Yüzüklerin Efendisi’ni Bir de J.R.R. Tolkien’in Sesinden Dinleyin!

Ortaya çıkan ses kayıtlarında Tolkien’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nden okuduğu bazı bölümler var.

1952 Ağustosunda, Yüzüklerin Efendisi’ni yazmayı yeni bitiren Tolkien, Worcestershire’da arkadaşı George Sayer’ın yanında kalacağı bir tatile çıkar. Yerel bir okulda İngilizce öğretmeni olan Sayer, bir akşam misafirini eğlendirmek için bir ses kayıt cihazı getirir. Ses kayıt teknolojisi bir süredir var olsa da bu cihazlar daha yeni yeni yayılmaya başlamıştır ve Tolkien de ilk kez böyle bir cihazla karşılaşmaktadır. Hatta cihazı görünce “İçinde olabilecek şeytanları dışarı atmak gerekebilir” diyerek şaka yapar ve Göklerdeki Babamız (The Lord’s Prayer) duasını Gotik dilde okuyarak kaydeder.

Sonuçtan oldukça memnun kalmıştır. Böylece sıra kendi eserlerine gelir. O akşam 60 yaşındaki Tolkien, Hobbit’ten bir bölüm okur. Tolkien’in ses kayıt cihazlarıyla ilişkisi bununla da sınırlı kalmaz. İlerleyen zamanlarda Yüzük Kardeşliği‘nin ilk bölümünü ve yine bu kitabın on ikinci bölümünde geçen Sam’in trollerle ilgili şarkısını da kaydeder.

Bu kayıtların ortaya çıkması ise okur Eugene F. Douglass, Jr.’ın bunları brainpickings.org’tan Maria Popova’ya göndermesiyle oldu. Dolayısıyla bu kayıtları bizimle paylaştıkları için kendilerine ve brainpickings.org’a teşekkür ediyoruz.

Tolkien’in Gollum taklidi de yaptığı Hobbit kaydı:

Yüzük Kardeşliği’nin ilk bölümü:

Ve son olarak Tolkien’in sesinden Sam’in trol şarkısı:

  • 48
    Shares
GÖZ ATIN  Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Senaristleri Belli Oldu

1993’te Sivas’ta doğdu. Ortaöğretimini de burada tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Okumayı, izlemeyi ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

Yüzüklerin Efendisi’ni Bir de J.R.R. Tolkien’in Sesinden Dinleyin!

Ortaya çıkan ses kayıtlarında Tolkien’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nden okuduğu bazı bölümler var.

  • 48
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Bilimkurgu Klasiği “Triffidlerin Günü”ne Dair Her Şey

John Wyndham'ın klişelerden yola çıkarak bir başyapıt oluşturduğu eseri Triffidlerin Günü'nü merak ediyorsanız, her şeyi...

Kapat