tanımasını istiyorum.”
Yeşim Mutlu – Milliyet Gazetesi

“Türk mitolojisine ait ögelerin, olağanüstü varlıkların, kültürümüzde yer edinmiş inanç ve ritüellerin özellikle genç okurlar için de kaleme alındığını düşünecek olursak kitabın alanında bir ilk olduğunu ifade etmeliyiz.”
Türkiye Yazarlar Birliği

“Okuyan herkesi gizemli bir yolculuğa çıkartan kitap, semboller üzerinden gerekli sosyal iletileri de okuyucusuna oldukça sürükleyici bir dille aktarmayı başarıyor.”
Kitap Eki Dergisi

Karanlık Dünyaya Yolculuk 2020 Kayıp Rıhtım Okur Anketinde En İyi Fantastik Kitap Seçilmişti

Toplamda 120 sayfadan oluşan ve Aralık 2021 itibarıyla raflardaki yerini almaya başlayan Gizemli Kitap’ın editörlüğü ilkinde de olduğu gibi Seçkin Sarpkaya’ya, son okuması İmran Gökçen Saldık’a; kapak tasarımı Mehmet Tekeli’ye ve dizgisi ise Alper Şenadam’a ait.

Yeşim Taşı Efsanesi: Karanlık Dünyaya Yolculuk - Ömer Ünal

Serinin ilk kitabı olan Karanlık Dünyaya Yolculuk’un 2020 Kayıp Rıhtım EN’leri’nde En İyi Fantastik kitap kategorisinde birincilik aldığını da hatırlatmış olalım.

Yeşim Taşı Efsanesi’nin ilk kitabını okumuş muydunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Evde Tek Başına Buzz Devin Ratray

Evde Tek Başına Filmlerinde Buzz McCallister’ı Canlandıran Oyuncu Tutuklandı

Coldplay Müziği Bırakıyor

Coldplay Müziği Bırakıyor: Ünlü Grup Final Albümü için Tarih Verdi