in

Gabriel Garcia Marquez’in Gazete Yazıları “Yüzyılın Skandalı”nda Bir Araya Geliyor

Gabriel Garcia Marquez’in kalemini şekillendiren gazete ve dergi yazıları, “Yüzyılın Skandalı” kitabında bir araya geliyor.

Yüzyılın Skandalı - Gabriel Garcia Marquez

Gabriel García Márquez imzalı Yüzyılın Skandalı kitabı raflardaki yerini alıyor. Eser, Can Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Büyülü gerçekçilik akımının öncü yazarlarından Marquez’in kurgu eserlerinden sonra, şimdi de gazete yazıları dilimize kazandırılıyor. Yüzyıllık Yalnızlık, Kırmızı Pazartesi, Albaya Mektup Yok ve Kolera Günlerinde Aşk gibi kült kitapların yazarı, hayatının önemli bir bölümünde gazetecilikle yaşamını sürdürmüştü.

Sıklıkla bir yazardan çok gazeteci olduğunu ifade eden Kolombiyalı yazarın 1950 ve 1984 yılları arasında gazete ve dergilerde yayımlanan metinleri Yüzyılın Skandalı’nda buluşuyor.

Yazarın kimi kurgularına ilham veren haberlerin de yer aldığı Yüzyılın Skandalı, ilk defa 2018 tarihinde yayımlandı.

Yüzyılın Skandalı: Gazete ve Dergi Metinleri (1950-1984) – Gabriel Garcia Marquez | Arka Kapak Tanıtımı

Yüzyılın Skandalı - Gabriel Garcia Marquez

Bu yazılardaki öncelikli amacım, ortalama okurlara her hafta bir şeyler öğretebilmek, beni asıl ilgilendiren onlar, ki öğrettiğim şeyler her şeyi bilen uzman okurlara apaçık ve çocukça gelebilir. Diğer amacımsa –ki bu en zoru– yazılarımı başkalarından yardım almadan düzgünce yazabilmek, çünkü ben hep iyi yazabilmenin başlı başına bir mutluluk kaynağı olduğuna inanmışımdır.

Gabriel García Márquez gazeteciliğin “dünyanın en iyi mesleği” olduğunu her fırsatta usanmadan tekrarlar, yazardan önce gazeteci olduğunu söylerdi: “Ben özümde bir gazeteciyim. Yaşamım boyunca gazeteci oldum. Her ne kadar pek belli olmasa da kitaplarım bir gazetecinin kitapları.”

1950 ile 1984 yılları arasında gazete ve dergilerde yayımlanan 50 metni bir araya getiren Yüzyılın Skandalı seçkisinin amacı, García Márquez’in kurmaca eserlerine aşina okurları, yazarın, eserlerine temel oluşturduğunu daima dile getirdiği gazete ve dergi çalışmalarıyla tanıştırmak. Okurlar bu metinlerin çoğunda tanıdık bir sesle karşılaşacak, bu anlatıcı sesin yazarın gazetecilik yıllarında şekillendiğine tanık olacaklar.

Toplamda 376 sayfadan oluşan eserin çevirmenliği Emrah İmre’ye, editörlüğü Cem Alpan’a, düzeltisi Ebru Aydın’a ait. Kapak tasarımı ise Utku Lomlu imzasını taşıyor.

Kitap Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi kapsamında okurların karşısına çıktı. Dizideki diğer eserlere buradan göz atabilirsiniz.

Yüzyılın Skandalı ve Gabriel García Márquez eserleri hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

2022'nin Heyecanla Beklenen 6 İddialı Marvel Çizgi Romanı

2022’nin Heyecanla Beklenen 6 İddialı Marvel Çizgi Romanı

leonardo dicaprio iklim yalancılığı

Leonardo DiCaprio, Milyonlarca Dolarlık Yatla Yaptığı Tatil Sonrası ‘İklim Yalancılığı’ Eleştirilerinin Odağı Oldu