in

Yunan Mitleri Gözden Geçirilmiş Baskısıyla Raflarda

Yunan mitolojisini odağına alan ilk modern ansiklopedi olarak kabul edilen Robert Graves imzalı “Yunan Mitleri” yeni baskısı ile tekrar raflarda.

Yunan Mitleri - Robert Graves

İngiliz akademisyen, şair ve yazar Robert Graves imzalı Yunan Mitleri yeniden Türkçeyle buluşuyor. Yazarın daha önce dilimize kazandırılmış olan kitabı, editöryal açıdan gözden geçirilmiş bir baskı ve Kolektif Kitap etiketi ile raflara geliyor.

En popüler mitolojilerden birisi olan Yunan anlatıları, pek çok defa çeşitli kaynaklarda anlatılageldi. Bunlar arasında Robert Graves’in ilk olarak 1955 yılında yayımlanan The Greek Myths eseri ayrı bir yer tutuyor. Günümüzde, hâlâ birçok araştırmaya kaynak olan eser Türkçede daha önce Say Yayınları tarafından 2004 yılında tek cilt olarak basılmıştı.

Şimdiyse aynı çeviri, tamamen gözden geçirilmiş bir çalışma ile bir kez daha dilimize kazandırılıyor. Kolektif Kitap, bu klasik eseri iki cilt halinde ve kutulu bir baskı ile raflara çıkartıyor.

Yunan Mitlerı – Robert Graves | Arka Kapak

Yunan Mitleri - Robert Graves
Anadolu, Girit, Mezopotamya, Fenike ve Mısır’daki sözlü geleneklerin ürünü Yunan mitleri tarih boyunca hiç durmadan konu edilip işlenmiş, işlendikçe değişmiş, değiştirilmiş, yeni biçimlere dönüşmüş ve bütün dünyada sanatı, edebiyatı, masalları, toplumsal yapıları ve gelenekleri etkilemiştir. Bu yolla tekrar tekrar karşımıza çıkan mitolojik karakterlerin, tanrıların, kahramanların; Zeus, İkaros, Metis, Kirke, Artemis ve bunun gibi yüzlercesinin asıl hikâyesi nedir? İnsana, tanrıların dünyasında dünyevi olana dair ne söylerler?

Robert Graves muazzam bir kaynak yelpazesinden faydalanarak tamamladığı bu kapsamlı çalışmasında Yunan mitlerinin tamamını basit bir anlatı formunda, maddeler halinde bir araya getiriyor, onları tarihteki çeşitli mit yazarlarının farklı anlatımlarıyla ve farklı kültürlerin mitolojileriyle ilişkilendirerek aktarıyor. Her bir maddeye düştüğü kendi ayrıntılı notlarında, mitlerin yorum sorunlarını, zaman içinde uğradıkları değişimleri tarihsel, politik ve antropolojik açılardan ve çağdaş araştırmalar ışığında eleştirel bir incelemeye tabi tutuyor.

Yunan mitolojisini konu alan ilk modern ansiklopedik çalışma olarak kabul edilen iki ciltlik Yunan Mitleri ilk yayımlandığı tarihten bu yana çevrildiği yirmiye yakın dilde alanın uzmanları kadar mitolojiye ilgi duyan okurlar için de klasikleşmiş bir kaynak haline gelmiştir.

Robert Graves’in Yunan Mitleri Türkçede ilk kez 2004 yılında Say Yayınları tarafından Uğur Akpur’un çevirisiyle yayımlanmıştır. Bu yeni baskısının hazırlık aşamasında mevcut çeviride önemli miktarda editöryal değişiklik ve düzelti yapılmıştır. Yirmiye yakın dile çevrilmiş, Yunan mitlerinin ölümsüz hikâyelerini eksiksiz bir araya getiren bu klasikleşmiş çalışmayı yenilenmiş baskısıyla okurlarla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz..
Tıpkı önceki baskısında olduğu gibi yine Uğur Akpur’un çevirmen olarak yer aldığı kitabın iki cildi toplamda 888 sayfadan oluşuyor. Işık Doğangün’ün yayıma hazırladığı kitabın kapak tasarımı Deniz Akkol’a ait.

Yazarı Türkçede daha önce Homeros’un Kızı, Tanrı Claudius, Ak Tanrıça ve İbrani Mitleri gibi eserleriyle okumuştuk.

Peki siz bu eseri daha önce okumuş muydunuz? Yeni baskıyı nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Mumyalar, Gizler ve Firavunlar: Çözebileceğiniz En Zorlu Antik Mısır Testi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

ayasofya inceleme

Ayasofya ve Büyüsü: İstanbul’un Mimari Harikası

The Hunger Games İzle

The Hunger Games ve John Wick Dahil 4 Film YouTube’da Yayınlanacak